Wzmocnienie sygnału Wi-Fi- repeater czy modyfikacja AP-ka?

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
lord_craven
Posty: 415
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:32
Lokalizacja: Leżajsk

Wzmocnienie sygnału Wi-Fi- repeater czy modyfikacja AP-ka?

Post autor: lord_craven »

Witam.

Chciałbym zwiększyć zasięg mojego AP. Czy lepiej zakupić wzmacniacz czy też może zmodyfikować sprzęt który mam, czyli TP-Link TD-W8960N? Mieszkam w takim miejscu i z takimi sąsiadami że może być modyfikacja trochę ponad normatywna.

Jeżeli wzmacniacz to co polecacie, a jeżeli modyfikacja to również poproszę przepis na nią.

Pozdrawiam
Mactroniki: HLS-K1 mod by ElSor, EPIC HLS-NL3, BPM-2SL Walle.
SF L2P mod by Greg i FandyFire UV-S5 mod by Dariusz70
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1734
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

1. Zmiana kanału Wi-Fi, mocno wskazane gdy masz dużo sieci w okolicy
2. Ustawienie na sztywno pasma "N", niestety starsze urządzenia wtedy mogą nie widzieć już sieci

Próbowałeś coś z tych rozwiązań ? Czasami bzdury a potrafią pomóc by nie pchać się w koszty, no chyba że portfel za gruby :D
Na cuda nie licz z tym ale pierw starajmy się możliwie jak najlepiej wykorzystać sprzęt.
Awatar użytkownika
sp5it
Posty: 668
Rejestracja: sobota 29 gru 2012, 15:32
Lokalizacja: ko02oi

Post autor: sp5it »

Zamiast jednej z anten można podłączyć antenę panelową lub szczelinową. To poprawi zasięg.
M
My flashlight is smaller than yours...
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Ostatnio przeszedłem na 5GHz i jak narazie jestem sam w bloku. Napisz coś więcej o tej sieci, czy tylko w budynku, jak tak to czy pientrowy i przez ile ścian ma przechodzić sygnał.
Awatar użytkownika
lord_craven
Posty: 415
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:32
Lokalizacja: Leżajsk

Post autor: lord_craven »

Dziubek pisze:1. Zmiana kanału Wi-Fi, mocno wskazane gdy masz dużo sieci w okolicy
To już dawno. A z sieci jest tylko jedna i daleko od mojego kanału.
Dziubek pisze:2. Ustawienie na sztywno pasma "N", niestety starsze urządzenia wtedy mogą nie widzieć już sieci
Na razie nie mogę tego zrobić. Z uwagi na:
Dziubek pisze:by nie pchać się w koszty
sp5it pisze:Zamiast jednej z anten można podłączyć antenę panelową lub szczelinową. To poprawi zasięg.
Rozpuszczę wici, może ktoś użyczy do testów ;)
plecho1 pisze:Napisz coś więcej o tej sieci, czy tylko w budynku, jak tak to czy pientrowy i przez ile ścian ma przechodzić sygnał.
Dom jednorodzinny, piętrowy. Sygnał chciałbym po drugiej stronie budynku jak i żeby kawałek podwórka mi obejmował (czyli trzy do pięciu ścian). Samego apka nie bardzo mam jak przenieść w inne miejsce.

Tak jak pisałem w pierwszym poście rozwiązania mogą być ponad normatywne, bo nie ma nikogo w pobliżu kto mógłby się zainteresować i przyczepić.
Mactroniki: HLS-K1 mod by ElSor, EPIC HLS-NL3, BPM-2SL Walle.
SF L2P mod by Greg i FandyFire UV-S5 mod by Dariusz70
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Zamiast zwiększać moc radia lepiej zmienić antenę na taką o większym zysku. Jak chcesz tanio, to możesz sam spróbować zrobić antenę np. Biquada.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Antena da trochę lepszy sygnał a repeater da dobry. Przerabiałem temat i zastosowałem obie opcje - repeater jest kluczowy.
pozdrav
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Również byłbym za repeaterem, sam mam w domu router i 2x repeater i działa to bardzo dobrze, również przesył plików między komputerami przez sieć idzie z przyzwoitą prędkością.
Dodatkowo repeater jest niewidzialny, a telefon/laptop sam przelogowuje się do nadajnika do którego ma najbliżej.
Awatar użytkownika
lord_craven
Posty: 415
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:32
Lokalizacja: Leżajsk

Post autor: lord_craven »

plecho1 pisze:Zamiast zwiększać moc radia lepiej zmienić antenę na taką o większym zysku.
Może jakaś przykładowa, np. ze znanego portalu aukcyjnego?
plecho1 pisze:Jak chcesz tanio, to możesz sam spróbować zrobić antenę np. Biquada.
Przy moich zdolnościach manualnych? Raczej nierealne ;)
Browar pisze:repeater jest kluczowy
endrju1 pisze:Również byłbym za repeaterem
Jakie urządzenie w takim razie polecacie?
Mactroniki: HLS-K1 mod by ElSor, EPIC HLS-NL3, BPM-2SL Walle.
SF L2P mod by Greg i FandyFire UV-S5 mod by Dariusz70
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

plecho1 pisze:Zamiast zwiększać moc radia lepiej zmienić antenę na taką o większym zysku. Jak chcesz tanio, to możesz sam spróbować zrobić antenę np. Biquada.
Antena o większym zysku, to nie jest coś cudownego co magicznym sposobem zwiększy zasięg.
Po 1 internet to łączność dwukierunkowa, a więc jeśli nadajnik (AP) nadaje z większą mocą (a więc i na większy obszar) to i odbiornik również musi operować podobnym pokryciem (a więc i tą samą mocą i zbliżoną anteną), bo co z tego jak sam "słyszy" nadajnik, ale się nie może do niego "dowołać".
Po 2 większa antena (z większym zyskiem) to antena promieniująca bardziej kierunkowo, a więc zyskując zasięg w jednym kierunku, tracimy go w innym.
Po 3 routery posiadające więcej niż 1 antenę, pracujące w trybie N (czy to 150, czy 300Mbit/s) używają obu anten jednocześnie (w przeciwnym wypadku powinny się przełączyć na tryb G (54Mbit), więc zmieniając jedną antenę musimy zmienić i drugą i zapewnić aby obie anteny pokrywały interesujący nas teren w równym stopniu.
lord_craven pisze: Jakie urządzenie w takim razie polecacie?
Osobiście używam EDIMAX EW-7438RPN i NETIS REPEATER E1+ spisują się znakomicie.
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Właśnie antena o większym zysku jest lepsza od mocniejszego nadajnika bo i moc i czułość się zwiększają i oczywiście największą rację bytu ma to przy urządzeniach jednoantenowych. Repaterów oczywiście nie neguję, podałem tylko inne rozwiązanie które w konkretnych warunkach nie musi być gorsze a na pewno może być tańsze.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

Tak, tylko antena o większym zysku, a więc kierunkowa, będzie działać lepiej w jednym kierunku kosztem drugiego i tak jeśli router mamy w rogu budynku to antena kierunkowa zapewni lepsze pokrycie budynku kosztem słabszego sygnału poza budynkiem, jednak kiedy router stoi w środku budynku, z jednej strony będziemy mieli mocniejszy zaś z drugiej słabszy zasięg.
Pomijam anteny typu: Obrazek
gdzie zwykle jest to taki sam patyk tylko plastiku dadzą więcej, inna sprawa, że dookólna antena 12Dbi powinna mieć ok 1-1,2m długości.
Awatar użytkownika
lord_craven
Posty: 415
Rejestracja: środa 27 lut 2013, 12:32
Lokalizacja: Leżajsk

Post autor: lord_craven »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Plusiki poszły. Myślę że zostanę przy wzmacniaczu. Muszę tylko wybrać coś konkretnego. Jak ktoś ma jeszcze jakieś polecane urządzonka to proszę wrzucać.

Jeszcze raz dziękuję :)
Mactroniki: HLS-K1 mod by ElSor, EPIC HLS-NL3, BPM-2SL Walle.
SF L2P mod by Greg i FandyFire UV-S5 mod by Dariusz70
Awatar użytkownika
Rysiu.
Posty: 1461
Rejestracja: poniedziałek 12 paź 2009, 22:30
Lokalizacja: południe

Post autor: Rysiu. »

Mogę polecić 8level WRP-300, mam go od 3 miesięcy i jestem bardzo zadowolony, minus to brak 10/100/1000.
UF C2: XM-L2 T6 3C @8AMC; XM-L U2 1C @10AMC; XM-L2 T6 3C@10AMC; XM-L2 U3 7A@10AMC
Awatar użytkownika
artur_n
Posty: 874
Rejestracja: niedziela 03 mar 2013, 17:37
Lokalizacja: Jarosław

Post autor: artur_n »

Od kilku miesięcy używam:
http://www.tp-link.com/en/products/deta ... 850RE.html

Bardzo prosta konfiguracja. Dodatkowy plus to pokazuje siłę zasięgu za pomocą LED.
Everybody lies...
ODPOWIEDZ