Lampka UV 3.0 11W Bociana

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

pawello786, pęcherzyki powietrza na optyce.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pawello786 pisze:Nic nie rozumiem i pewnie większość czytających ten temat ma takie same wrażenia.
Faktycznie, może niezbyt jasno się wyraziłem. Chodzi o zjawisko przenikania fal elektromagnetycznych o określonej długości przez dane środowisko. W tym przypadku chodzi o okolice 400nm spektrum i materiały takie jak poliwęglan optyczny (stosowany przez Carclo) czy PMMA (akryl) najczęściej stosowany w budowie optyk TIR. Poniższa tabelka powinna wiele wyjaśnić. Im mniejszy procent przenikalności tym więcej energii materiał pochłania i wydziela się ona w postaci ciepła, uszkadzając układ optyczny (pierwsza fotka w temacie).

Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
wrogu
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 08:39
Lokalizacja: Morze

Post autor: wrogu »

A zdradzisz nieco więcej informacji o emiterach? Kto jest producentem?
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

wrogu, niestety nie udzielę takich informacji.
Sometimes darkness can show you the light
wrogu
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 12 sty 2014, 08:39
Lokalizacja: Morze

Post autor: wrogu »

Zrozumiałe :ok:

Ale dobrze wiedzieć, że ktoś produkuje takie Diody. Ja UVki robię tylko na własne potrzeby i kwestia dostępności LEDów w popularnych rozmiarach była kiedyś problemem - były tylko tzw. POWER LED, teraz są już np. tanie diody o rozmiarze XPG. Taka mała dygresja, nie zaśmiecam więcej tematu :)
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Modyfikacja poprawiająca skupienie.
Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
piotoni
Posty: 18
Rejestracja: czwartek 18 lis 2010, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Post autor: piotoni »

Czy użyte szkło to szkło kwarcowe które przepuszcza UV czy zwykła "szyba"?
Czy gdzieś są dostępne takie materiały jak np. ultraviolet acrylic czy szkło kwarcowe lub inne materiały przepuszczające UV w postaci krążków do zastosowania w latarkach?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

piotoni, użyte szkiełko to standardowa szybka występująca w hostach Convoy. Z tego co dowiedziałem się u producenta, jest to zwykłe szkło z niską zawartością tlenku żelaza. Można kombinować ze specjalnymi odmianami szkła ale zysk, moim zdaniem, nie wart jest wysiłku zwłaszcza dla okolic 400nm. Dodatkowo kombinowanie ze szkiełkami np. powlekanymi AR, może paradoksalnie pogorszyć przenikanie energii w tym paśmie.

Obrazek
Sometimes darkness can show you the light
ov_darkness
Posty: 65
Rejestracja: poniedziałek 11 mar 2013, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ov_darkness »

@Bocian jeśli byłbyś w stanie zrobić taką konstrukcję że szczytem na 405nm i wystawić na to FV to bardzo chętnie przytulę!
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

ov_darkness, zgodnie z kartą produktu typowy szczyt wynosi 400nm (widełki min-max 390-410nm).
Sometimes darkness can show you the light
rafnov
Posty: 39
Rejestracja: sobota 29 kwie 2017, 18:03
Lokalizacja: Euroland

Post autor: rafnov »

Faktycznie to pasmo i moc przyrumienia skórę? ;)
Czy możesz "jak chłopu na miedzy" wyjaśnić różnicę między 365nm a 390-410nm?
Awatar użytkownika
CMS
Posty: 55
Rejestracja: sobota 24 maja 2008, 14:55
Lokalizacja: WWA Włochy

Post autor: CMS »

Ciekawy temat. Tak się składa, że mam kilka lamp kosmetycznych, do utwardzania hybryd na pazurkach (zawodowo naprawiam m.in. frezarki kosmetyczne, a klientki przynoszą czasem także lampy i uzbierało mi się kilka "trupów"). Diodki wyglądają tak samo jak te użyte przez Bociana. W wolnej chwili rozbiorę jedną z tych lamp, wylutuję te emiterki i się nimi pobawię. OCZYWIŚCIE W ODPOWIEDNICH OKULARACH, bo nalezy o tym wspomnieć. Przy takich mocnych "ufałkach" i zabawie z nimi, lepiej się zabezpieczyć. Lub patrzeć jednym okiem :P, jak coś pójdzie nie tak, to zawsze mamy jeszcze drugie :).

Pozdrawiam.
CMS
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ