Wymiana diody w naświetlaczu led.

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Wymiana diody w naświetlaczu led.

Post autor: kubaswiatelka »

Witam. Mam kilka takich oto oświetlaczy ledowych. We wszystkich padły ledy. Chciałem zakupić nowe ledy na Aliexpress. Wg Was najlepiej włożyć coś podobnego czy zamienić na jakąś inną diodę? Przetwornica w tej lampie ma oznaczenie GT101-10, zasilanie 220-240V, wyjście 9-14V 960mA. Naświetlacze służą do podświetlenia budynku przez co nie zależy mi na wysokim CRI. Barwa taka pomiędzy zimną a neutralną (na pewno nie ciepła). Doradzicie co najlepiej z tym zrobić? Dioda jakiej szukam musi mieć maksymalny rozmiar czipa 2x2cm. Jeśli większa to będzie trzeba rozwiercić otwór w odbłyśniku.

ObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Sometimes darkness can show you the light
romanz
Posty: 67
Rejestracja: piątek 10 paź 2014, 11:09
Lokalizacja: pomorze

Post autor: romanz »

Czy dla tej diody z TME prąd w okolicach 960 mA nie będzie za duży. Ja te 10 Wat COB zasilam maksymalnie 800 mA, Swiecą ponad dwa lata.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

romanz pisze:Czy dla tej diody z TME prąd w okolicach 960 mA nie będzie za duży. Ja te 10 Wat COB zasilam maksymalnie 800 mA, Swiecą ponad dwa lata.
Nie, nie będzie. To wersja 10-series 3-parallel i zgodnie z kartą ma max. prąd 1200mA. Podstawa to jednak dokładne wygładzenie powierzchni przed posadzeniem COBa. Dla mnie kompletnie bez sensu byłoby po raz kolejny montowanie tam szajsu, który tam siedział w oryginale. Żeby zaoszczędzić 2-3zł? Nawet nie wiem jakie są ceny za te chińskie guano-coby, ale ja bym tego nawet za darmo nie chciał, bo nie lubuję się w zbieraniu śmieci.
Sometimes darkness can show you the light
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Bocian pisze:
romanz pisze:Czy dla tej diody z TME prąd w okolicach 960 mA nie będzie za duży. Ja te 10 Wat COB zasilam maksymalnie 800 mA, Swiecą ponad dwa lata.
Nie, nie będzie. To wersja 10-series 3-parallel i zgodnie z kartą ma max. prąd 1200mA. Podstawa to jednak dokładne wygładzenie powierzchni przed posadzeniem COBa. Dla mnie kompletnie bez sensu byłoby po raz kolejny montowanie tam szajsu, który tam siedział w oryginale. Żeby zaoszczędzić 2-3zł? Nawet nie wiem jakie są ceny za te chińskie guano-coby, ale ja bym tego nawet za darmo nie chciał, bo nie lubuję się w zbieraniu śmieci.
Dzięki Bocian. Jeśli chodzi o podłoże tu już wyczyściłem i spolerowałem trochę. Wygląda dużo lepiej ale pewnie szału nie będzie bo to jakieś odlewy i mimo spolerowania są jakieś mikropory. Na pewno będzie dużo lepiej niż było bo podczas czyszczenia zauważyłem że pasta która była była razem z jakimiś małymi pruchami przez co dioda wisiała w powietrzu a warstwa pasty to jakieś prawie pół mm co jest niedopuszczalne.

Na chwilę przykręciłem w miejsce starej diody XMLa i sterownik 8x amc po 10 minutach obudowa była ciepła. Pytanie czy tak dobrze odprowadza ciepło czy tak słabo je przyjmuje. Z tym że jak dotykałem podłoża diody to było też tylko ciepła więc obstawiam, że kontakt diody z obudową jest dobry i odprowadza ona dobrze ciepło z diody.

Czy ewentualnie driver który jest w tej lampce można delikatnie podkręcić czy lepiej nic nie kombinować? Ma te 960mA a może udało by się z niego wycisnąć z 1100mA? Pytanie czy się nie będzie zbytnio grzał i czy te 140mA będzie odczuwalne.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

140 mA nie zobaczysz. Jeśli led odpowiada to kupuj i montuj. Zauważ że led z TME nie ma otworów montażowych więc będziesz musiał go odpowiednio zamontować i uważać aby nie złamać płytki na której jest led. Ewentualnie kupuj odpowiednik leda który już miałeś i bez kombinacji po prostu je podmienisz i zamontujesz.
ILPT
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

skaktus, ja Cię proszę, nie namawiaj userów do montowania w ten produkt z powrotem tego czegoś... Jeśli jednak chcesz to przedstaw proszę argumenty za.
Sometimes darkness can show you the light
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

kupiłem sobie. Ale to fajne: napięcie przewodzenia około 9-9,2V nawet przy 1200mA (Chiński przy 900mA ma ponad 12V).
Przy tym samym prądzie (czyli mocy mniejszej!) luksomierz pokazał prawie 2x więcej dla liteona z tej samej odległości.

Faktycznie tych chińskich COB 12V 10W nie ma co w rękę brać...
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6165
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Bocian pisze:skaktus, ja Cię proszę, nie namawiaj userów do montowania w ten produkt z powrotem tego czegoś... Jeśli jednak chcesz to przedstaw proszę argumenty za.
Argument za - nie trzeba bawić się z montowaniem (gotowe otwory montażowe). Jeśli komuś zależy na szybkiej podmianie to jak najbardziej :) I to chyba na tyle z zalet ;)
ILPT
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

skaktus, naprawdę wygładzenie powierzchni pod, przemycie i podklejenie klejem termo np. Fujikiem to wielka kombinacja i komplikacja... Z markowym LEDem o dobrych parametrach takie świecidło ma inne życie i zaczyna w końcu być wartościowym produktem.
Sometimes darkness can show you the light
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Porównałem COBy:
a) chiński 12V 50W z eBay
b) liteon LTPL-M13710ZS40-T2 z TME
c) chiński COB 10W 12V, już nie pamiętam skąd

Były dwa testy: a) vs b) i a) vs c).

Ten sam poziom wskazań (w dwóch testach dwa różne: 3430lx i 1200lx) na luksomierzu osiągnąłem, gdy:
1. a) miała 11,2V i 0,3A (3,36W), a b) 8,3V i 0,33A (2,74W) (c potrzebowała ponad 10W dla osiągnięcia tego natężenia światła)
2. a) miała 10,7V i 0,1A (1,07W) a c) 9,6V i 0,23A (2,2W)

Liteon "rulez", ale i ta 50W nie jest zła (szczególnie, że mam wersję o ciepłej barwie, a dwie pozostałe są neutealne lyb zimne).
Ta 10W to kiepski wybór.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
karoka
Posty: 162
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 13:06
Lokalizacja: Mała wieś

Post autor: karoka »

ptja pisze:kupiłem sobie. Ale to fajne: napięcie przewodzenia około 9-9,2V nawet przy 1200mA (Chiński przy 900mA ma ponad 12V).
Przy tym samym prądzie (czyli mocy mniejszej!) luksomierz pokazał prawie 2x więcej dla liteona z tej samej odległości.
W jaki sposób dokonałeś tych pomiarów przewodzenia na diodzie ? Mogę takie testy też wykonać typowym tanim miernikiem ?
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

LED zasilałem zasilaczem warsztatowym z ograniczeniem prądu i mierzyłem jej napięcie miernikiem (oczywiście na zasilaczu też napięcie było widoczne, ale pomiar jest nieco mniej dokładny).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
karoka
Posty: 162
Rejestracja: sobota 25 lut 2017, 13:06
Lokalizacja: Mała wieś

Post autor: karoka »

Tak zaawansowanego sprzętu nie mam :/
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Można też posłużyć się zasilaczem czy nawet paroma akumulatorami i driverem (np. opartym na PT4115, gotowe moduły po kilka złotych).
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ