Wydajność prądowa transformatora ze zdjęcia

....nie pasujące gdzie indziej...
tre33
Posty: 247
Rejestracja: wtorek 24 cze 2014, 14:23
Lokalizacja: Polska

Wydajność prądowa transformatora ze zdjęcia

Post autor: tre33 »

Temat typowo offtop-owy...
Znajomy podejrzewa sąsiada o kradzieże (nadmierne wykorzystanie) prądu. W piwnicy jest doprowadzone tylko 24V do oświetlenia.
Dostałem zdjęcie przetwornicy w skrzynce, jak widać-bez oznaczeń.
Ja się nie znam, ale ile taka przetwornica jest w stanie dać, zanim się spali?

Obrazek
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Wtórne połączone razem tak jak by trafo miało robić za izolację galwaniczną i ograniczenie prądowe ale na wyjściu dawać 230V. Za to oba pierwotne połączone są w sposób dla mnie niezrozumiały, w szereg przez żarówki 24V. Czyli żadnej izolacji nie ma, przez wtórne chyba nie płynie żaden prąd, a obydwa bloki trafa robią za cewki/drut oporowy i prąd płynie bezpośrednio na wyjście. Albo kostka jest źle opisana albo to jakiś dziwny patent którego nie znam :)

/edit

Aha dobra chyba już rozumiem. Pomarańczowe to pierwotne a niebieskie to wtórne i każdy blok pracuje jako 115V/12V bo są w szeregu.

Jak duże jest to trafo ciężko powiedzieć więc i ciężko oszacować jaką może mieć moc. A prąd to może kraść nawet przy małej mocy, kradnąc codziennie trochę się nazbiera. Sąsiad może mieć w piwnicy trafo 24/230 i sobie wykorzystywać to do różnych celów.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Możesz podać wymiary tego trafa? W pracy używamy podobne, tak na oko, szacując w stosunku do wymiarów listwy przyłączeniowej będzie to coś w okolicach 2 kVA. Ale to bardzo szacunkowa ocena. Transformator na wejściu powinien być zabezpieczony przed przeciążeniem bezpiecznikiem o odpowiedniej wartości - często podana jest na tabliczce przez producenta.

Kartka z danymi powinna być na górze transformatora, przy takim zamocowaniu może być dzieżko z odczytaniem. Z dużą doza ostrożności można by zrobić zdjęcie wkładając telefon. Jednak laikowi zdecydowanie nie polecam - ryzyko porażenia.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Trafo po wyglądzie trochę prądu da, wiec jak ktoś sprytny to wstawi u siebie trafo 24=>230 i hula ;)

Rozwiązaniem jest mostek prostowniczy za trafem.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

tre33 pisze:Dostałem zdjęcie przetwornicy w skrzynce, jak widać-bez oznaczeń.
Jak wspomnieli koledzy to jest transformator, a nie przetwornica.
Ja obstawiam 160W.
pietros pisze:coś w okolicach 2 kVA.
Mam w piwnicy trafo 630VA/24V i waży jakieś 7 kg, więc coś mi się wydaje, że to nie jest aż 2kVA.. przy tej mocy miałoby 83A na wyjściu, więc uzwojenie wtórne to byłaby szyna...
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Można dać jakiś ogranicznik mocy pobieranej (najłatwiej po pierwotnej - można gdzieś łatwiej ukryć) np. https://epstryk.pl/p/1576/54344/ogranic ... wanie.html lub jak ma byc wersja mikro https://www.fif.com.pl/ograniczniki-pob ... -om-1.html - wadą jest że to minimum 200W więc coś o mniejszej mocy to ... pociągnie bez problemu ;)
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

tre33 pisze: zanim się spali
żeby to się spaliło, musiałbyś podłączyć żarówkę (lub kilka) o sumarycznej mocy około 1.5 x więcej niż nominalna, wówczas transformator zacznie się przegrzewać i spali uzwojenie wtórne (jeśli nie ma zabezpieczenia termicznego).
Nawet jak bierze te 200W przez całą dobę to jest to 0.2kWh * 0.6pln * 24 * 30 = 86zł miesięcznie do podziału na całą klatkę. Trzeba się zastanowić ile na prawdę bierze i czy gra jest warta świeczki.
BKK
Posty: 595
Rejestracja: sobota 12 lut 2011, 05:48
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: BKK »

Ile to punktów świetlnych zasila? Jakie w tych punktach świetlnych siedzą żarówki? Po tym można oszacować moc transformatora. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś wracał uwagę na obciążenie, a nie zamontował to, co akurat było.
Teoretycznie prostownik na wyjściu transformatora by sprawę załatwił. Ale mogą się pojawić spadki napięcia na tym obwodzie, uszkodzenia wyłączników. Najprościej zamontować proponowany ogranicznik lub jakieś zabezpieczenie po stronie wtórnej.
tre33
Posty: 247
Rejestracja: wtorek 24 cze 2014, 14:23
Lokalizacja: Polska

Post autor: tre33 »

Szanowni koledzy!
Dziękuję za wiele odpowiedzi. Jednak nie chodzi mi czy się da i jak to zrobić. Tylko ile W można z tego uzyskać (czysto szacunkowo).

Transformatory mają ok 30cm długości. Więcej danych nie posiadam. Tylko to zdjęcie.

Czy opłaca się iść na udry z sąsiadem- Jeśli tak jak pisze Szanowny GanzConrad da to ok 200W przy 230V, to moim zdaniem kłótnie z sąsiadem i donosy są nieopłacalne.

Kolega podejrzewa sąsiada o używanie tam wirówki albo innego sprzętu AGD (podobno słychać nocami)...
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

tre33 pisze:Transformatory mają ok 30cm długości
przy tej długości uzwojenia to da dużo więcej niż 200W...
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

GanzConrad pisze:
tre33 pisze:Transformatory mają ok 30cm długości
przy tej długości uzwojenia to da dużo więcej niż 200W...
No zdecydowanie, właśnie coś koło 2 kVA jak mówiłem.

To transformator najprawdopodobniej wyprodukowany przez Elstyk.
Aż specjalnie zrobiłem zdjęcia:
Tutaj trafo o mocy 1,6 kVA i do tej mocy (lub 2 kVA) trafa elstyk mają takie wykonanie:
Obrazek

A powyżej tego takie, tutaj trafo 2,5 kVA:
Obrazek

W tym konkretnym przypadku, ze względu na niskie napięcie, ograniczeniem mocy maksymalnej trafa będzie pewnie przekrój przewodu uzwojenia wtórnego jak dobrze GanzConrad zauważył, a nie przekrój poprzeczny rdzenia.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Mają rozmach, kiedyś się nie patyczkowali.
Awatar użytkownika
pietros
Posty: 1610
Rejestracja: niedziela 09 cze 2013, 19:39
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: pietros »

Tak jeszcze przyszło mi do głowy. Jeżeli instalacja początkowo była na 230 V i dopiero z czasem dołożono transformator, to pewnie nikt nie wymieniał przewodów. Z tego co widać na zdjęciu, to podłączone są dwa albo trzy obwody, pewnie 1,5 mm² lub 2,5 mm².
Zakładając optymistycznie, że do piwnicy sąsiada dochodzi przewód 2,5 mm², to nie pociągnie on więcej niż 20A przy 24 V, bo i tak spadki napięcia będą już bardzo duże.
Więc stale może pobierać raczej nie więcej niż 400-500W.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pietros, nie wiesz co leży za trafem, a wnioskuję, że skoro ktoś zadał sobie trud żeby z kostki wyjść 3x1,5 lub 3x2,5mm2 to chyba nie po to aby to szło dalej jakąś "cienizną". Moim zdaniem z dobrego trafa tych gabarytów można pociągnąć realne 2kW (kVA).
Sometimes darkness can show you the light
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Bocian, nie wiesz co czasami ludzie "tworzą". Kiedyś pracując na budowie miałem "naprawić" instalację oświetleniową w piwnicach i klatkach schodowych "bo słabo świeci". Trafo parę kW na 24V, rzędy żarówek. I przewód 1,5mm kw bo taki się daje do oświetlenia :D

Super to wyglądało jak w głównych ciągach każda kolejna żarówka świeciła coraz słabiej :)
ODPOWIEDZ