wymiana diody

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

wymiana diody

Post autor: marcin637 »

Ostatni zakup latarki to raczej ciekawość. Tania latarka z popularnej sieci hurtowni. Nic specjalnego. Brak sterownika, jeden tryb i kiepska dioda o paskudnej fioletowej barwie. Gwinty skrzypiące. Ale... Po rozkręceniu okazało się, że piguła jest stała, aluminiowa i bez dziury. Jakiś plus jest. Anodyzacja srebrna. Reflektor smo daje fajne skupienie. Po bokach dwa żeberka zwiększające powierzchnię latarki. Ogniwa 18650 wchodzą bez problemu. Latarka daje na oko około 100 lumenów. Prąd jaki idzie w diodę to 520 mA na 3 AAA jak i na 18650. Na dupce 3xAAA dają 580 mA, a 18650 - 750 mA.

Chciałbym zmienić diodę na inną, na pigułę pasta termo a gwinty przesmarować smarem silikonowym. Reszta bez zmian. Myślicie że coś z tego będzie? Jaka dioda byłaby najlepsza?? Ktoś wie jaka dioda jest aktualnie? Dodam że dioda jest na podłożu 19,6mm a średnica piguły to 21,5mm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Dioda to jakiś no-name.

Piguła zapewne wkręcana lub w gorszym wypadku wciśnięta. Lustro zapewne z plastiku.

Ja bym wcisnął w to XM-L2 + jakiś sterownik co popcha w leda z 1,5 A i będzie ok.
ILPT
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

Tak lustro plastikowe. Piguła stała - korpus z jednego kawałka alu. Trochę za mało miejsca na driver. Myślałem raczej o wymianie diody, poprawieniu termiki. Pierwszą modyfikację chciałem zacząć od czegoś prostego. Zastanawiam się tylko jaka dioda będzie najlepsza przy 520 mA. Może mały szperacz z tego będzie, bo tak jak wcześniej pisałem ref jest smo i daje całkiem ładne skupienie. A drugi model chciałem spróbować z szerszą wiązką. Jakie diody polecacie ?
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

W momencie gdy podłączysz innego leda, przykładow0 ta XM-L2 która na pewno będzie miała niższe napięcie przewodzenia niż obecna to prąd będzie miał inną (większą) wartość.
Ostatnio zmieniony wtorek 26 lip 2016, 11:23 przez maciex93, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

marcin637 pisze:Zastanawiam się tylko jaka dioda będzie najlepsza przy 520 mA.
Zmienisz miernik i będzie więcej niż 520mA. Zmienisz diodę na lepszą i również będzie więcej ... bez drivera nie warto zmieniać diody. Poza tym podstawy mierzenia się kłaniają, bo jakim cudem na dupce masz 60/230mA więcej niż na diodzie, skoro nie ma drivera ?
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Pójdzie większy prąd w układzie to włącznik może też nie wytrzymać.
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
allonitium
Posty: 330
Rejestracja: środa 14 maja 2008, 14:21
Lokalizacja: W-wa

Post autor: allonitium »

Diody Ci nikt nie zidentyfikuje bo to najtańszy chiński noname - w hurcie pewnie warte z centa jak tutaj z wysyłką 1 szt sprzedają po 0.37$: 1W power LED. Różne wersje '1W' mają 90-120 chińskich lumenów, może masz taką, a może '3W' - w każdym razie 100lm jest prawdopodobne. W tych samych warunkach pracy z oryginalnego cree XM-L2 będziesz miał 2-2,5x więcej światła, ale straty na kiepskiej optyce też są większe czym więcej jest światła. Jak będziesz wkładał tam prawdziwy sterownik to musisz wymienić przewody na coś grubszego i wymienić/poprawić sprężynki, bo skoro nie ma tam żadnego sterownika a direct drive z ogniwa 18650 daje nadal tylko 0.5A to prąd płynie chyba przez drut oporowy:P Ewentualnie wina wyłącznika - trzeba obejrzeć i zmierzyć, albo ogniwa - chyba nie testowałeś jakimś hiper-mega-super-fire?
Tu sobie możesz sprawdzić ile światła dostaniesz z konkretnej diody Cree przy danym prądzie: Cree PCT
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

ElSor pisze:
marcin637 pisze:Zastanawiam się tylko jaka dioda będzie najlepsza przy 520 mA.
Zmienisz miernik i będzie więcej niż 520mA. Zmienisz diodę na lepszą i również będzie więcej ... bez drivera nie warto zmieniać diody. Poza tym podstawy mierzenia się kłaniają, bo jakim cudem na dupce masz 60/230mA więcej niż na diodzie, skoro nie ma drivera ?
Nie wiem jakim cudem. Napisałem wartości, które wyszły z kilkukrotnych pomiarów.
Za każdym razem wynik był identyczny. Człowiek chce coś zrobić dla zabawy a tu od razu krytyka. Pomyślałem że zamontowanie diody XP-G2 w miejsce obecnej coś pomoże
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

allonitium pisze:Diody Ci nikt nie zidentyfikuje bo to najtańszy chiński noname - w hurcie pewnie warte z centa jak tutaj z wysyłką 1 szt sprzedają po 0.37$: 1W power LED. Różne wersje '1W' mają 90-120 chińskich lumenów, może masz taką, a może '3W' - w każdym razie 100lm jest prawdopodobne. W tych samych warunkach pracy z oryginalnego cree XM-L2 będziesz miał 2-2,5x więcej światła, ale straty na kiepskiej optyce też są większe czym więcej jest światła. Jak będziesz wkładał tam prawdziwy sterownik to musisz wymienić przewody na coś grubszego i wymienić/poprawić sprężynki, bo skoro nie ma tam żadnego sterownika a direct drive z ogniwa 18650 daje nadal tylko 0.5A to prąd płynie chyba przez drut oporowy:P Ewentualnie wina wyłącznika - trzeba obejrzeć i zmierzyć, albo ogniwa - chyba nie testowałeś jakimś hiper-mega-super-fire?
Tu sobie możesz sprawdzić ile światła dostaniesz z konkretnej diody Cree przy danym prądzie: Cree PCT
Ogniwo Samsung. z naszego sklepiku. Ponad 3000 mAh zmierzone.
czokus
Posty: 17
Rejestracja: środa 21 paź 2015, 14:24
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: czokus »

A może coś na podobieństwo takiego rozwiązania: https://www.fasttech.com/products/1609/ ... ed-emitter

Zdaję sobie sprawę, że ten led jest słaby i wypadałoby go podmienić na coś lepszego, ale w przypadku braku miejsca na sterownik wydaje się to całkiem sensowne - no i jakąś tam stabilizację prądu się osiągnie.

Przy odrobinie szczęścia przelutowanie leda na coś w stylu xm-l2 albo xp-g2 + kanapkowe 4 AMC sprawią, że na 18650 będzie całkiem przyzwoicie.
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

Znalazłem jeszcze coś takiego

https://www.fasttech.com/products/1612/ ... cuit-board

4 AMC zmieszczą się tam??
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Dolutować na kanapkę. A co do Chińskich Power Ledów to 2-drucikowe są na 350mA. A 4-drucikowe na 700mA. Przy wymianie na XM-L/L2 skupienia już takiego dużego nie będzie. Jeżeli się oczekuje lasera :razz: Może XP-G2/G3?
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

Lasera z tego nie chce robić. Myślałem o czymś użytecznym o ładnej barwie do auta. W sumie można spróbować tak i tak. :mrgreen: Jak to mówią światełek nigdy za mało :twisted:
Ostatnio zmieniony wtorek 26 lip 2016, 20:28 przez marcin637, łącznie zmieniany 1 raz.
marcin637
Posty: 159
Rejestracja: czwartek 01 paź 2015, 22:31
Lokalizacja: Kielce

Post autor: marcin637 »

Może ma ktoś na zbyciu taki driver?? Diodę xp-g2/3?? Ewentualnie xm-l2?? Jeśli tak proszę o priv
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

Jak zamierzasz do tego "drivera" przylutować te diody od CREE?
ODPOWIEDZ