Oświetlenie terrarium

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
majster
Posty: 76
Rejestracja: poniedziałek 03 paź 2011, 22:21
Lokalizacja: Namysłów
Kontakt:

Oświetlenie terrarium

Post autor: majster »

Część. Potrzebuję waszej fachowej pomocy! Chce zmienić oświetlenie w swoim terrarium. W tym momencie oświetleniem jest żarówka (zwykla żółta) 40w sterowana czasowka oraz druga czerwona również sterowana żarówka. Rozwiązanie proste i funkcjonalne, zarówno jest jasno i mam ogrzewanie. Chciałbym coś zmienić. Przede wszystkim chciałbym coś co miało by większe Ra żeby kolory mieszkańca byly jakie były oraz żeby zasymulować dzień i noc w trochę większym stopniu niż włącz / wyłącz o danej porze. Fajnie jakby się ściemniało a w nocy świeciło coś czerwonego z ładnym przejściem symulującym zmianę dnia w noc i na odwrót. W pokoju mam metelohalogen 70w 942 i w tym świetle gadzina wygląda niesamowicie ale to tylko na spacerze, w domku jest gorzej. I w tym kierunku mam jedyny pomysł. Mianowicie 35w metelohalogen z wysokim Ra . Nie miałbym sciemniania na wieczór ale za to idealne światło dla milusinskiej.

Ma ktoś jakies doświadczenia? A może ma ktoś palnik 35w z elektroniką na sprzedaż ??:)
Ostatnio zmieniony środa 02 maja 2018, 05:57 przez majster, łącznie zmieniany 1 raz.
adamhood
Posty: 26
Rejestracja: sobota 31 mar 2018, 17:37
Lokalizacja: Okolice

Post autor: adamhood »

Nie znam się więc się wypowiem, bo nikt nie odpisuje :) wydaję się, że na halogenie będzie to ciężkie i kosztowne do wykonania, są rodzaje balastów które regulują natężenie światła, nie widziałem akurat automatycznych. Jeśli chciałbyś na diodach to zrobić, to diody z wysokim cri, lub jako dodatek można eksperymentować jeśli gad jest zielony to parę (nie dużo bo będzie zielono) diod green będzie ładnie odbijał światło (jeśli brązowy - żółty/pomarańczowy?). Całość można by zrobić na attiny automatyczne ściemnianie, i przekaźnik z dwoma kanałami zapalający jedną/dwie diody 660nm na noc (to fajna barwa fotolabu). Jeśli chodzi o efekt oddawania kolorów to jednak mh będzie ładniejszy ale nie dużo w porównaniu z dobrymi diodami, no ale tu już cena. Podsumowując pomagam na tyle na ile się znam, ale nie bierz moich porad jako rady eksperta. Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ