Ładowarka 250W 10A Charsoon Antimatter - klon iCharger 106B+

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Przeczytaj jeszcze raz drugą część mojego posta i zmień ustawienia żeby kończyła przy 16.2V.
Awatar użytkownika
Browar
Posty: 651
Rejestracja: czwartek 15 lis 2012, 18:33
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Browar »

Te 16,2 V to tylko przybliżenie. Każdy aku Pb będzie miał inne napięcie końcowe - ostatnio miałem taki z napięciem 15,8V i nie chciał mieć więcej. To w ogóle znakomita metoda na konserwację aku Pb - mały prąd i 130-170% ładunku wpompowanego w aku. Opisywana jest ta metoda tu: http://zregeneruj-akumulator.pl/wszystk ... atora.html
Ja ją stosuję na ustawieniach Pb i 7 cel (zamiast 6), 1A w Beta Redox
pozdrav
Świetlik
Posty: 12
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 15:45
Lokalizacja: Polska

Post autor: Świetlik »

Cześć.

Od jakiegoś czasu posiadam tę ładowarkę i mam z nią mały problem.

Mam ogniwo LiIo 1S do radia PMR, podłączam je pod ładowarkę i podpinam przewody do balancera, tak aby po naciśnięciu przycisku "Inc" wyświetlała się informacja o napięciu ogniwa. Chcę naładować/rozładować ogniwo "do szuflady", czyli klikam na tryb STORAGE. Przed tym sprawdziłem jeszcze multimetrem napięcie - 3,994V.

Po wciśnięciu START rozpoczyna się proces rozładowywania prądem 0,5A i w prawym górnym rogu dostaję na bieżąco informację o aktualnym napięciu (?). Niestety po wciśnięciu klawisza "Inc" dostaje informację z innym, wyższym napięciem. Przykładowo na głównym ekranie trwającego procesu jest 3,77V, a na ekranie "Inc" 3,79V. Nieduża rozbieżność ale nie wiem z czego wynika.

Większy problem jest w momencie zakończenia procesu STORAGE, gdyż napięcie wyświetlane na ekranie głównym dochodzi do 3,75V i przy pierwszym sygnale informującym o zakończeniu działania wartość skacze do 3,91V (3,92 na ekranie "Inc" i 3,947V na multimetrze).

Wygląda na to, że napięcie spadło tylko o 0,047V w stosunku do stanu początkowego.

Nie wiem jak to ugryźć. Macie jakieś koncepcje?

Spróbowałem opcji rozładowywania. Zadałem wynikowe napięcie na 3,6V (prąd DSC 1A). Otrzymałem 3,79V... co jest nie teges?
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Świetlik pisze:Nieduża rozbieżność ale nie wiem z czego wynika.
Z rezystancji przewodów i złącz portu ładowania. Złącze balancera jest po to właśnie by eliminować owe spadki.
Świetlik pisze:Nie wiem jak to ugryźć. Macie jakieś koncepcje?
Ładowanie (po uprzednim rozładowaniu) z opcją storage tudzież można ustawić rozładowanie z opcją malejącego prądu po osiągnięciu docelowego napięcia (tylko nie wiem czy działa w funkcji storage). Można również zmienić typ aku na Li-Fe i będzie lepiej. Ostatecznie rozładowanie i ustawiony próg na docelowe napięcie (lub nieco niższe).
Świetlik pisze:co jest nie teges?
Wszystko jest ok ale ogniwo też ma swoją rezystancję i efekty tego widzisz na mierniku.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Jeśli po zakończeniu rozładowania napięcie na ogniwie wzrasta o 0.2V to wynika to raczej z podwyższonej rezystancji ogniwa. Napięcie na sprawnym ogniwie zmienia się w granicach 0.05V po zakończeniu ładowania/rozładowania. A może te ogniwo ma jakąś elektronikę która daje taki efekt (wprowadza dodatkową rezystancję)?

Po za tym, co jest złego w takim napięciu przechowywania? Najważniejsze aby nie leżało naładowane pod sam korek, myślę że 3.9V jest jak najbardziej ok.
Świetlik
Posty: 12
Rejestracja: piątek 22 lut 2013, 15:45
Lokalizacja: Polska

Post autor: Świetlik »

Dziękuję za odzew.

O tej niewielkiej różnicy 0,02V doczytałem sobie w recenzji tej ładowarki - http://mdiy.pl/ladowarki-modelarskie-25 ... i-obsluga/

Zrobiłem też nowe przewody z kabli głośnikowych 2,5mm, dodałem złącze balansera (przylutowane jak najbliżej szczęki krokodylka) i coś tam to dało ale niewiele. Teraz po zmierzeniu rezystancji ogniwa mam trochę lepszy wynik.

Ciekaw jestem czy takie różnice występują też w droższych ładowarkach.

Finalnie metodą prób dojdę w końcu do tego, jaką wartość muszę ustawić, by dla tego konkretnego ogniwa trafić z pożądanym napięciem końcowym. Dziwię się jednak, że Charsoon pomimo właściwego mierzenia napięcia po zakończeniu ładowania, nie reaguje na te dane. Przychylam się też do podejrzenia, że ogniwo ma elektronikę wewnątrz obudowy (zaklejona na amen).

Trochę poczytałem o napięciu przechowywanych ogniw i chciałem, by tak też było z moimi (3.75V) ale dalsza lektura wskazuje na to, że przy 3.9V też będzie dobrze :)

W każdym razie przejmuję się tym już znacznie mniej :)
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

A po naładowaniu do pełna? O ile napięcie spada?

Sprawdzałeś może funkcję storage na innym normalnym ogniwie, które na pewno nie ma żadnej elektroniki?

Wydaje mi się (bo już teraz nie pamiętam) że funkcja storage rozładowuje bądź ładuje do określonego napięcia zmniejszając przy tym prąd do powiedzmy 1/10 prądu nastawionego - tak jak działa to w przypadku zwykłego ładowania bądź rozładowania. Wtedy różnica napięć pomiędzy przewodami głównymi a przewodami balansera się zmniejsza i jest tak mała, że praktycznie pomijalna.

To że ładowarka potrafi mierzyć napięcie na balanserze które jest "prawdziwsze" a mimo to w obliczeniach posługuje się napięciem z zacisków głównych moim zdaniem jest złe. W obliczeniach, czyli jeśli liczy Wh, to używa napięcia z zacisków głównych co wprowadza niewielki błąd. Licznik Ah tego błędu nie ma. Ładowanie kończy wg napięcia na balanserze, ale rozładowanie wg tego na zaciskach głównych (tak z moich obserwacji wynika) więc teoretycznie może zakończyć za wcześnie, ale tak jak pisałem, przy końcowym prądzie 100 czy 200mA różnica jest na tyle mała że nie powinna rodzić żadnych problemów. Raczej stawiałbym na zużyte ogniwo lub jego elektronikę. Jak jutro będę miał czas to wrzucę jakieś ogniwo na storage, jedno jest pewne - napięcie troszkę się "cofnie", ale nie powinno to być aż 0.2V.
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Kliknięta i leci do mnie wersja 300 W, 20 A.
Kwestia wyboru wydajnego a nie drenującego portfela zasilacza.
Jakieś propozycje?
Wiecznie w drodze.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Serwerowe wyjce bądź z laptopa DELL lub XBOX. Były wszystkie maglowane w temacie. Nie sądzę aby coś lepszego cenowo się znalazło.
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

XBOX to 12 V i ~10 A. Laptop DELL prądowo słabiutko.
Szukam zasilacza ~300-350 W minimum.
Wiecznie w drodze.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Barton_ pisze:Szukam zasilacza ~300-350 W minimum.
To kup serwerowy. Te od desktopów chyba mają najwyżej 220W (np. Dell DA-2).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Idealny zasilacz wg producenta ma 18 V lub więcej dla wykorzystania 100 możliwości ładowarki.
Trafiłem na takie cuś https://pl.aliexpress.com/item/350W-18V ... 69594.html
Nada się?
Wiecznie w drodze.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Jeżeli pytasz ogółem to tak, ale płacić drugie tyle co towar za wysyłkę ? No nie wiem. Trzeba by rozeznanie cenowe zrobić.
Barton_
Posty: 398
Rejestracja: sobota 15 kwie 2017, 19:41
Lokalizacja: PKE

Post autor: Barton_ »

Za 25$ z wysyłką są.
Dlatego pytam tutaj by się rozeznać jaki zamiennik dostępny w PL.

Desktopowe zasilacze są chyba 12V więc lipa.
Wiecznie w drodze.
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Ten DELL-a to był do stacjonarek. Ty musisz szukać serwerowych i minimalnie przerobić. Wadą jest ich głośność, ale i to ponoć można obejść.

Coś tego pokroju http://allegro.pl/zasilacz-serwerowy-de ... 11410.html Parametry oczywiście poglądowe.
ODPOWIEDZ