PCB ale jak ?

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

PCB ale jak ?

Post autor: mario1 »

Witam.
Muszę wykonać kilka sztuk PCB, niestety miałem bardzo długą przerwę w zajmowaniu się elektroniką. Kiedyś płytki wykonywałem poprzez rysowanie ścieżek specjalnym pisakiem lub grafionem i farbą nitro na laminacie, a następnie trawiłem w chlorku żelaza. Od tego czasu technologia bardzo się zmieniła. Proszę, pochwalcie się jak teraz wykonujecie obwody drukowane. Słyszałem coś o metodzie nazywanej termotransferem, a może lepiej zamówić wykonanie PCB w jakiejś firmie (tylko kilka sztuk) ? Jaki soft do projektowania płytek byście polecili (najlepiej darmowy) , zastosowanie wyłącznie amatorsko-hobbystyczne ? Nie chciałby tracić całych tygodni na wywarzanie drzwi które są już otwarte.

Pozdrawiam
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

Pomyśl o EasyEDA (darmowy) - jest wiele kursów online na youtube.

Po wygenerowaniu 'gerberów' możesz je łatwo zaimportować do https://jlcpcb.com/ i przy pierwszym zamówieniu mieli cenę 2USD za 10szt płytek i darmową wysyłkę (z Chin).
Jakość jest zadowalająca, nawet przy cieniutkich ścieżkach.

Jeżeli sam chcesz coś tworzyć to można użyć programu Eagle (darmowy do płytek mniejszych niż hmmm 10x10cm). Również jest sporo poradników na Youtube (polecam Atnel - mirekk36)
Drukując laserem negatyw płytki na papierze kredowym (na pewno znajdziesz błyszczące okładki, ulotki)
Możesz to później przetransferować żelazkiem na własną oczyszczoną i odtłuszczoną płytkę, a po wytrawieniu zmyć toner rozpuchą nitro.
Przy jednorazowych projektach to całkiem ma sens, ale wymaga wprawy/precyzji i zajmuje trochę czasu.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.

Dziękuję za odpowiedź.
Oferta JLPCB wygląda bardzo interesująco, ale biorąc pod uwagę ostatnie poczynania Poczty Polskiej, na przesyłkę z Chin będę czekał 2 miesiące albo dłużej (moje ostatnie doświadczenia). Może jesteś w stanie polecić jakąś firmę w Polsce ?

Pozdrawiam
Mieciu
Posty: 455
Rejestracja: czwartek 29 sie 2013, 19:34
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Mieciu »

mario1 pisze:Witam.

Dziękuję za odpowiedź.
Oferta JLPCB wygląda bardzo interesująco, ale biorąc pod uwagę ostatnie poczynania Poczty Polskiej, na przesyłkę z Chin będę czekał 2 miesiące albo dłużej (moje ostatnie doświadczenia). Może jesteś w stanie polecić jakąś firmę w Polsce ?

Pozdrawiam
W PL nie korzystałem nigdy...
Z JLPCB w okresie świąteczno-noworocznym płytki docierały po 5-6tyg. Poza 'sezonem' 3tyg.
Niestety nawet najmniejsze zamówienie wysyłają w dużym tekturowym pudełku które bez promocji kosztuje 7$.
Warto więc łączyć kilka projektów w 1 zamówienie żeby nie tracić na przesyłce.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Termotransfer, umożliwia wykonanie całkiem porządnych płytek, nawet do SMD.
W temacie o oświetleniu akwarium są płytki wykonane tą metodą.
Wydruk laserowy na cienkim papierze kredowym, żelazko, odmaczanie i trawienie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.

Dziękuję Pyra za podpowiedź.
W jaki sposób pocynowałeś ścieżki na wytrawionym laminacie i w czym trawiłeś ?
Może masz jakiś dobry opis termotransferu ? (diabeł tkwi w szczegółach)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Ścieżki smaruję pastą lutowniczą, rozcieńczoną topnikiem, potem przeciągam grotem lutownicy i się momentalnie pokrywa cyną. Pasty otylko odrobinę, żeby cyny nie było za grubo.
Cienki papier kredowy, im cieńszy tym lepszy, tak 40 - 60g/m² jest ok. Na nim drukuję wzór ścieżek. Ten wydruk, przykłada się do laminatu.
Przed nakładaniem wydruku, trzeba dokładnie odtłuścić płytkę (jakiś detergent, IPA, aceton... co tam masz pod ręką). Powierzchnię płytki, warto zmatowić drobnym papierem ściernym (od 400 wzwyż).
Co do samej temperatury "prasowania" to niestety, nie ma uniwersalnej rady, bo to zależy od producenta toneru. Sam toner, też ma znaczenie, najlepiej mi wychodziło na drukarce Brother, Samsung (w moim przypadku) już robi mniej przydatne wydruki.
Trawię popularnym środkiem B-327, czyli nadsiarczanem sodowym. Dużo tu zależy od temperatury kąpieli, trzeba trzymać w okolicach 50°C. Bardzo przydatny jest ruch wody, można mieszać, można machać płytką, jak kto woli. Można też zbudować specjalną stację do trawienia.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.

Czy JLPCB przyjmują tylko 'gerbery' czy może da się wysłać plik z pod EAGLE ?
Zacząłem czytać opis przerabiania plików EAGLE na 'gerbery' i trochę mi ręce opadły
(jest mnóstwo parametrów które można źle ustawić, a ja robię to pierwszy raz).
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

na stronach polskich producentów są instrukcje jak przygotować pliki:
http://prototypy.com.pl/ - zakładka "dokumentacja"
cały świat posługuje się gerberami, nie masz wyjścia (chyba, że żelazko ;-) )
Awatar użytkownika
pier
Posty: 1467
Rejestracja: poniedziałek 21 lut 2011, 09:02
Lokalizacja: Biłgoraj-Sól

Post autor: pier »

GanzConrad pisze:na stronach polskich producentów są instrukcje jak przygotować pliki:
http://prototypy.com.pl/ - zakładka "dokumentacja"
cały świat posługuje się gerberami, nie masz wyjścia (chyba, że żelazko ;-) )
E tam.
OSH park honoruje pliki z eagle.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.
Mam pytanie do kolegów którzy już wysyłali projekty do JLPCB.
Chcę wysłać do nich pierwszy projekt PCB lecz przy generowaniu plików gerber (z Eagle)
mam problem z nazewnictwem. Chodzi o to że w instrukcji na stronie producenta widać nazwy opisowe ale nie widać jakie rozszerzenia mają mieć wszystkie pliki. Do tej pory udało mi się ustalić następujące przyporządkowanie:

Generate drill data - 44 Drils, 45 Holes, File: %N.drd

Componet side - 1 Top, 17 Pads, 18 Vias, File: %N.cmp

Solder side - 16 Bottom, 17 Pads, 18 Vias, File: %N.bot

Silk screen CMP - 21 tPlace, 25 tName, File: %N. ????

Solder stop mask CMP - ???????

Solder stop mask SOL - ???????

Gdy próbowałem załadować pliki przygotowane według poradnika http://forum.atnel.pl/topic1461.html dostałem komunikat mówiący , że nazwy powinny być angielskie (albo coś w tym sensie) . Bardzo proszę o pomoc.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Jeszcze trochę poszukałem i wyszło mi coś takiego:

Drill - 44 Drils, 45 Holes, File: %N.ncd - otwory

Componet side - 1 Top, 17 Pads, 18 Vias, File: %N.cmp - połączenia od strony elementów

Solder side - 16 Bottom, 17 Pads, 18 Vias, File: %N.sol - połączenia od strony lutów

Component Silk - 20 Dimension, 21 tPlace, 25 tName, File: %N.plc - oznaczenia od strony elementów

Solder Silk - 20 Dimension, 22 tPlace, 26 tName, File: %N.pls - oznaczenia od strony lutów

Component Stop - 29 tStop , File: %N.stc - maska lutownicza od strony elementów

Solder Stop - 30 bStop, File: %N.sts - maska lutownicza od strony lutów


Czy tak będzie dobrze ???
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5038
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

mario1, nie wiem co kombinujesz ale masz instrukcje na jlcpcb > https://support.jlcpcb.com/article/43-h ... rber-files
Co do nazw to bez polskich i innych udziwnień.
mario1
Posty: 62
Rejestracja: sobota 10 paź 2015, 18:53
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mario1 »

Witam.

Czytałem tą instrukcję oraz kilka innych, w każdej używali trochę innych rozszerzeń nazw plików.
Czy to znaczy , że jest bez znaczenia jakich rozszerzeń użyje i jakich nazw ?
Jest jeszcze jedna istotna sprawa, na podanej przez Ciebie stronie nie używają
Drilrack przy tworzeniu pliku otworów, w innych instrukcjach stosują to.

Pierwszy raz w życiu wysyłam projekt do producenta i jestem trochę zdezorientowany,
gdyż poradnik podaje co innego.
Będę wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam
M.
ptja
Posty: 2413
Rejestracja: poniedziałek 31 gru 2012, 12:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: ptja »

Ja użyłem ich "onlajnowego" EasyEDA (ale zekam jeszcze na płytki), szybko poszło.
--
pozdrawiam,
Jarek Andrzejewski
ODPOWIEDZ