Elektryczna pompa wody 12V do studni na działce

....nie pasujące gdzie indziej...
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Elektryczna pompa wody 12V do studni na działce

Post autor: Manekinen »

Kolejny nietypowy temat, ale może ktoś przerabiał :)

Żeby nie targać wody ze studni wiadrem, wpadłem na pomysł żeby wrzucić tam jakąś małą pompkę która napełni beczkę na powierzchni. Wydajność nie jest istotna, bardziej chodzi o to żeby było to tanie na wypadek gdyby komuś przykleiło się do rączek - to nie będę mocno stratny. W lato lustro wody będzie jakieś 3 metry pod poziomem gruntu, + 1 metr do wysokości beczki.

Jak mam dobrać ciśnienie robocze takiej pompki, jeśli 1 metr to 0.1 bar, czy 0.5 bar wystarczy czy będzie to słabe?

W grę wchodzi tylko pompka zanurzeniowa? To chyba nawet lepiej bo w studni pod wodą nie powinna zamarznąć zimą.

Mam też problem z zasilaniem, bo mam spory odcinek od altany (źródełko 12V) do studni, na przewodzie będą spore straty. Gdyby pompa była jednak przy beczce to pod tym względem byłoby lepiej, ale wątpię że wytworzy takie podciśnienie powietrzem żeby podciągnąć wodę na 4 metry.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Pamiętaj, że wydajność pompy podaje się bez strat na wylocie (przy wysokości podnoszenia równej 0m), natomiast wysokość podnoszenia (podniesienie ciśnienia) podaje się w zasadzie przy zerowym wypływie. Czyli na dwóch krańcach charakterystyki - z pompy, która ma wysokość podnoszenia 5m (0,5bar) i wydajność 5l/min po opuszczeniu na 3m woda będzie ledwo ciurkała.

Żeby "pociągnąć" z 4m stosuje się zawór zwrotny na poziomie czerpania wody, a pompę zalewa, czyli uzupełniasz słup wody i nie musisz usuwać powietrza. O wyciągnięciu 4m słupa powietrza pompą niezasysającą wirnikową można zapomnieć.

Nie mam wiedzy na temat wszystkich pomp świata ;) ale ze znanych mi rozwiązań mniejszych pompek na 12V (pompy do oczek wodnych) nie widziałem takiej, która ma wysokość podnoszenia większą niż 2m z małym hakiem :(

Pozdrawiam
Marcin S.
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Może coś takiego http://allegro.pl/pompka-pompa-do-spusz ... 46256.html ? Można znacznie tańsze kupić, ale tu podali wysokość podnoszenia 15m.
Trzeba by tylko połączyć z jakimś silnikiem na 12v.
max4max
Posty: 1398
Rejestracja: wtorek 14 sie 2012, 07:56
Lokalizacja: że znowu

Post autor: max4max »

marekwoj pisze:Może coś takiego http://allegro.pl/pompka-...6682846256.html ? Można znacznie tańsze kupić, ale tu podali wysokość podnoszenia 15m.
To nie jest zatapialna, więc musi być na poziomie gruntu lub wyżej i wątpię czy da radę nawet z tych 3 metrów zassać, a jak będzie wyżej plus poziom nieco się tylko obniży to na 100% nie zadziała.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

https://www.aliexpress.com/item/High-Qu ... 0.0.YqqlDP
Ostatnio zamawiałem dla znajomego. Podobno mocna pompka (u niego akurat do chłodzenia kart SLI w PC-ie, przy regulacji mocy napięciem zasilającym).
Sometimes darkness can show you the light
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

max4max pisze:To nie jest zatapialna, więc musi być na poziomie gruntu lub wyżej
Musi być powyżej poziomu wody, nie widzę problemu aby spuścić to ze 2 m poniżej poziomu gruntu.
Na pewno lepszym rozwiązaniem byłoby kupno zatapialnej pompy, ale jeżeli nie da się znaleźć takiej co zapewnia wystarczającą wysokość podnoszenia to jest to jakaś alternatywa.

Można by też poszukać parametrów pompek do spryskiwaczy, wydaje się (u mnie rozpyla płyn na mgłę), że dają spore ciśnienie.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Bocian, mała wysokość podnoszenia (maksimum 3,6m). Dopiero wersja 24V zapewnia 5m. Popatrzyłem w produkty powiązane i raczej w coś takiego bym celował:

https://pl.aliexpress.com/item/DC-12V-E ... Title=true

W tej producent deklaruje 6m wysokość podnoszenia - może jest wielostopniowa? :wink: W przeciwieństwie do tej podanej przez Bociana ta jest opisana bardzo słabo. Niby ma IP68, więc zatopić też można...

Pzdr.
M.
krzyspi25
Posty: 60
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 18:10
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: krzyspi25 »

Być może mam głupi pomysł.... Pompa paliwa z samochodu? Do wielopunktowego wtrysku ma 3 bary, pracuje w zanurzeniu w benzynie, może akurat by to grało.

EDIT: a może jednak nie, przecież pompka jest chłodzona i smarowana paliwem. O ile z tym pierwszym nie ma problemu, to ze smarowaniem może być gorzej...
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Pompka do spryskiwaczy też się nie nadaje, bo nie jest do pracy ciągłej.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Mam pompkę paliwa z jakiegoś auta, nówka, ciśnienie i wydajność niczego sobie. Ale ciecz przepływa tam przez wirnik i szczotki więc obawiam się że będzie jednorazowa.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Skoro wydajność nie jest istotna, to może poszukać pompy membranowej/przeponowej? To pompy z dość dużą wysokością zasysania i niezłym ciśnieniem tłoczenia. Na przykład
https://e-sklad.pl/pompa-przeponowa-fot ... p-549.html
lub zdecydowanie wydajniejszą
http://aura.szczecin.pl/pompy-cinieniow ... e-13l.html
Hasło do googla "pompa przeponowa12V"
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Znalazłem na BG takie coś https://www.banggood.com/DC-12V-5_5M-10 ... mds=search

Piszą że maks 5.5 metra, ale nie wiadomo czy przy 12V czy 24V. Najmocniejsza z tych tanich. Można ją zatopić lub nie. No się zobaczy :)

Po za tym walają mi się jakieś przetwornice więc mogę jedną użyć i podnieść napięcie, a przy 24V spadek napięcia nie powinien być taki straszny :)
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Tam jest nawet charakterystyka tej pompy :) Kończy się na 4,5m, a nie 5,5, wynika z niej, że przy 4m podnoszenia + jakieś straty na rurach to tak ze 2,5 - 3 l/min poleci (przy zasilaniu z 24V, bo dla 12V kończy się na 3m, o ile dobrze zgaduję po chińskich znaczkach). Czyli wiadro w 5 minut.

Daj znać, jak działa.

Pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Faktycznie, na pierwszy rzut oka nie wiadomo jak to odczytywać. Ale w jednej osi jest słup wody a w drugiej wydajność. Dla 3m wypada całkiem dobrze, tak jak piszesz ze stratami na szlaufach, 480L na godzinę powinno być, także 200L beczka w 25 minut naleci. Obecnie lustro wody jest może metr pod gruntem, 3 metry zakładałem na porę letnią gdzie faktycznie trzeba się tym wiadrem nagibać. Ale jak i łącznie 4 metry będzie to naleje. Powoli, ale naleje. Energia z fotonów więc niech sobie mieli tą wodę ile chce :)

Chociaż teraz jak patrzę to widzę na nalepce Hmax 500cm. Więc opis swoje, charakterystyka swoje, a pompa swoje. Teraz znalazłem kolejną (swoją drogą wszystkie wyglądają identycznie) https://www.banggood.com/24V-DC-1000L-M ... ewalsoview

W tej nie napisano ile podnosi, ale na nalepce widzę Hmax 800cm no i jest tańsza.
marekwoj
Posty: 487
Rejestracja: wtorek 17 lip 2012, 14:40
Lokalizacja: Jaktorów (k. Żyrardowa)

Post autor: marekwoj »

Można kupić dwie i połączyć szeregowo. Wysokość podnoszenia powinna się zsumować.
ODPOWIEDZ