Zasilacz impulsowy lampy led Lucid Arena Pro 120

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Zasilacz impulsowy lampy led Lucid Arena Pro 120

Post autor: konteno »

Nabyłem okazyjnie uszkodzony naświetlacz lucid arena pro 120 . Na pcb blisko 400 diod smd .
Po rozebraniu zasilacza stwierdziłem uszkodzenie bezpiecznika sieciowego spowodowane przebiciem i zwarciem pomiędzy ścieżkami w torze zasilającym. Po zwarciu uszkodzonego bezpiecznika i podłączeniu do sieci zasilacz ruszył . Do tego zauważyłem również gdzieniegdzie ślady utleniającej się cyny .
Jak i czym poprawnie oraz staranne wyczyścić płytę zasilacza oraz skutecznie zabezpieczyć stronę ścieżek przed ponownym pojawieniem się podobnego problemu . Chciałbym wyprowadzić gniazdo bezpiecznikowe na zewnątrz obudowy by w razie póżniejszych awarii z tym związanych po prostu wymienić bezpiecznik oraz ponownie zalać czymś wnętrze obudowy by płyta zasilacza po zamknięciu dalej pozostała w klasie szczelności IP66.
Obrazek
Obrazek
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Na początek ciepła woda z mydłem i mycie pcb szczotką. Później IPA żeby pozbyć się wody. Upalony kawałek ścieżki miał robić jako dodatkowe zabezpieczenie, w celu uruchomienia polecam testować przez szeregową żarówkę na zasilaniu o mocy kilkudziesięciu W. Na jakich układach zrealizowany jest zasilacz?
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: konteno »

Aktywne pfc na L6563H a przetwornica na L6599AD. Na wyjściu około 42V a spadek napięcia na boczniku 0,125V Odpalałem przez żarówkę 150W .
Dzięki za sugestie co do czyszczenia . o wodzie i mydle nawet nie myślałem ale spróbuję .
bardziej się zastanawiałem co do późniejszych czynności co do zabezpieczenia pcb jakimś lakierem i zalania obudowy jakimś izolacyjnym wypełniaczem silikonowym bo poza tym był od spodu i po bokach jeszcze jakiś "fartuch" z czarnego papieru.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

powłoka izolacyjna w sprayu - https://elbrod.pl/lakier-do-plytek-pcb- ... -1201.html lub https://sklep.avt.pl/plastik-70-200ml.html lub cokolwiek w tym guście.
konteno
Posty: 92
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 23:26
Lokalizacja: Tykocin

Post autor: konteno »

Bardzi dziękuje za sugestie . Chciałbym jeszcze sie dowiedzieć sie jaki zastosować wypełniacz/zalewę w miejsce starego . Czy ma ktoś informacje odnośnie tego szarego silikonu który był fabrycznie i co można zastosować bez usuwania starego gdyż zastanawiam się nad produktami Polastosil lub AG oraz czy powinna to być zalewa epolsydowa czy silikonowa.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Są specjalne żele do zalewania elektryki. Szukaj wypełniaczy/mas uszczelniających (żelowych) do muf/puszek.
ODPOWIEDZ