Głośnik BT - Modyfikacja

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Sadeek
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 mar 2017, 16:41
Lokalizacja: ZK

Głośnik BT - Modyfikacja

Post autor: Sadeek »

Witam, jako amator chciał bym Was prosić o podpowiedź i pomoc bo trochę się zamotałem ze wszystkim ;)

Jestem posiadaczem głośniczka BT Media Tech który chciałem ulepszyć. Trafiło mi się, że stałem się właścicielem 18 sztuk Samsung ICR18650 24e (niestety tylko 6 sztuk nadaje się do użytku). Posiadam ładowarke/BMS na D472 4s. Zaopatrzyłem się w 3 wyłączniki i 2 gniazda bezpieczników, gniazdo 5,5mm w celu ładowania i chciał bym do wszystko upakować w ten właśnie głośniczek.

Obrazek


Zamierzenie jest takie:

Uzyskać "powerbank" na 8-12 sztuk 18650 (3s? 4s?) - jak będzie lepiej?
Chciał bym ładować całość z samochodowego 12V(14,4V) lub w domu z zasilacza 12V - nie zależy mi na szybkim ładowaniu - może trwać to nawet i 6h :)


Gniazdo zapalniczki będzie obciążane max 3A - oświetlenie led do altanki/namiotu/na ognisko

Sam głośnik pracuje na 3,6V więc przetwornica SD

Jako dodatek ładowarka USB dla telefonów

Moim problemem jest bezpieczne ładowanie takiego pakietu. Nie chciał bym pożaru czy wybuchu ;)
Czy ten BMS będzie ładować CC/CV? No i czy da się uniknąć strat z przetwornicy step up w przypadku 12V-16,8V podczas ładowania

Mam nadzieje, że mój "pomysł" jest do zrealizowania

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Sadeek,
chcesz zbudować powerbank, czy wbudować te ogniwa w tym radyjku ?
Sadeek
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 mar 2017, 16:41
Lokalizacja: ZK

Post autor: Sadeek »

Chce zbudować powerbank, z powerbanku zasilać radyjko i gniazda USB i 12v.

Problemem dla mnie jest zorganizowanie ładowania dla powerbanku
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Sadeek, Jezeli ogniwa są z jednego sortu, o podobnej pojemności i rezystancji to połącz w trybie 1S6P + przetwornica step down do 5V o mocy w zależności od potrzeb do ładowania peryferiów i radyjka.

Bez bmsa - bez problemu. :mrgreen:

Ładowanie będzie trwało całą noc, ale to Ci już nie przeszkadza.

Kod: Zaznacz cały

https://www.aliexpress.com/item/Smart-Electronics-5V-Micro-USB-1A-18650-Lithium-Battery-Charging-Board-With-Protection-Charger-Module-for/32583951079.html?spm=2114.13010208.99999999.319.WbyQpg
A z 12V co chcesz zasilać ?
Sadeek
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 mar 2017, 16:41
Lokalizacja: ZK

Post autor: Sadeek »

Z 12v chcę zasilać oświetlenie led, ładowarki do baterii ew. zasilenie małego lapka
Ważne jest dla mnie gniazdo zapalniczki
Ostatnio zmieniony czwartek 13 kwie 2017, 16:16 przez Sadeek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Sadeek, zasilenie małego lapka z 6liionów jest bez sensu, bo da rade może z 15min +straty na przetwornicy.

A ładowarek do baterii nie możesz zasilać po USB ?
12V możesz dostać na przetwornicy STEP UP, ale da Ci ~ 1/2A

Tym zabezpieczeniem co dałem link możesz ładować w aucie z ładowarki usb. Ma zabezpieczenie LVP OVP i ciągnie ~1A z USB.
Sadeek
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 mar 2017, 16:41
Lokalizacja: ZK

Post autor: Sadeek »

Właśnie ładowarki mam pod 12v, nie chce ich zmieniać ani dokupywać następnej.
Tak jak pisałem wcześniej - 12v potrzebne jest mi też do oświetlenia w altanie przy istniejącej instalacji.
12 liion nie jest tak małą pojemnością - moj lapek pobiera 8-15W więc na trochę starczy ta bateria plus 6-8h oświetlenia kampingu.

Pytanie czy ten BMS który mam nadaje się do mojego celu
Ostatnio zmieniony czwartek 13 kwie 2017, 16:17 przez Sadeek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

Sadeek, Napisałeś wcześniej że 6 się NADAJE z 18.
Jaki masz BMS ? Napięcie dla pojedynczego + mnożnik ile P - ogniwa fluktuuje od 4.2 do 2.8, więc żeby uzyskać stabilne 12V będziesz potrzebował przetwornicy.
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Właśnie jestem w trakcie robienia podobnego powerbanku.

Da się zrobić to co chcesz ale nie tak prędko.

Po pierwsze raczej nie skłaniał bym się ku konfiguracji 1S bo trzeba później używać mało wydajnych przetwornic step-up.
Co to za BMS dokładnie Masz? D472 to zapewne symbol tranzystora. 4S oznacza zapewne konfigurację pakietu z jakim ma współpracować.

Kwestia ładowania. Nawet jeżeli masz BMS z balanserem to i tak Potrzebujesz specjalnej ładowarki do li-ion, chyba że Zastosujesz BMS z funkcją ładowarki.

Trzeba też sprawdzić jakiego zasilania potrzebuje sam głośnik BT.

Ja swój power bank robię w konfiguracji 3S4P na nowych ogniwach Panasonic-a 3500mAh. Do tego BMS z balanserem i dwa źródła ładowania, iCharger lub panel PV+przetwornica MPPT z ładowarką 3S.
Wyjście to Step-down z dwoma gniazdami USB i Step-up do ładowania laptopa. Oczywiście bezpośrednie wyjście z pakietu po BMS-ie też będzie jakbym chciał coś zasilić innego.
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

pier, chodzi za mnie zrobienie pakietu 3S lub 4S do solara. Jaką masz przetwornicę ?
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Przetwornicę MPPT?
Awatar użytkownika
Issac
Posty: 819
Rejestracja: środa 03 wrz 2014, 15:33
Lokalizacja: Jestem

Post autor: Issac »

pier, tak MPPT, masz link do niej ?
ustawienie 3S polega na ustawieniu Vmax - 12,6V ?
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Szczerze Ci powiem że jeszcze nie zdecydowałem.
Najbardziej pasowała by mi taka ale nie da rady kupić gotowca.
Mam nawet sample LT3652 ale ani zrobienie płytki ani nawet przylutowanie tego scalaka nie jest za fajne i odpuściłem. Oprócz "Sunny Buddy" od Sparkfuna nie ma żadnych gotowych rozwiązań na tych scalakach.
Pewnie wezmę coś na CN3722 z ebaja.

W tych przetwornicach ustawia się dwie sprawy, napięcie końcowe ładowania i napięcie MPPT zależne od użytego panelu.
Sadeek
Posty: 7
Rejestracja: środa 29 mar 2017, 16:41
Lokalizacja: ZK

Post autor: Sadeek »

Do zasilenia samego głośniczka mam przetwornice step down.

W sprawie zasilania myślałem o przetwornicy ale step up z 12 do 16,8V i ten moduł który mam na 4s.
Chciałem zrobić pakiet 4S3P i dodatkowo też zasilać panelem przez mppt :)
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

Sadeek pisze:Do zasilenia samego głośniczka mam przetwornice step down.

W sprawie zasilania myślałem o przetwornicy ale step up z 12 do 16,8V i ten moduł który mam na 4s.
Chciałem zrobić pakiet 4S3P i dodatkowo też zasilać panelem przez mppt :)

Sama przetwornica step-up z 12 do 16,8V to nie ładowarka tak nie można. Pokaż ten BMS który Masz. Musisz jescze pamiętać o balansowaniu ogniw w pakiecie.
Jeśli przetwornica MPPT ma ładować pakiet li-ion to musi być do tego przystosowana.
Jest pełno takich na scalakach CN3722.
ODPOWIEDZ