Czym ładujecie?

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
gregorianin
Posty: 52
Rejestracja: niedziela 30 lip 2017, 18:34
Lokalizacja: Żywiec

Czym ładujecie?

Post autor: gregorianin »

No właśnie, dużo o światełkach ale niewiele o dobrych ładowarkach. Ostatnio czytam sobie notę swojego ogniwa IMR26650 KeepPower i widze że max prąd ładowania to 5A (w sumie to 1C). Ładowanie w Xtar VC4 jest... delikatnie mówiąc czasochłonne, w latarce nie lepiej, ładowanie to max 1A. Komercyjna ładowarka która potrafi dostarczyć sensownego prądu czyli 4A i nie zrujnuje kieszeni to Xtar over 4 ale... no właśnie na chwilę obecną jest OK ale za moment pojawią się pewnie ciekawsze ogniwa nie mówiąc już o ładowaniu kilku na raz. Po chwili namysłu zrobiłem próbę z zasilaczem labo, CC 5A i CV 4.15V czyli bezpiecznie. Ogniwo załadowało się jak rakieta i co ciekawe nawet letnie nie było, jasne że końcówka trwa dłużej ale dosłownie za chwile mamy nabite ogniwo przynajmniej do 80%.
Zakupiłem sobie więc zasilacz przemysłowy 24V/15A (wziąłem wyższe napięcie aby mieć możliwość stosowania zasilacza również do innych celów) za lekko ponad 100zł, do tego przetwornica regulowana z displayem za 60zeta http://allegro.pl/telaml-xl4016-zasilac ... 81072.html i mogę ładować co chcę i jak chcę, nawet wynalazki samsunga które potrzebują np. 4.35V na finale. Słowa konstruktywnej krytyki mile widziane, jakiś pomysł na pojemnik do ładowania też by się przydał. Na razie myślałem o wybebeszeniu jakiejś najtańszej ładowarki za parę złotych ale może ktoś ma lepszy pomysł?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Wszystko zależy od końcowej fazy ładowania.
Chodzi o to jakim prądem ładowarka kończy ładować.
Im mniejszym prądem kończy ładować tym dłużej trwa ładowanie.
Turnigy acccucell 6 jak ustawiłem na 2A to ogniwo ładowała znacznie dłużej niż miller ml101 - 1.35A.
Dodatkowo trzeba do tego zasilacz i jakieś koszyki.
Do szybkiego ładowania teraz używam Nitecore SC4
4 kanały ładuje max pradem 2A a 2 może ładować prądem 3A.
Nie cacka się z prądami 0.1A na końcu a ogniwo po naładowaniu i odstaniu ma 4.18V
Z kodem rabatowym na BG wychodzi coś ok 130 zł
ODPOWIEDZ