Zasilanie lampki z powerbanka/usb

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
ro9uemancer
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:52
Lokalizacja: Siedlisko

Zasilanie lampki z powerbanka/usb

Post autor: ro9uemancer »

Cześć to mój pierwszy post, jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sprawy związane z elektryką. Jakiś czas temu kupiłem lampke na rower tego typu, z jedną różnicą ja miałem w pakiecie komplet 4 akumulatorów . Całość niestety świeci około 30 minut, tak więc do jazdy się nie nadaje. W tej aukcji co zlinkowałem sama lampka wygląda tak samo, natomiast zasilanie ma z usb. Mam powerbank xiaomi 20000mAh stąd pytanie czy mogę po prostu zmienić kabel i zasilać to z powerbanka. Dzięki za pomoc!

Co do powerbanku to ma dwa wyjścia: 2 * DC 5.1V / 2A MAX 3.6A, a odnośnie lampki niestety nie ma żadnej informacji ani na pudełku ani na lampce.
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Witaj,

Na 99% nie. Tego typu lampki przeważnie zasilane są pakietem 2S2P złożonym z ogniw 18650. Taki pakiet daje napięcie znamionowe około 7,4V i dużo większy prąd niż USB. Jak zmienisz wtyczkę lampa najprawdopodobniej nie zapali się.

Najlepiej rozbebesz delikatnie pakiet zasilający - te akumulatory, zrób zdjęcia i wrzuć tu. I zdjęcia lampki też

Jak to jest taki pakiecik, to bez problemu można go rewitalizować - ogniwa kupić w sklepiku, zlutować, przełożyć oryginalną elektronikę zabezpieczającą i gotowe. I będzie lepszy parę razy od oryginału.
ro9uemancer
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:52
Lokalizacja: Siedlisko

Post autor: ro9uemancer »

Hej, dzięki za pomoc, napięcie wyjściowe na powerbanku to 5.1V a prąd to od 2A do 3,6A.
Zależy mi na tym, żeby to podłączyć pod powerbank, bo i tak z nim jeżdżę.

A co do samej lampki to wygląda identycznie jak ta z pierwszego postu ( jak dobrze pamiętam tam właśnie jest jakaś dioda CREE tak to przynajmniej w opisie aukcji wtedy reklamowali )
Obrazek
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

Nie da rady.
Napięcie znamionowe tego pakietu to 7,4 V.
Awatar użytkownika
endrju1
Posty: 992
Rejestracja: niedziela 29 lis 2015, 17:49
Lokalizacja: Lubartów

Post autor: endrju1 »

A może ogniwa w tym pakiecie są podłej jakości i dlatego tak krótko trzyma? Może wystarczy wstawić jakieś lepsze i czas pracy będzie o wiele lepszy?
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Dokładnie, te ogniwa to totalna padaczka. Najlepiej kupić 4 ogniwa ze sklepiku i podmienić lutując je OSTROŻNIE, lub jeszcze lepiej dać zlecenie na regeneracje do naszego sklepiku i ktoś Ci zgrzeje pakiet z porządnych ogniw za niewielką kasę.

Jak masz gdzie na rowerze wozić (np sakwa pod ramą) to lepiej zlecić pakiet większy, np z 10 ogniw (5P2S, też napięcie 7,4V) - będziesz miał 2,5 x większą pojemność. Ja mam taki pakiet właśnie do lampki X2.

Taniej i lepiej nie będziesz miał a o powerbanku zapomnij - nie to napięcie.
ro9uemancer
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:52
Lokalizacja: Siedlisko

Post autor: ro9uemancer »

Ktoś mi wytłumaczy dlaczego podobna lampka może być zasilana z powerbanka, a moja nie? Nie jest przypadkiem tak, że te lampki może działają w jakimś zakresie napięć? ( jak to jest że Chinczycy potrafią a tu wszyscy jednym chórem, że się nie da ) Dziękuję wam za odpowiedzi, ale nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na akumulatory, skoro źródło energii już posiadam. Pytam o możliwość modyfikacji mojej obecnej lampki, którą będę mógł zasilić w ten sposób, a jeśli faktycznie okazałoby się, że modyfikacja mija sie z celem to pomyślę po prostu nad zakupem nowej lampki.
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Bo tam nie siedzi sama dioda ale i sterownik, który bierze napięcie z wejścia i zasila diodę. I napięcie zasilania zależy od sterownika. Jak to sterownik na 5V to zasilisz z USB. Jak na 12V to z akumulatora. Itp. A lampka może wyglądać co do joty taka samo.

Jak to na pakiet jaki pokazałeś, to sterownik nie powinien zadziałać - minimalne bezpieczne napięcie dla takiego pakietu (rozładowany ponad miarę) to 5V a tak naprawdę już powinien wyłączyć światło przy 6,4V.

Ale oczywiście nic nie szkodzi, byś próbował - zamiast ciąć kabel lepiej znaleźć kabel USB i wtyk pasujący od lampki.

A my dlatego tu chórem mówimy, że się nie da, bo nie na takich wynalazkach zębyśmy zjedli i nie jedną latarkę przerabiali.
aslpg
Posty: 79
Rejestracja: piątek 24 sty 2014, 21:08
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: aslpg »

Lampka, którą posiadasz ma sterownik LED pracujący w zakresie napięć od ok. 6-ciu do 8.4 V i tyle daje twój pakiet ze zdjęcia. Przystosowanie jej do pracy z 5V wymaga zamiany sterownika. Samochody na olej napędowy i benzynę, też na oko wyglądają tak samo.
ro9uemancer
Posty: 4
Rejestracja: środa 24 sie 2016, 15:52
Lokalizacja: Siedlisko

Post autor: ro9uemancer »

Dzięki za wyjaśnienie. A ile może kosztować właściwy sterownik z robocizną?
kobert
Posty: 45
Rejestracja: środa 15 cze 2016, 14:17
Lokalizacja: 52.25N, 21E

Post autor: kobert »

aslpg pisze:Lampka, którą posiadasz ma sterownik LED pracujący w zakresie napięć od ok. 6-ciu do 8.4 V i tyle daje twój pakiet ze zdjęcia. Przystosowanie jej do pracy z 5V wymaga zamiany sterownika.
Alternatywnie można puścić zasilanie 5V przez przetwornicę step-up, ale:
1. pojawią się dodatkowe straty,
2. nie wiadomo, czy powerbank (i kable) będą w stanie dać (przepuścić) odpowiednio duże natężenie prądu.
Ogólnie - nie polecam, ale sygnalizuję możliwość.
Scenic
Posty: 361
Rejestracja: niedziela 20 lip 2014, 14:54
Lokalizacja: Polska

Post autor: Scenic »

Sa powerbanki na 5 9 12 V a automatycznym doborem napiec i prąd max. 3.6 A.[xioami pro np.]

Wiec da się. Sam planuje dorobić do czołówki.

Moja fenix hp30 zasilałem nawet z ładowarki i wszytko działało chociaż prąd maksymalny to był 2A tylko.[w trybie max pobiera mi około 3.2 A 900 lumenów] Sterownik działa na zakresie 6-9V. 2x 18650

Tylko to porządny sprzęt za 400zł a nie kilkadziesiat złoty.


Na 5V nie zadziała jeżeli zasilana jest z 2x18650 w szeregu.
Ostatnio zmieniony sobota 27 sie 2016, 23:05 przez Scenic, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ