EleksMaker EleksLaser-A3 Pro CNC Laser

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

EleksMaker EleksLaser-A3 Pro CNC Laser

Post autor: Fluxor »

Na dobre rozpoczęcie 2018 roku, została zamówiona nowa zabawka EleksMaker® EleksLaser-A3 Pro 2500mW Laser Engraving Machine CNC Laser Printer. Aktualna cena za wersję 2500 mW to 215.9$. Są też kupony, aktualnie dwa, które obniżają cenę o 6 lub 8%. Można więc uciąć z ceny całe 17.27 US$.

Do tego wziąłem przesyłkę: Expedited Shipping Service (US$11.26 & 5-8 business days) oraz Tariff Insurance US$21.59 (jakieś ubezpieczenie od VATu/podatku w ilości zwrotu 50-100% poniesionych kosztów) - zobaczymy co to jest.

Teraz pozostaje tylko czekać na przesyłkę i dokształcać się z obsługi.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

...piiii..., więcej za kressa dałem. Niedługo będą je dołączać w gratisie do masła... ;-)
Daj znać po pierwszym paleniu jakie to ma możliwości.

[wypikało mi słówko, które raczej nie jest przekleństwem. Coś te filtry są za bardzo rygorystyczne ...]
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Udało się poskładać bez instrukcji, której producent nie dołącza więc pozostają filmiki na youtube i zdjęcia. Ostatecznie po różnych problemach działa. Bogatsza recenzja będzie jak wszystko zostanie uruchomione, sprawdzone i przetestowane.

Jak na razie odbyło się testowe wypalanie kształtów kotów, przecinanie pianki i wycinanie w kartonach różnej grubości.

Po wyregulowaniu skupienia jakość cięcia i grawerowania jest bardzo dobra.

Obrazek

Obrazek
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Czy da się ciąć cienką sklejkę?
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Ludzie piszą, że 2.5W laser daje radę ciąć sklejkę 3 mm - oczywiście nie na jeden przejazd. W komplecie dostałem jako materiał reklamowy wycięte kawałki z takiej sklejki i jakieś inne pocięte kartoniki. Dzisiaj jedynie wypalałem przypadkowe dziury w grubszej sklejce podczas uruchamiania. Kluczowe znaczenie mają poprawne ustawienia prędkości bo mocy nie ma co ruszać w przypadku posiadanych maksymalnie 2.5W. Jak za wolno to zaczyna się palić, jak za szybko to nie wypala wgłąb. Przy odpowiedniej liczbie przejazdów można śmiało wycinać w 3 mm. Można także kupić mocniejszy laser ale dedykowane 7W mocy maksymalnej kosztuje więcej niż to co kupiłem.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

W gumie da radę? Pieczątki może można robić.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Da radę, nawet sprzedają w chińskim sklepie specjalne arkusze gumowe do robienia pieczątek na takim urządzeniu.

Próby w gąbko-piance. Lubi ciąć takie materiały bo idzie jak nóż w miękkim maśle.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Kolejne testy przeprowadzone, było wycinanie w papierze, kromce chleba, PCV, skórce z mandarynki, jakiś plastykach i styropianie.

Styropianu coś nie chce ciąć aczkolwiek jak leży na nim np. kartka z której coś się wycina to wtedy wypala głębiej ten styropian niż bez tej kartki.

Do wymiany będzie wentylator 12V w rozmiarze 30x30x10 mm, który zamontowany jest na głowicy laserowej bo coś chrobocze i ogólnie wg mnie za głośno pracuje, przewidywany koszt 20-40 zł za jakiś markowy SUNON. Dołożę może też prostą regulację prędkości wiatraka (takie coś co do komputerowych wiatraków czasem dołączają).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zakupiłem na kolejne próby: filc, karton zwykły i karton introligatorski 3 mm.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

A zrobił byś testy na plexi i spienionym PCV? Może przetnie 6mm?
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Z przeźroczystym plexi ma problem bo nie chce w ogóle tego ciąć. Wypalał na tym co znajdowało się pod plexi. Po pomalowaniu plexi na czarno zaczęło się coś dziać ale dokładnych testów nie robiłem.

Spienione PCV tnie bardzo chętnie na kilka przejazdów 2-3 cm grubości wygląda bardzo dobrze przecięte. Trudniej ze spienionym PCV z dodatkowym plastykiem po obu stronach ale też wycinał - biały kot był z takiego czegoś wycinany.

Może kiedyś uda się kupić jakiś moduł większej mocy np. 10-15 W.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
tty5150
Posty: 895
Rejestracja: piątek 15 cze 2012, 02:28
Lokalizacja: Sand City

Post autor: tty5150 »

Dzięki za info. Czyli trzeba wincej mocy.
Kubuś Puchatek
Posty: 62
Rejestracja: niedziela 19 lip 2015, 13:31
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: Kubuś Puchatek »

I to sporo więcej. 100W to minimum i laser CO2 chłodzony wodą, np. taki.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ja jakiś czas temu badałem rynek co i za ile. "Wolny" budżet wtedy pozwoliłby mi na zakup części na budowę DIY 50W CO2, ale po przeczesaniu informacji z internetu wyszło, że 50W byłby nadal dobry do grawerki a nie efektywnego cięcia. Oczywiście da się przeciąć to i owo ale w żółwim tempie. Dokładając do tego fakt, że musiałby pracować na max mocy i jego krótką żywotność, stwierdziłem, że nie warto.

W pracy mamy model 2kW z min ustawieniem 100W. Najniższa moc ustawiana jest chyba tylko podczas palenia szablonów z szarego papieru ~0,6mm. Mogę dokładniej przepytać operatorów o parametry palenia w różnych materiałach ale wiem, że zakup czegokolwiek o mocy kilku-kilkudziesięciu W nie ma sensu, jeśli ma to służyć do ambitniejszych celów niż cięcie papieru czy grawerowanie skóry.

tty5150 o ile się nie mylę to spienione PVC się topi/pali, innymi słowy do cięcia laserem się nie nadaje. Jeśli chodzi o frezowanie to frez idzie w nim jak gorący nóż w maśle.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Poczyniam dalsze testy i przy odpowiednich ustawieniach udaje się wycinać napisy z gąbki/pianki.

Obrazek

W folii samoprzylepnej wycinaj bez najmniejszego problemu

Obrazek
Obrazek

Pozyskałem jakąś inną sklejkę, trochę cieńszą od poprzedniej i w tej wycina jak szalony z prędkościami 100-200 mm/min.

Obrazek

Zauważyłem problem z brakiem jednolitego posuwu (przy długiej prostej połowę przejeżdża wolno a potem zmienia sobie prędkość i nie wypali w tym miejscu i tak w każdym przejeździe) ale to może wina oprogramowania. Darmowych programów nie brakuje, przyjdzie czas żeby to rozpracować.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ