Latarka do nhft

....nie pasujące gdzie indziej...
Góral
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 24 lut 2019, 09:53
Lokalizacja: Łódź

Latarka do nhft

Post autor: Góral »

Witam, od jakiegoś czasu zacząłem swoją przygodę ze strzelectwem terenowym no i zbliża się nocne strzelanie, a co za tym idzie czas na zakup jakiejś latarki do zamontowania na karabinku która oświetli cel do 50m. Jest tych latarek po sklepach dedykowanych do nhft lecz mają swoją cenę, a płacić takie pieniądze za coś co będzie używane dwa razy do roku mi się nie kalkuluje więc szukam jakiejś latarki do 150zł.

Czy moglibyście polecić jakąś dobrą latarkę w tym budżecie?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Wolisz by świeciła bardziej punktowo czy ma być bardziej szeroko?
Góral
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 24 lut 2019, 09:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Góral »

Bardziej punktowo, ma oświetlać jeden cel
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Jak tanio i w miarę dobrze to trochę większa Convoy C8 a jak ma być mniejsza to może Convoy M1 lub M2 a całkiem mała może być Convoy S2 lub S6. Powinna sie sprawdzić też taka https://allegro.pl/oferta/latarka-zanfl ... 7702050933
Dodatkowo ma wbudowaną ładowarkę USB więc nie będziesz potrzebował zewnętrznej. Do tego dokupisz jakieś dobre markowe ogniwo o pojemności 3000 - 3500mAh za około 30zł i powinieneś być zadowolony.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Poproś któregoś z moderów (Bocian, Greg, Smoku inni) aby ci zmontował latarkę na bazie dwóch istotnych szczegółów - sterownik o prądzie do 4-5A i diody https://led4power.com/product/new-osram ... dtp-mcpcb/ - dioda jest najwazniejsza - jest to najbardziej jasna dioda w rozmiarze 1mm2 co przy optymalnym prądzie 4.5A da Ci teoretyczny zasięg 400-500m (zależy od precyzji montażu) z latarki tego typu https://www.fasttech.com/product/127740 ... light-host - czyli wielkości flamastra (o. 12cm)
Całość (latarka z 2-7 trybami - ilość do zaprogramowania we własnym zakresie) - całość do 150 powinieneś się zmieścić.
Od biedy mógłbym zrobić ale na S3 https://www.fasttech.com/product/127740 ... light-host bo tylko takie hosty mam - zasięg do 400m ;)
Z odległości 50m będziesz widział plamę o szerokości ok. 5-6m - mniej się z tak małej latarki nie da ;)
Ostatnio zmieniony wtorek 26 lut 2019, 20:35 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 3 razy.
Góral
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 24 lut 2019, 09:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Góral »

Wielkościowo myślałem o czymś na bazie C10 albo ciut mniejszego. I czy ewentualnie mógłby ktoś zmajstrować takie coś?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Jak ma być do 50m to wszystkie które podałem dadzą radę nawet z nawiązką. Wybierz tę która Ci się podoba i na pewno będziesz zadowolony.
Góral
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 24 lut 2019, 09:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Góral »

A ta latarka jest dobra? I wiem że ją wymieniłeś ale ta z linku jest chyba po modyfikacjach

latarka
Awatar użytkownika
septius
Posty: 171
Rejestracja: piątek 21 wrz 2012, 14:27
Lokalizacja: już Gdynia...

Post autor: septius »

Szukaj Convoy C8, a lepiej C10. Seria M ma za mały reflektor żeby się przyjemnie strzelało.
Przerabiałem już temat.
Swego czasu któryś z Kolegów wypuścił serię poprawionych C8 (lub C10 - nie pamiętam dokładnie) pod nHFT, jeżeli się nie mylę to chyba Dariusz70, ale niestety nie mogę odszukać wątku.
Pozdrawiam
Jacek
Góral
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 24 lut 2019, 09:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Góral »

Na beżowym jest wątek o tych latarkach c10 ale z 2015 roku i chłopaki doradzili żebym tutaj napisał.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Widzisz miałem kaprys wsadzić Oslona do S2 - wsadziłem zrobiłem pomiary ale ... odkaprysiłem się i wsadziłem do zooma ;).
Krótko - C8 to wobec S2 spory klocek (duża głowa) a osiągi S2 na Oslonie wobec C8 na XPL-Hi nie są aż tak złe a wymiar S2 jest zdecydowanie (3x) mniejszy.
Tak świeci C8 z tym małym czymś http://pictures.oneitguy.com:8008/thumb ... yle=viewer (pożyczone z tego tematu http://budgetlightforum.com/node/64423 )
Na S2 spot jest ciut większy ...
Ostatnio zmieniony poniedziałek 25 lut 2019, 17:20 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
septius
Posty: 171
Rejestracja: piątek 21 wrz 2012, 14:27
Lokalizacja: już Gdynia...

Post autor: septius »

Może przekornie powiem, ale zarówno S2 jak i C8 uważam za taki "must have" i chyba każdy kto się o to forum otarł to i tak te dwie latarki ma :)

S2 jest fajnym EDC, C8 jest fajną latarką do lasu, na wędrówkę, etc. "ogólną" taką.

Kolega Mociumpel ma zdecydowanie większą wiedzę ode mnie, i na pewno jest bardziej "na bieżąco" z technologią :) Za moich czasów zakupowych (xml2) brało się C8 i każdy był zadowolony.
Pozdrawiam
Jacek
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Nie wiem (nie znam regulaminów) czy strzelania nocą do celu odbywa się do celów nieruchomych czy nieruchomych:
1. jesli do nieruchomych to technologia "ledowa" poszła na tyle daleko że z "flamastra" idzie uzyskać mocne skupienie z bladym ledwo widocznym wyciekiem spota - prawie całe światełko zawarte jest w punkcie - wprawdzie nie jest to jeszcze laser ale intensywność diody w wersji max moc może naprawdę wypalać oczy ;) nawet na 150-200 metrach.
2. nie wiem ile miejsca i pod jakim karabinkiem, czy na uchwyt strzelecki czy na trytytki - S2 jest mała i w wersji po ściągnięciu z karabinka od biedy nadaje się do używania na co dzień - choć to trudne bo punkt skupienia jest mały więc trudno mówić o komforcie.
2. strzelanie nocne do celów ruchomych to inna dioda, szersze pole widzenia lub latarka zoom ale to inna zupełnie bajka - tez do zrobienia ale wymaga sprecyzowania kilku spraw.
3. podpowiadam tylko że jeśli wymiar ma znaczenie to mała latarka da radę nawet do 150m ale kupić to tylko "robioną" można - na gotowo to C8 choć duża jest w porządku ale S2 z głębokim odbłyśnikiem wymiarowo bije na głowę C8 ...

Do celów innych niż "drapanie satelitów" w zasadzie się nie nadaje bo świeci jak igła - w porównaniu nawet do C8 i XPL-HI czyli zawodnika uważanego za Tajgera w klasie "tani mocny".
Ostatnio zmieniony poniedziałek 25 lut 2019, 19:25 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Góral
Posty: 8
Rejestracja: niedziela 24 lut 2019, 09:53
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Góral »

Strzelanie odbywa się do celów nieruchomych. Miejsca jest sporo ponieważ będzie zamontowana na lunecie i montaż dopasuję dopiero po zakupieniu latarki. Dystans jaki będzie to max 50m

Mociumpel możesz taką latarkę zrobić?
plecho1
Posty: 880
Rejestracja: środa 03 cze 2015, 12:20
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Post autor: plecho1 »

Moim zdaniem na taka odległość ekstremalny szperacz nie jest potrzebny. M1 czy M2 a nawet latarka typu S2 z SMO powinna wystarczyć a dodatkowo sprawdzi się jako latarka EDC.
ODPOWIEDZ