Brelok z na technikę z płaskimi ledami

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
under
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 02 mar 2017, 14:44
Lokalizacja: Poznań

Brelok z na technikę z płaskimi ledami

Post autor: under »

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Od razu powiem, że w światełkach i elektronice jestem zielony choć mam jedną latarkę fenixa :)
Mój siostrzeniec ma za zadanie wykonać brelok odblaskowy na technice do tornistra. Dostali odblaskowy laminat mają to ręcznie pozszywać i użyć inwencji twórczej. No i wymyślił sobie, że chciałby mieć na tym laminacie narysowanego stworka :), w którego oczach świecą czerwone ledy.
Mam sporo wolnego czasu przewertowałem różne fora internetowe ale nie ukrywam, że słaby w te klocki jestem i liczę, że mi pomożecie bo chciałbym zrobić dla niego coś fajnego. Chłopak mieszka na wsi w sumie to nie chodzi sam po ulicach ale byłby bardziej widoczny.
Potrzebuję:
- 2 płaskie ledy abym mógł je jakoś wkleić w oczy stworka
- baterię która to uciągnie
- włącznik najlepiej taki załączany jak ściśnie brelok lub jakiś inny patent aby to się samo nie włączało.

Zlutować to jakoś dałbym radę ważne aby wszystko było mikroskopinje i płaski i cena nie przekroczyła 10zł gdyż taki maxmalny budżet mogą użyć na wykonanie breloka.
Ogólnie nie ma podobno problemu aby ktoś pomógł mu to mu zmajstrować. Pani od techniki raczej nie uwierzy, że 10 latek zrobił to sam. Z góry dziękuję za pomoc od razu mówię, że nie znam się na fachowych skrótach i teminach więc byłbym wdzięczny za linki gdzie takie gadżety mogę kupić.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Szukaj pod hasłem LED migająca SMD. Dwa rezystory dla ograniczenia prądu, dowolny wyłącznik, trochę przewodu i trzy ogniwa AAA powinny załatwić resztę.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
under
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 02 mar 2017, 14:44
Lokalizacja: Poznań

Post autor: under »

A na jakąś guzikową nie dałoby rady tego zrobić?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

under pisze:A na jakąś guzikową nie dałoby rady tego zrobić?
da się, szczególnie, jeśli LED nie będzie migająca (napięcie przewodzenia czerwonej to ok. 1,6-2V).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
marmez
Posty: 2878
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: marmez »

Spokojnie możesz użyć 2-3 baterii guzikowych 1,5V w szereg połączonych, jedną jakąś litową 3V np. CR2032, abo cieńsze CR2025 czy nawet 16. Możesz sprawdzić, czy podłączeniu diod szeregowym by to świeciło - pewno bardzo słabo. Z guzikowymi 1,5V dodając kolejne ogniwa w szereg możesz stalić prąd (jasność) jaka cię interesuje, ew. rezystorem poprawić prąd.

Rozumiem, że ten odblask to mają elastyczny materiał odblaskowy?

Jeśli tak, to diody SMD nalutowałym na ręcznie wyszlifowanych ścieżkach na laminacie PCB (przykładowa losowa aukcja: http://allegro.pl/laminat-fr4-pcb-obwod ... 88774.html) i do tego też by można przymocować bateryjki

dioda czerwona smd: http://allegro.pl/listing?string=dioda% ... e-1-3-0222 rozmiar co najmniej 1208, bo to i tak już trudno lutować jest ;)

Najlepiej przejść do elektronicznego i wybrać naocznie :)

Można pokombinować, żeby włączanie było przez pociągnięcie wisiadełka, tak, że będzie to wisiało na sztywnym ale dość cienkim plastiku z odwotem i luzem i jak się go wciśnie to on rozłączy styk (blaszka sprężysta) między miedzią z laminatu a tą blaszką, a jak się pociągnie to sprężynowa blaszka wpadnie w otwór w plastiku i zacznie świecić. Wtedy domyślnym stanem będzie świecenie :)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony piątek 03 mar 2017, 17:27 przez marmez, łącznie zmieniany 1 raz.
Tekst podpisu:
Podpis - dozwolona ilość znaków: 255
ODPOWIEDZ