Podziel się swoją radością 2

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Pyra »

Witam
Joachim pisze: wtorek 31 mar 2020, 20:03 To od siebie polecę jeszcze: Jacek Piekara - cykl inkwizytorski, ...
Właśnie zacząłem czytać "Sługa Boży". To 42-ga książka w 2020r

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Joachim
Posty: 281
Rejestracja: środa 30 mar 2011, 09:18
Lokalizacja: Opoczno

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Joachim »

Gratuluję :)
Ja po raz kolejny czytam sagę Sapkowskiego. Później zamierzam po raz drugi sięgnąć po Cykl Demoniczny Petera Bretta.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: ElSor »

Po prawie 5 latach od zakupu części, zamontowałem intercooler. Oczywiście wymagało to wcześniejszego opanowania spawania aluminium metodą TIG. Jak to już w życiu bywa, takowe spawanie na filmach z YT wygląda na proste, a elektronikowi, który lutować umie wydaje się to bardzo bliźniacze i tym bardziej łatwe. Nic bardziej mylnego - przy spawaniu każdy detal ma znaczenie - od dobrego gazu, drutu i elektrod przez dobre dopasowanie i oczyszczenie materiału mechanicznie i chemicznie po dobrą (stabilną) pozycję i dobrze wypracowane ruchy (podawanie drutu) i dużo praktyki, pozwalającej wyczuć i zaobserwować dogodny moment do rozpoczęcia spawania czyli podania drutu do jeziorka. Wyczucie tego momentu właśnie jest dosyć ważne, bo jest to moment kiedy w zasadzie aluminium chce sobie "popłynąć" i tym extra spoiwem zapobiegamy temu, jednocześnie tworząc mocną spoinę. Ja spawam z pedałem do regulacji prądu i na bieżąco koryguję jego wartość ale chyba dopiero ten drobny dodatek pozwolił mi wykonać 1wsze spoiny, bo wcześniej nie umiałem po prostu a nawet jak się udało to tylko kawałki o identycznej grubości i spoina raczej nie wyglądała za dobrze ani nie była zbyt mocna. Nawet, po kilku niepowodzeniach, miałem myśli, żeby zakupić miga z dodatkami i funkcjami ułatwiającymi spawanie alu, bo w pracy miałem kiedyś okazję wykonać kilka spawów profesjonalnym migiem ustawionym przez zawodowego spawacza i szło mi to nie najgorzej. Nie wiem nawet czy bardziej nie cieszy mnie fakt opanowania TIGa od montażu FMICa, bo w końcu kilka lat jeździłem bez niego i dało się żyć.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Jak może widać spawy idealne nie są ale spełniają swoją rolę. Myślę, że jeszcze 1 duża butla przejdzie przez palnik i spoiny będą jak na zdjęciach pokazowych ;)
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: pietros »

Nabywanie nowych umiejętności zawsze bardzo cieszy. To coś czego już nikt nam nie zabierze.
To co, jakiś programik teraz?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: ElSor »

Czy programik tylko, tego nie wiem jeszcze, bo inne rzeczy (i program również) jeżdżą od 8 lat już ze mną w tym aucie. Sam program dołoży max ~15-20KM (moment już teraz mam limitowany ze względu na i tak zmienione i mocniejsze sprzęgło) ale przy okazji zwiększy też EGT. Poważniej myślę nad jeszcze większymi wtryskami i dołożeniem ~20KM, co będzie dosyć bezpieczne dla całości i przy okazji pozwoli na delikatne wprowadzenie ekonomii przy normalnej i oszczędnej jeździe (poprzez krótsze czasy wtryskiwania paliwa i w bardziej pożądanym momencie). Większe (bezpieczne) przyrosty wymagałyby już zmiany dołu silnika (1.9TDI w wersjach >130KM miały wzmocniony układ korbowo-tłokowy) oraz turbiny o większych przepływach a co za tym idzie nowym kolektorem wydechowym i różnymi niezbędnymi przeróbkami ... za duże koszta i roboty dla kolejnych "tylko" ~60KM i jak dla mnie osobiście nieco bez sensu bez napędu na obie osie a w A3 bez grubego cięcia auta nie da się dołożyć haldexu. Już teraz jeździ się przyjemnie i można bezpiecznie wyprzedzać zamulaczy, jakiś drobny dodatek będzie miły ale nie jest wg mnie konieczny tyle, że od ostatniego strojenia doszło kilka przeróbek mechanicznych i kolejne strojenie raczej jest już konieczne (prawdopodobnie dostaje za dużo powietrza) więc za 1 razem można zrobić coś więcej i znów cieszyć się dłużej.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: pietros »

Udało mi się uchwycić na zdjęciu delikatne NLC i kometę Neowise. Przy okazji wypróbowałem nowe oprogramowanie do aparatu w telefonie i jak widać nawet daje radę. :D
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Marcin S. »

Ładne! Powiesz, jaki to telefon i oprogramowanie?

Pzdr.
M.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Fluxor »

Google Mi MIX 2S | 4.216mm F1.8 16" ISO356 | 2020:07:14 23:35:31 | HDR+ 1.0.313422396nl Close
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: pietros »

Dokładnie Mi Mix 2s z GCAM v7.4
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Marcin S. »

Podziękował.
M.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Sosenia »

Szczęściarz :)
Ja 3 razy robiłem zdjęcia komecie i ani razu nie miałem NLC :(

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: pietros »

Super fotka, gratuluję.
Co do NLC, to kilka dni wcześniej były duużo bardziej widoczne, ale chyba przegapiłem, albo było zachmurzenie.
Mocarny
Posty: 399
Rejestracja: wtorek 07 maja 2019, 18:10
Lokalizacja: Kielce

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Mocarny »

Ej skąd wy takie ładne zdjęcia robicie, ja wczoraj robiłem kilka razy i nie było jej tak wyraźnie widać...
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: Sosenia »

Statyw, aparat i... prawie tydzień temu. każdego dnia kometa traci 20% z jasności, to jest dość dużo. Może masz niebo zaśmiecone światłem w tym kierunku?
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Re: Podziel się swoją radością 2

Post autor: pietros »

Ja akurat moje foto robiłem we wtorek. Telefon, statyw, dobre oprogramowanie i prawie 10 minut na wykonanie jednego zdjęcia.
ODPOWIEDZ