LED COB 100W - coś mało pradu płynie...

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

LED COB 100W - coś mało pradu płynie...

Post autor: CMS »

Witam kolegów.

Mam pytanko odnośnie diody mocy COB 100W. Kupiłem ją kiedyś na Aliexpress bo była dość tania. I tak sobie leżała i czekała, aż kiedyś coś z nią zrobię. Miałem ostatnio chwile czasu, więc postanowiłem zobaczyć na co ja stać. Przylepiłem do sporego radiatora, podłączyłem pod zasilacz laboratoryjny, ustawiłem ograniczenie na 3A i zacząłem zwiększać napięcie.
"Dioda" zaczęła dawać oznaki życia, przy ok. 22V, a przy 25V, świeciły już wszystkie LED'y w całej strukturze. "Jechałem" dalej z napięciem uzyskując coraz większą jasność, ale gdy skończyła się skala (w moim zasilaczu 29,6V), prąd pobierany wynosił jedynie 0,27A, czyli raptem prawie 8W w diodę.
Moduł COB nie miał precyzyjnie podanych parametrów. Z tego co pamiętam było tam , 30-32V i 3,3A.
Czy to możliwe, że dioda pobierze, zupełnie nieliniowo znacznie większy prąd, gdy zwiększę napięcie do wartości 32V? Bo jak dla mnie, to ona jest zwyczajnie "oszukana".
Aczkolwiek, diody led dużej mocy to zupełnie nie moja działka, i możliwe, ze wszystko jest z moim modułem w porządku, tylko trzeba mu jeszcze dodatkowych 2V.

Pozdrawiam.
CMS
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

Pewnie i jest trochę oszukana, zarówno jeśli chodzi o moc jak i o wydajność, która bardzo spada przy dużej mocy. W każdym razie myślę, że 60-80W powinna w siebie przyjąć.

Charakterystyka diody led nie jest liniowa i to normalne. Tak jak piszesz, niewielkie zmiany napięcia dają duże zmiany prądu.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Przecież każda dioda, także LED to nieliniowy element. Jednak dla 3A może to być jednak odrobinę więcej niż 32V. Zasilacz stałoprądowy do niej powinien mieć zakres napięć 30-38V lub szerszy.
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

Post autor: CMS »

Gdzieś umknęło mi słówko "drastycznie"
Bo, że ledy, czyli innym słowem półprzewodniki działają nieliniowo, to rzecz oczywista. Natomiast mój moduł, gdyby faktycznie, przy dodaniu jeszcze 2V do zasilania, działałby poprawnie, w sensie "pociągnął" chociaż te 3A to wychodziłoby, na to, że tu mamy logarytmiczny przyrost mocy. A to jak dla mnie dziwne. Ale jak wspomniałem, to nie moja działka, i tego typu źródło światła (cob dużej mocy) mam w łapkach po raz pierwszy.

Pozdrawiam.
CMS
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Bawiłem się takimi diodami i aby osiągnąć te 3 A trzeba dać ok. 34 V. Oczywiście może to być trochę więcej lub mniej w zależności od diody. Sprawdź notę katalogową dowolnej diody większej mocy (np. Cree XM-L2). Znajdziesz tam zależność pobieranego prądu od przyłożonego napięcia. Zobaczysz wtedy że stosunkowo niewielki przyrost napięcia daje duży wzrost pobieranego prądu.

Jeśli masz zasilacz dający stały prąd to możesz sprawdzić czy sama dioda jest w miarę dobrej jakości. Ustaw prąd na jakieś 1-2 mA i podłącz diodę. W dobrej diodzie przy tak małym prądzie powinny się zaświecić wszystkie pojedyncze struktury. Oczywiście będą ledwo widoczne, ale powinny świecić. W dodatku napięcie nie powinno być zbyt duże (coś ponad 10 V). W przypadku gorszej diody trzeba będzie dać dużo większy prąd żeby cokolwiek się zaświeciło. W dodatku będzie to pojedyncza struktura i to przy dość wysokim napięciu.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

rafalzaq, serio nie ogarniam, twierdzisz, że dla takiego COBa 10-12 struktur w szeregu napięcie przewodzenia nawet dla 1-2mA będzie na poziomie 10V? :| Kolega CMS nie ma szans przetestować takich diod, czyli deklarowanych na ok 100W, bez źródła regulowanego 40V i min. 3A.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Zawsze można się posiłkować dołączonym SZEREGOWO drugim zasilaczem, np. 12V 3A, można ich sporo znaleźć...albo innym źródełkiem o podobnym napięciu.
I sprawa się wyJaśni :-)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Arek racja, pytanie tylko czy kolega posiada taki, dodatkowy sprzęt. Niestety, z doświadczenia, takie emitery niby 100W (i kupione za 3-5$ z wysyłką) odpalone na 40-60W dokonają żywota na oczach nabywcy, w ciągu kilku minut, nawet zapewniając im super chłodzenie :roll:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Pod jaki zasilacz podpinasz tego leda i jakimi kablami ? Bo jak masz jakiegoś moda / kloma zasilacza typu Zhaoxin i używasz zwykłych kabli, to miej na uwadze, że spadek napięcia na nich to nawet 1,5 V, głównie przez luźne banany. Dolutuj przewody do leda, dość grube i podłącz pod same gniazda.
ILPT
Awatar użytkownika
rafalzaq
Posty: 588
Rejestracja: piątek 28 lut 2014, 19:33
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: rafalzaq »

Bocian, nie pamiętam ile dokładnie to było jak testowałem takie diody, ale coś mi się kojarzy, że ponad 10 V. Równie dobrze mogło to być 19 V. Sprawdzę to dokładnie po świętach. W dodatku mój zasilacz pozwala ustawić prąd z dokładnością do 1 mA. Może wyświetlać 1 mA, a faktycznie będzie trochę mniej.
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

Post autor: CMS »

Wróciłem po świętach.
Bocian pisze:Arek racja, pytanie tylko czy kolega posiada taki,
Będzie problem. Bo zakładam, że ATX się nie nada.
Bocian pisze:Niestety, z doświadczenia, takie emitery niby 100W (i kupione za 3-5$ z wysyłką)
Kupowałem je dość dawno i kosztowały chyba coś koło 10$, ale dokładnie już nie pamiętam. Niemniej jednak trochę mnie zmartwiłeś.
skaktus pisze:Pod jaki zasilacz podpinasz tego leda i jakimi kablami ?
Taki: https://botland.com.pl/zasilacze-labora ... 0v-5a.html

Mam zrobionych kilka kompletów kabli. Sprawdzałem na krokodyklach 35mm i faktycznie mógł na nich występować spadek. W wolnej chwili podepnę większymi krokodylkami, takimi na 30A. Ewentualnie dolutuję przewody i przykręcę je do złączy zasilacza.
rafalzaq pisze: mój zasilacz pozwala ustawić prąd z dokładnością do 1 mA. Może wyświetlać 1 mA


Mój też.
rafalzaq pisze: Ustaw prąd na jakieś 1-2 mA i podłącz diodę.
Nie za mało troszeczkę? Może zgubił kolega zero albo i dwa?

Pozdrawiam.
CMS
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ