Mała instalacja fotowoltaiczna Bociana

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Mała instalacja fotowoltaiczna Bociana

Post autor: Bocian »

Witam. Zaczęło się od poniższego tematu:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=18880
Posiadając już akumulatory AGM 24V 120Ah oraz inwerter 2,5kW zacząłem myśleć, co zrobić, aby go wykorzystać bardziej niż jako awaryjne źródło zasilania, w przypadku zaniku napięcia w sieci ;) Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) to nie mamy specjalnego wyboru (wiatr lub słońce), chyba, że ktoś ma za domem rzekę, ale to raczej rzadko spotykane rozwiązania w domowych warunkach i nie ta skala inwestycji :mrgreen: Elektrownie wiatrowe jakoś specjalnie do mnie nie przemawiają (mechaniczna praca elementów oraz możliwość uciążliwości jeśli chodzi o generowany hałas) dlatego poszedłem w kierunku słońca. Na początek zakupiłem dwa panele 245W:
http://allegro.pl/bateria-sloneczna-sol ... 99241.html
OK, panele są ale co dalej, montaż etc :neutral: . W miejscu gdzie planowałem je założyć jest połówka dachu, pochylona ok. 25st w stronę południową. Dach pokryty papą i całe szczęście, bo gdyby były dachówki, blachodachówki etc. to... byłoby zapewne dużo więcej kombinacji :) . Zacząłem więc szukać informacji o systemach montażu na tego typu pokryciu dachu i powiem szczerze, że takie informacje są bardzo porozrzucane w necie i ciężko znaleźć konkrety. Skontaktowałem się więc z firmą od której zakupiłem panele i poprosiłem o skompletowanie zestawu montażu do opisanych warunków instalacji. Firmę Soltec muszę w tym miejscu pochwalić i polecić bo stanęli na wysokości zadania i po dwóch dnia miałem już wszystko co potrzebne. Do montażu potrzebowałem rzeczy wyszczególnione poniżej:

- profil montażowy alu 40x40mm długość 207cm - 2szt.
- wkręt dokrokwiowy nierdzewny M10x200mm (posiada uszczelnienie gumowe) - 6szt.
- kabel solarny 6mm2, dwa odcinki czarny, czerwony - po 15m
- złącze szeregowe MC4 (komplet do + i -) - 3szt.
- nakrętka nierdzewna M10 - 6szt.
- śruba nierdzewna M10x25mm - 6szt.
- klamra środkowa 50mm - 2szt.
- klamra skrajna 50x45mm - 4szt.
- nakrętka kwadratowa nierdzewna M8 - 6szt.
- śruba nierdzewna M8x35mm (do klamr środkowych) - 2szt.
- śruba nierdzewna M8x25mm (do klamr skrajnych) - 4szt.

Powyższy zestaw dotyczy paneli o grubości ramek bocznych 45mm (do innych rozmiarów ramek należałoby dobrać inne klamry skrajne). Poniżej fotki z montażu mocowania:


Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie zamontowaliśmy panele:

Obrazek
Obrazek

Przewody poszły przez właz na dachu do kanału wentylacyjnego:
Obrazek

I trafiły do centrum dowodzenia :mrgreen:
Obrazek

Aby mieć wgląd w parametry elektryczne pracy paneli, przed wejściem do rozdzielnicy z zabezpieczeniami i podziałem obwodów, zainstalowałem takie oto urządzenie:

http://www.aliexpress.com/item/DC-6-5-1 ... 10650.html

Monitor ma bocznik prądowy 50A 75mV i nie wprowadza żadnych odczuwalnych spadków napięcia a na bieżąco mamy parametry energii jaką otrzymujemy z paneli. Zabudowałem je w puszkę elektryczną i wpiąłem przed rozdzielnicą.

Obrazek

Zamontowałem rozdzielnicę i umieściłem w niej 2 zabezpieczenia nadprądowe DC 25A (aby móc swobodnie przełączać między obwodami jakie mają karmić się z paneli PV)

Obrazek

Jeden obwód poszedł do regulatora ładowania Steca PRS2020:
Obrazek

Z racji, że nie przebywam w miejscu pracy w weekendy etc. szkoda aby panele stały bezczynnie po naładowaniu aku. Zakupiłem więc inwerter on-grid Enecsys SMI-480-60

http://allegro.pl/inwerter-solarny-enec ... ml#thumb/2

Mając do wyboru nowego Chińczyka (zazwyczaj z zawodnym chłodzeniem aktywnym), po poczytaniu trochę o nich, wolałem używaną firmówkę, za praktycznie identyczne pieniądze, dodatkowo z rachunkiem. Inną sprawą jest, że w momencie zgłoszenia przyłącza PV do zakładu energetycznego wymagane są deklaracje zgodności z normami dla takiego urządzenia (chodzi o generowane zakłócenia etc.) W przypadku firmówki nie ma z tym problemu a z Chińczykiem bywa różnie. Wybrałem mikroinwerter z racji, że jest to urządzenie przewidziane do tytanicznej pracy jeśli chodzi o termikę (zakres temp. pracy -40 do bodajże 75st C co już samo w sobie jest gwarancją solidności produktu). Obudowa to kawał aluminium (właściwie to dwa kawałki) bez wiatraków etc). Poniżej kilka fotek tego inwertera:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Inwerter odchudziłem o wodoszczelne złącza i zamontowałem:
Obrazek
Akurat nie miałem pod ręką S-ki AC i jako zabezpieczenie toru napięcia zmiennego i dałem zwykłe gniazdo bezpiecznika szklanego 20mm (wartość 5A). Przyłącze AC na przewodzie OMY 3x1,5mm2 poszło znowu szybem wentylacyjnym, tym razem w dół, do piwnicy gdzie miałem najlepszy dostęp do fazy, do której planowałem się podpiąć (jako zarobiona wtyczka bezpośrednio do gniazda 230V).

Tak to wyszło finalnie:
Obrazek


Inwerter po włączeniu próbkuje sieć przez ok. 2 minuty, po czym włącza się delikatnie "bzycząc" i stopniowo poprzez MPPT dąży do maksymalnej mocy (dziś w słoneczne południe pobierał 430-450W). Niestety nie mam na bieżąco wglądu w parametry wyjściowe chociaż posiada on komunikacją radiową (raportowanie parametrów pracy) poprzez zigbee (temat do rozpracowania na później).
Obrazek

I na koniec mała ciekawostka przyrodniczo-naukowa :mrgreen:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KsyYqUY ... e=youtu.be[/youtube]

PS. Oczywiście taki stan rzeczy jest tymczasowy, gdyż na dniach zamierzam instalację zgłosić do ZE i kosić jako mikro-prosument zawrotne 16gr/kWh, podczas gdy oni mi sprzedają energię za ~60gr kWh :twisted:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 27 cze 2016, 13:23 przez Bocian, łącznie zmieniany 4 razy.
Sometimes darkness can show you the light
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Powinienem zacząć czytać od ostatniego zdania☺
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 166
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 18:34
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Jimmy »

Eh, jakoś nie wierzę w te 430W z 490Wp... siedzę m.in. w PV już pare lat i przykładowo na instalacji 2kWp ustawionej na poludnie, pod katem 45st inwerter SMA pokazywał nie więcej niż 1.7kW...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Jimmy pisze:Eh, jakoś nie wierzę w te 430W z 490Wp... siedzę m.in. w PV już pare lat i przykładowo na instalacji 2kWp ustawionej na poludnie, pod katem 45st inwerter SMA pokazywał nie więcej niż 1.7kW...
Zapewne inwerter, o którym mówisz pokazywał moc wyjściową. Ja mam wzgląd tylko w to co wchodzi od strony DC (dochodzi sprawność inwertera). Co do monitora, to zaraz po otrzymaniu testowałem go pod zasilaczem laboratoryjnym 20A, przy użyciu sztucznego obciążenia i jego odchyłki były symboliczne (nie pamiętam dokładnie przy jakim napięciu konkretnie i prądzie, a testowałem do kilkunastu A, ale względem tego co podawał labo, zaniżał o 0,5-2W).
Sometimes darkness can show you the light
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

... czyli proporcjonalnie jak u Bociana co do 3%
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Do mocowania przewodów nic nie mam :mrgreen:
ale inwerter, bym odwrócił o 90°, aby lepiej wykorzystać konwekcję przy tych żebrach.

Ogólnie bardzo fajna instalacja. Z cennika, wychodzi to co wspominałem w rozmowie telefonicznej, kilkanaście lat temu, znajomy postawił wiatrak, chyba 25KVA, i niestety, sprawa się okazała nieopłacalna... Ale może jakąś mini klimatyzację by się dało z nadwyżek uruchomić... :roll:

Ja mam panel 15W, ładuję nim aku 12V 7,2Ah, który dzięki sterownikowi, jest źródłem 5V dla telefonów, więc mam telefony ładowane energią słoneczną. Zresztą akumulatory do ASG, i auta RC, też ładuję "ze słońca".

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Jimmy
Posty: 166
Rejestracja: sobota 25 kwie 2015, 18:34
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Jimmy »

Bocian pisze: Zapewne inwerter, o którym mówisz pokazywał moc wyjściową.
Tak jest. To była moc wyjściowa już jako AC... Proponuje dołozyć jeszcze paneli żeby mieć ok 3kWp, dopiero wtedy instalacja ma jakikolwiek sens ekonomiczny.

Jeśli wejdzie ustawa OZE w obecnej wersji to będziesz mógł "magazynować" niewykorzystaną energię w sieci elektrycznej w zamian za 20% tej energii w rozliczeniu rocznym. Czyli oddajesz przykładowo do siecie 1000kWh a za to za darmo pobierasz 800kWh
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Z moich dzisiejszych obserwacji (po godzinie 12-tej) wynika, że w pewnych sprzyjających warunkach (nagłe odcienienie schłodzonego przez wiatr panelu), potrafi on przez krótki czas dostarczyć moc większą od znamionowej.
Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
MCSubi
Posty: 538
Rejestracja: poniedziałek 23 lis 2009, 20:34
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Post autor: MCSubi »

Jakby nie patrzyć - mamy rekordowe kąty padania promieni słonecznych - wstrzeliłeś się idealnie z datą montażu :mrgreen:
Ciekawe jest, jak będzie w półroczu zimowym. Czy panele nie są zabudowane zbyt płasko? Na Niemieckich elektrowniach słonecznych, na podobnej szerokości geograficznej, panele widziałem pod kątek ok. 45 stopni.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

MCSubi, w okresie zimowym będzie zapewne dużo gorzej, ale w tym okresie nie nastawiam się na odczuwalny uzysk z PV. Kątów nie zamierzam zmieniać (pochylać bardziej) i zostanie jak jest.

PS. Właśnie pękło pierwsze 10kWh uzysku DC z instalacji :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Bocian pisze: pierwsze 10kWh
całe 5pln ;-), w jakim okresie?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

GanzConrad pisze:
Bocian pisze: pierwsze 10kWh
całe 5pln ;-), w jakim okresie?
3 dni :cool:
Sometimes darkness can show you the light
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

A jak się ma cena kWh DC do AC?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

ww296 pisze:A jak się ma cena kWh DC do AC?
Zależy jak sprawnie przetworzysz jedno w drugie.
Sometimes darkness can show you the light
ww296
Posty: 688
Rejestracja: niedziela 27 sty 2013, 11:03
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ww296 »

O to właśnie pytam.
ODPOWIEDZ