odkurzacz Elektrolux ZB112ER

....nie pasujące gdzie indziej...
rzadki
Posty: 29
Rejestracja: środa 01 wrz 2010, 18:55
Lokalizacja: Gdańsk / Biskupiec

odkurzacz Elektrolux ZB112ER

Post autor: rzadki »

Witam serdecznie.
Proszę o pomoc w wybraniu rozwiązania do naprawy odkurzacza Electrolux ZB112ER, tak jak wielu użytkowników mam problem z czasem działania na baterii. Zastanawiam się czy warto w niego inwestować i naprawiać, czy odpuścić sobie. Odkurzacz po naładowaniu działa poniżej minuty. W środku znajduje się 5 szt. ogniw o symbolu SE US18650vt3, udało mi się znaleźć w sieci, że jest to Sony, o pojemności 1500mAh i o maksymalnym prądzie rozładowania 20A.
Dysponuję tylko miernikiem elektrycznym i zmierzyłem takie napięcia:
Nr akumulatora – napięcie rozładowanego aku – napięcie naładowanego aku:
1 – 3,88 – 4,03
2 – 3,93 – 4,14
3 – 4,02 – 4,18
4 – 3,77 – 3,93
5 – 3,75 – 3,91
I patrząc od innej strony: po uruchomieniu odkurzacza napięcie w układzie spada do 14,5V, gdy urządzenie wyłączy się napięcie po chwili osiąga wartość 19,4V. Ładowanie trwa jakieś 3 minuty i wygląda w ten sposób, że napięcie rośnie do 20,7V a następnie (nadal sygnalizując, że trwa proces ładowania) spada do 20,3V i wtedy ładowanie zostaje przerwane.
Można kupić nowy zestaw akumulatorów, w cenie 208zł, plusem jest to, że cały zestaw jest gotowy do instalacji, wszystko jest pozgrzewane. Minusem jest fakt, że ich pojemność to nadal 1500mAh.
Pomyślałem, że kupiłbym sam ogniwa z blaszkami – zamknąłbym się w kwocie około 100-120zł z ogniwami o pojemności około 2800mAh. Tylko tu rodzi się pytanie, czy w tego typie urządzeniach można spokojnie lutować takie ogniwa? Niestety nie mam dostępu do zgrzewarki. A może całkowicie odpuścić?
Z góry dziękuję za podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
smokuxx1987
Posty: 2113
Rejestracja: środa 16 maja 2012, 19:04
Lokalizacja: Krosno

Post autor: smokuxx1987 »

Matowisz bieguny papierem ściernym, czyścisz IPA, smarujesz topnikiem, mocna lutownica i już jest bezpiecznie polutowane.

Ogniwa są padnięte dlatego pod obciążeniem przysiada im napięcie.
Skoro są tam wysokoprądowe ogniwa to takie muszą być.
Masz do wyboru Sony VTC6 ( ciężko dostępne ) 3000mAh.
Albo Sony VTC5, pojemność ok 2600mAh.
Jak byś zdecydował się na VTC5 to mam pewne źródło w dobrej cenie.
Jak boisz się lutować bezpośrednio do ogniw to możesz kupić w BTO ogniwa z zgrzanymi blaszkami, cena chyba 25 zł za VTC5 i 35 za VTC6.
rzadki
Posty: 29
Rejestracja: środa 01 wrz 2010, 18:55
Lokalizacja: Gdańsk / Biskupiec

Post autor: rzadki »

Witam ponownie, sprawę udało się załatwić już jakiś czas temu, jednak zawsze brak czasu na odpalenie komputera.
Zrobiłem tak jak radził kolega smokuxx1987, z jego pomocą udało mi się nabyć ogniwa, trochę lutowania i odkurzacz odżył. Dodam tylko, że koszt nowych akumulatorów dedykowanych do odkurzacza - czyli gotowy komplet do instalacji kosztuje ponad 200zł, kupując same ogniwa i wkładając w to swoją pracę zamknąłem się w kwocie 100zł - czyli o połowę taniej.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc i za uratowanie odkurzacza, że działa, a nie powiększa górę elektroodpadów.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

rzadki pisze:Nr akumulatora – napięcie rozładowanego aku – napięcie naładowanego aku:
1 – 3,88 – 4,03
2 – 3,93 – 4,14
3 – 4,02 – 4,18
4 – 3,77 – 3,93
5 – 3,75 – 3,91
Pakiet był strasznie rozbalansowany. Odkurzacz działał tylko minutę bo napięcie na najmniej naładowanym ogniwie spadało zbyt nisko. Nawet przy zużytych ogniwach nie powinno to tak wyglądać, elektronika powinna je zbalansować jeśli by dać jej więcej czasu. Być może padła. Jeśli tak jest, to nowy pakiet też się rozjedzie.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

rzadki, W tych odkurzaczach akumulatory padały z dwóch powodów- starość i zużyty silnik. Jak masz miernik cęgowy sprawdź prąd jaki pobiera silni turbiny. Z tego co pamiętam to powinno być coś na poziomie 4A. W zmęczonych życiem ten prąd potrafił wynosić 2-3 razy więcej. Nie wiem jakie wstawiłeś aku - ja wstawiałem zwykle INR18650-25R z BTO i klienci byli mocno zadowoleni z tego :D
ODPOWIEDZ