Petzl MYO XP - uszkodzony czujnik temperatury

Oświetlenie montowane na głowie
Juski
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 sie 2009, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Petzl MYO XP - uszkodzony czujnik temperatury

Post autor: Juski »

Witam serdecznie.

Niezmiernie miło mi powitać grono światełkowców. Trafiłem tu za sprawą awarii mojej czołówki a znalazłem kopalnię wiedzy o świeceniu :)

Ale wracając do tematu.

Myo XP - klasyczna usterka - ułamane kable.

Po rozkręceniu i delikatnym rozebraniu wnętrzności zauważyłem, że mam pęknięty element monitorujący temp. radiatora. Prawdopodobnie ktoś kiedyś wcisnął paluchem soczewkę i ta poprzez diodę i radiator docisnęła rzeczony element to takiej ślicznej poprzeczki, która zadziałała jak nóż...

... czym teraz zastąpić ten element, bo nie chcę czegoś ugotować przy HI Power gdzieś w lesie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Witaj ;-)
Fotki poproszę, może coś się da za pomocą zdjęć wywnioskować.Im lepsze makro-tym lepiej. jeśli to ma jakies kolory-opisz pliz
Juski
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 sie 2009, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Juski »

Obrazek

Tak toto wygląda. Po obmacaniu resztek struktury okazało się że ten element ma w temp. pokojowej ok. 80 kOhm a rezystancja maleje wraz ze wzrostem temperatury. Na obudowie nie zauważyłem oznaczeń polaryzacji, nie zauważyłem też różnic wskazań przyrządu przy zamianie sond. Stawiam że to termistor NTC...
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pewnie masz rację
Jak zmierzyłes rezyst. pękniętego elementu?
Zobacz to:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p ... ght=#21661
Juski
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 10 sie 2009, 19:11
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Juski »

Mój tajemniczy element pękł tak, że od struktury oddzieliła się jedna z elektrod. Po prostu zaostrzoną sondą wkłułem się w środek pęknięcia i tak mierzyłem... Wbrew pozorom nie są to tak mikroskopijne rozmiary :)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

A, taki patent :mrgreen:
Zawsze mozesz dla pewnosci wlutowac zamiast tego potencjometr i krecac nim obserwowac reakcje czolowki.Zobaczysz, przy jakiej rezystancji zareaguje-dobierzesz termistor ;-)
ODPOWIEDZ