Jaka lutownica

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Gwarancji brak ;)

Co do opalarki, to stosuję ją przy większej powierzchni, ale jak mam małe kabelki to ciężko opalarką, trzeba by tam wrzucić jakąś turbo dmuchawkę.
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Ok, myślałem że masz mniej elektroniki napchane. Jedyna nadzieja że Ci dłużej podziała jak mój air. Takiego bubla w ręku z air-ów jak ten WEP 853 AAA to dawno nie miałem. Nie polecam nikomu. :evil:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Calineczka pisze:tak Was czytam i naszła mnie ochota na wymianę mojej starej wysłużonej stacji hand-made na tą Hakko. Interesuje mnie właśnie zdolność utrzymywania temperatury. Co byście polecili? Gotowca czy kit do montażu? Które?
Powiem szczerze, że chyba nawet gotowiec jest tańszy, niż składanie z elementów. Ja kupiłem osobno kit sterownik z kolbą, potem obudowę alu, do tego zasilacz, i podstawkę pod kolbę. Do tego musiałem jeszcze skombinować kabel zasilający.
Sterownik z kolbą
Obudowa
Zasilacz
Podstawka

Gotowiec T12

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
dymcio111
Posty: 43
Rejestracja: czwartek 02 maja 2013, 12:53
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: dymcio111 »

na aliexpress były gotowce T12 zdaje się z aplikacji na telefon o 5-10% tańsze i ceny około od 37$
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Panowie te zwykłe lutownice kolbowe 60W za 20-30zł są coś warte? Ktoś używa z was?
Awatar użytkownika
Dziubek
Posty: 1733
Rejestracja: czwartek 07 sie 2014, 21:53
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Dziubek »

Może inaczej, co chcesz nimi robić ? Do czego potrzebujesz lutownicę ?
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Ciężko określić trochę w aucie. Trochę przy zabawie z arduino. Mam transformatorówkę ale starą i czasami słabo grzeje. Chciałbym coś lżejszego. A i też nie chcę wydawać większych pieniędzy. Bo to zajęcie w wolnej chwili, której jest mało.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
fedu pisze:zwykłe lutownice kolbowe 60W
Jeśli bez regulacji mocy, to nadają się do lutowania grubych kabli. Częściową regulację mocy możesz sobie sam zrobić, dodając szeregowo z zasilaniem zwykłą diodę prostowniczą, redukujesz moc o około połowę.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
A to już prawie stacja lutownicza ;)
Jak najbardziej jest to dość uniwersalne rozwiązanie. Regulacja mocy wymaga małej wprawy w ustawieniach, ale spokojnie jest do ogarnięcia.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
fedu
Posty: 220
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 09:02
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: fedu »

Po mału zaczynam przygodę z elektroniką. A pomyśleć że zaczęło się od lampki rowerowej. Dzieki Pyra, za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Pyra pisze:
dzięki bardzo! Wskazany gotowiec ma status "Under restocking" ale są też na aliexpress. Jak się prześpię z tym i nie pomoże to pewnie kupię :-)
raptofil
Posty: 15
Rejestracja: sobota 04 lut 2017, 13:40
Lokalizacja: Chełm

Post autor: raptofil »

Witam.

Poszukuje "kolby" do lutowania która ma w sobie regulacje. Dla wygody. Mam tanią a'la stacje. Daje rade ale jest niewygodna. Mam dwa modele na oku:

T12 - http://www.banggood.com/T12-DC-12-24V-7 ... s=category

MINI TS100 http://www.banggood.com/MINI-TS100-Digi ... lookingfor

Czy warto dopłacać ~180pln do TS100? Jest aż taka różnica? Jeżeli tak to w czym? Pomijając oled. Czy groty pomiędzy sobą są kompatybilne? Bo w wyglądzie są różnice.
Awatar użytkownika
Jacek318
Posty: 684
Rejestracja: środa 19 gru 2012, 21:39
Lokalizacja: Haga

Post autor: Jacek318 »

Ostatnio lutowałem elektronikę podłymi lutownicami oporowymi.
Chciałem zmodyfikować stacje lutowniczą wg. turytoriala tisher'a :
http://ebike.nexun.pl/przerobka-stacji-lutowniczej/

Zakupiłem więc stację lutowniczą Yihua 937D.
Mam jednak mały problem z pomiarem oporu. Wg. instrukcji:
Następnie uruchamiamy lutownicę (z grzałką na wierzchu), ustawiamy 380st i czekamy aż się nagrzeje. Obserwujemy też rosnącą wartość oporu czujnika. Jeśli po nagrzaniu opór będzie wyższy niż 25R (w naszym przypadku wyniki są powyżej 30R) to super, nasze stacje są podatne na przeróbkę!
Poszukałem informacji odnośnie grzałki, ponieważ nie wiedziałem które kabelki są od czujnika pomiaru temperatury. Wychodzi na to że czerwony i niebieski, więc podłączyłem pierwszy miernik grubymi silikonowymi kabelkami i odczytałem wartości: na wyłączonej stacji ok 0,8-0,9 oma, natomiast na włączonej i ustawionej na 380 stopni ok 14 omów. :sad:

Po podpięciu drugiego miernika wynik całkiem inny ok 1-2 omów na zimnej stacji i w okolicach 55-60 na ciepłej. I teraz pytanie skąd ta rozbieżność? Miernik ustawiony na 200 i chyba tak ma być.


Jeszcze nic nie lutowałem więc zastanawiam się czy nie zamienić na ciut lepszy model:
http://allegro.pl/stacja-lutownicza-yih ... 49527.html

Chociaż uważam że bardziej praktyczne jest sterowanie pokrętłem, ale ta stacja ma parę ciekawych funkcji (sleep) oraz nieco większą moc.

Co do stacji Yihua 937D. Moim zdaniem luz pomiędzy grzałką a grotem jest zbyt duży do sprawnego transportu ciepła. Przydała by się cieńka blaszka jako wypełniacz.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Oczywiście mierzyłeś opór przy odłączonej kolbie od stacji?
ODPOWIEDZ