XHP70.2 już jest

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

XHP70.2 już jest

Post autor: Jarekk »

CREE oficjalnie zaprezentowało nową generację diody XHP70.2.
http://www.cree.com/xlamp/xhp70_2

Jak można było się spodziewać konstrukcja jest podobna do XHP50.2. Parametry uległy niewielkiej poprawie. Zmiana konstrukcji powinna poprawić obraz spota w reflektorach SMO, nie będzie widocznego krzyża (chociaż część osób skarży się na niejednolity odcień światła).

Co do zasilania Direct Drive: niższe napięcie przewodzenia w teorii spowoduje zbyt duży prąd dla układu 6V zasilanego 2S, ale ułatwi zasilanie 3S przy połączeniu 12V.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Po kolorze luminoforu można stwierdzić że to ta sama technologia na której bazuje XP-G3, XP-L2 czy i XHP50.2.
Czyli tak jak napisałeś bardzo duże prawdopodobieństwo niejednolitej barwy przy optyce reflektorowej.
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jeszcze nie zdążyłem XHP50.2 wsadzić do latarki a już nową 70 wypuszczają - niech ktoś mi powie, że "światełka" nie są szybkie i wściekłe ...
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Mociumpel pisze:Jeszcze nie zdążyłem XHP50.2 wsadzić do latarki a już nową 70 wypuszczają...
A co ja mam powiedzieć? Ja się zatrzymałem na premierze XM-L2 i dopiero zaczynam myśleć o XP-L Hi, bo widzę że coś takiego powstało. :mrgreen: Ale to dobrze, że powstają nowości bo czuję, że moja choroba światełkowa powraca że zdwojoną siłą i zamierzam nadrobić zaległości. :lol:
Pozdrawiam
Mociumpel
Posty: 2094
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jestem po pobieżnych testach cudzej latarki i XP-L2 w S2+ 18350 wysysa prawie całą baterię na 700 mA (to ok. 350 lumenów) - sterownik na Nangach odcina przy ok. 3V a pomiar ogniwa wskazuje że ... nim w nic nie ma ;)
Plus w XP-L2 jest taki że przy 700 mA napięcie przewodzenia ok 2,85V co przy teoretycznie + 0,15V spadku na sterowniku na Nangach daje prawie równe 3V odcięcia i zużycie ogniwa do zera ;)
To samo zapewne jest przy XHP50.2 (2,65V przewodzenia) i będzie XHP70.2 ...
Ogólnie myślę że dla każdego rodzaju ogniw 1S 2S i więcej będzie można uzyskać używając II generacji "crówek" dłuższe kilka/może naście % czasy świecenia - szczególnie na słabych prądach - a na sterownikach bez PWM-a z ciętymi Nangami więcej światła (w porównaniu do tych nie modowanych)
Na ogniwie Soshine 18350 1000 mAh (realnie na Li-300 890 mAh) po zmianie z XP-Hi na XP-L2 czas działania do zmiany trybu wydłużył się z 75 min na ok. 85 min - co daje przyrost czasu działania 15%)
Teoretycznie dla ogniwa 26650 (5000 mAh) daje prawie dodatkową 1h świecenia w trybie 700 mAh.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Mociumpel pisze:na sterownikach bez PWM-a z ciętymi Nangami więcej światła (w porównaniu do tych nie modowanych)
To akurat nie zależy od diody, bo to jest zaletą sterownika.
Mociumpel pisze:Na ogniwie Soshine 18350 1000 mAh (realnie na Li-300 890 mAh) po zmianie z XP-Hi na XP-L2 czas działania do zmiany trybu wydłużył się z 75 min na ok. 85 min - co daje przyrost czasu działania 15%)
Jeśli to ze sterownikiem typu NANJG, to wynika z tego tyle, że pierwsza dioda ma niższe napięcie przewodzenia od 2giej i dużej płynie owe 700mA, przy tej 2giej napięcie diody sprawia, że prąd zaczyna maleć tuż przy skraju wyczerpania ogniwa i dłużej wtedy trwa rozładowanie do 3V.
Niestety rozbieżności Vf diod tej samej generacji mogą być spore (0.15-0.2V bez problemu) i wtedy teoretycznie lepsze diody mogą być gorsze od tych teoretycznie gorszych.
Ostatnio zmieniony sobota 18 mar 2017, 03:08 przez ElSor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jarekk
Posty: 149
Rejestracja: poniedziałek 06 sie 2012, 09:59
Lokalizacja: Rzeszów/Lublin

Post autor: Jarekk »

Jak również napięcie przewodzenia może się nieco różnić dla różnych binów . W przypadku XML2 czytałem, że biny U4 miały typowo wyższe napięcie przewodzenia, jak i gorzej znosiły wysokie prądy.

Jeśli chodzi o mocne latarki o dziwo zatrzymałem się na MTG2, chyba czas na nowe światełko :razz :
ODPOWIEDZ