dioda światła widzialnego + soczewka skupiająca

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
94JAni
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 10:29
Lokalizacja: Wrocław

dioda światła widzialnego + soczewka skupiająca

Post autor: 94JAni »

Cześć. Czy ktoś może podpowiedzieć:

Pokój jest trochę ciemny i ma być rozświetlony 10 wiązkami światła w rzędzie pod ścianą. Odległość między wiązkami 10-20cm. Wiązki mają być pionowe (światło na górze lub na dole) i chodzi o to, że wiązki mają być widoczne.

To ma dodać nastrój. Wydarzenie jest jednorazowe (imieniny mojej siostry). Nie wykluczam, że dodałbym trochę sztucznego bezpiecznego dla zdrowia dymu, jeśli inaczej nie można wywołać wiązek światła widzialnych.
Wiązki światła mogą mieć dowolną grubość/średnicę i kolor.
Sterownik i system (np. Arduino) nie jest problemem; problemem są tylko źródła światła.

Czy ktoś może podać propozycję rozwiązania albo naprowadzić na tematy na forum, gdzie coś takiego było poruczane. Prze-szam, ale jestem tu bardzo nowy i nawet nie wiem, jakie hasła wstukiwać w wyszukiwarkę...
Pozdrawiam/Regards
94JAni
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Jeśli to jednorazowa inwestycja to kup zwykłe najtańsze żarówki ledowe na trzonku GU10 np. http://www.ikea.com/pl/pl/images/produc ... 153_S4.JPG o kącie rozwarcia wiązki ok 36 stopni, kup dodatkowo 10 gniazdek np. https://www.neoled.com.pl/environment/c ... 1a5509.jpg - poprzykręcaj gniazdka w równych odstępach do jakiejś listwy drewnianej, listwę przykręc/zawieś/umocuj dowolnie do sufitu, rozprowadź zasilanie do każdego gniazdka i ...voila masz scenę świetlna za 100-150 zł. Po wszystkim ledy rozdaj rodzinie, biednym albo wyrzuć ;)

PS - światła będa widoczne TYLKO na ścianie - aby widać było wiązki w powietrzu trzeba nieprzejrzystego powietrza - w takim przypadku bez światełek laserowych (wystarczyłyby zwykłe wskaźniki laserowe np. https://www.jula.pl/catalog/gospodarstw ... gJ6tfD_BwE mocowane do sufitu na gumie do żucia (bo zazwyczaj wskaźnik jest na bateri) lub mocno skupionych kolimatorem lub soczewką ledów a więc rażących, się nie obejdzie - niestety koszt czegoś takiego na pewno przekroczy kilkaset złotych ...
94JAni
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 08 lut 2018, 10:29
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: 94JAni »

Dzięki za odp.

Dla jasności - wiązka ma być właśnie widziana w powietrzu a nie na ścianie. Mogę pożyczyć wytwornicę dymu, tak że to nie jest problem.
Druga sprawa - wiązka światła ma być "rurą", czyli żarówka ledowa o kącie rozwarcia 0. :)
Chodzi o efekt linii w powietrzu.

Laser jest fajny, ale w sumie trochę drogi. Znasz coś tańszego (np. ledy ze skupioną wiązką)?
Pozdrawiam/Regards
94JAni
fazi
Posty: 278
Rejestracja: wtorek 31 lip 2012, 23:15
Lokalizacja: Mosina

Post autor: fazi »

Po taniości to 10 tanich latarek zoom :)
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Sprawa jest prosta. Aby wiązka była widoczna "w powietrzu", to musi się na czymś rozpraszać. Więc bez wytwornicy dymu, rozpylonej wody, czy pyłu się obejdzie.
ODPOWIEDZ