mam problem z doborem systemu smart home

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

mam problem z doborem systemu smart home

Post autor: SST-90 »

Witam.

temat mało latarkowy , ale związany z oświetleniem również .


Jestem na etapie budowy domu. Chciałbym zainwestować w jeden system smart home .

Najważniejsze żeby wszystko po prostu działało , najlepiej z jednej aplikacji . Dużo czytam negatywnych komentarzy i nie mam pojęcia na co się zdecydować .

Proszę o opinie ludzi którzy na co dzień korzystają z takich rozwiązań .


Funkcje jakie chciałbym obsługiwać: sterowanie ryglowaniem drzwi zewnętrznych , otwieranie bramy wjazdowej , wideodomofon z możliwością odbierania z poziomu smartfona , komputera itp . dostęp bezkluczykowy (nfc , odcisk palca ) , sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem . Sterowanie alarmem . (obecnie posiadam centralkę satela) . Fajnie jakby kamerka wideodomofonu mogła działać jako monitoring - zapisywać nagrania w trybie ciągłym. Tymczasowy dostęp do budynku, np. jednorazowy pin do drzwi , albo jednodniowy .
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Fibaro lub somfy z własnym serwerem zarządzającym siecia domowych "aktorów" - do wykonania we własnym zakresie trudne i wymagające czasu - integrator robi to w tydzień.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Jeżeli jesteś sam podołać temu wszystkiemu, to może własne rozwiązanie? Ja mam za serce domu postawiony PLC WAGO i RPi. Wszystko rozprowadzone kablami, nic nie sieje w eterze no i nic Cię wtedy nie ogranicza... Tyle że ja programista jestem :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

SST-90 pisze:Najważniejsze żeby wszystko po prostu działało , najlepiej z jednej aplikacji
Tak na dzień dobry: zapomnij ;-)
Od kiedy zacząłem się bawić w te klocki, moim ulubionym tekstem jest: diabeł tkwi w szczegółach.
Fibaro ogarnie:
SST-90 pisze:otwieranie bramy wjazdowej
SST-90 pisze:wideodomofon z możliwością odbierania z poziomu smartfona ,
- chyba 3700pln (??)
SST-90 pisze:sterowanie ogrzewaniem i oświetleniem
- ale LEDy będą problematyczne
SST-90 pisze:Sterowanie alarmem . (obecnie posiadam centralkę satela)
- tutaj trzeba zdać sobie sprawę z różnic: Satel to system bezpieczeństwa, mający certyfikaty, a dom inteligentny to gadżet bez żadnej gwarancji, w związku z czym producenci smartdomu często dają możliwość uzbrojenia systemu bezpieczeństwa, ale bez możliwości rozbrojenia - aby złodziej nie "włamał się" od strony smart domu, a jeśli się włamie, żeby było jasne, że nie z ich winy.
SST-90 pisze:Fajnie jakby kamerka wideodomofonu mogła działać jako monitoring - zapisywać nagrania w trybie ciągłym.
trzeba by mieć rejestrator IP i taką samą kamerę w domofonie - nie testowałem.
Już się zrobiły 3 systemy (aplikacje): smartHome, Satel i rejestrator kamer (w fibaro masz tylko podgląd online, bez archiwum)
Dostęp do budynku - nie wiem, może trzeci system - dedykowany (certyfikaty bezpieczeństwa...)
Poza tym i tak musisz rozdzielić to na kilka podsystemów, aby w przypadku zaniku napięcia podtrzymywać UPSem tylko zamek w drzwiach + router + centralkę. chyba, że chcesz wszystko, wówczas sam UPS z sensownym czasem podtrzymania będzie kosztował 25tysi brutto.
Dostosuj instalację tak, aby odseparować co najmniej 1 fazę na UPS.
W niektórych kwestiach mogę się mylić bo nie wszystko da się śledzić na bieżąco.
Do wyboru masz: Fergusson, Ampio, Grenton, kilka systemów na WiFi, Deimic (kabel) i wiele, wiele innych.
Ja osobiście radziłbym coś krajowego, bo w tej kwestii musisz mieć numer telefonu do żywej osoby, aby udzieliła porady technicznej i w razie "W" zalogowała się na centralce i coś poprawiła. Dodatkowo coś co ma zarówno moduły kablowe jak i bezprzewodowe (przydaje się w rozbudowie).

Np czytałem o tym,że ktoś zaktualizował oprogramowanie w piątek po południu, zimą i padła centralka (zwiecha) i wraz z nią ogrzewanie, a serwis w weekend nie pracuje....

Nie nastawiaj się tylko na jeden system bo ten rynek się zmienia i np. Biedronka wprowadza swój system z zdalnie sterowanym gniazdkiem za 60zł, więc każdy będzie chciał spróbować.
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

Wideodomofony IP (np. Safe S06P, którego mam) mają slot na kartę SD + możliwość skonfigurowania nagrywania np. przez jakiś czas od wykrycia ruchu. Obsługują też protokół RTSP.

Nie bardzo rozumiem, jak padnięcie systemu smart home mogło wywalić ogrzewanie. Przecież piec ma własny sterownik, wystarczy odłączyć regulator nadrzędny i hula w trybie regulacji temperatury wody... Daj adres do tych fachoffcuw, żeby było wiadomo, kogo omijać :)

A w temacie wątku - ja mam OpenHab. A elementy wykonawcze/czujnik na czymkolwiek, co obsługuje protokół MQTT (własnoręcznie robione na Raspberry Pi albo Sonoffach).

Pzdr.
M.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

Problem dość popularny z tymi "inteligentnymi" termostatami w USA - wszystkie łączą się do chmury, po co? Każdy niech sobie dopowie. Ale gdy chmury chwilowo nie ma - nie wiedzą biedaki, co mają robić! I następuje wyjątek, nie ma połączenia z serwerem, "Object reference not set to an instance of an object", termostat umiera, domownicy zamarzają... Były to termostaty firmy NEST. Nie wiem, czy w Polsce są dostępne. Rozwiązania tego typu zaczynają się teraz mnożyć.
Ostatnio zmieniony środa 11 gru 2019, 15:46 przez Sosenia, łącznie zmieniany 1 raz.
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
Marcin S.
Posty: 435
Rejestracja: piątek 12 wrz 2008, 10:11

Post autor: Marcin S. »

O mamusiu... termostaty w chmurze... i to zaprogramowane bez lokalnej pętli regulacji i bez awaryjnego otwarcia na maksa.

Pzdr.
M.
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Marcin S. pisze:Nie bardzo rozumiem, jak padnięcie systemu smart home mogło wywalić ogrzewanie.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to było info od użytkownika, trzebaby go zapytać.
Sam pomysł jakiegokolwiek termostatu, który musi być połączony z chmurą to dla mnie abstrakcja.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Ale panowie - Somfy i Fibaro to uproszczone wersjei KNX-a czyli systemu stosowanego do sterowania automatyka w budynkach - Somfy i Fibaro są przystosowane do "domkowych" a więc indywidualnych wymagań a więc cenowo znacznie bardziej przystepne i z logiką "uproszczona" dostepna we własnej sieci "zamknietej" czyli bazującej na kontrolerze/serwerze działającym W DOMU/MIESZKANIU użytkownika - i to jest ich główne zadanie. Możliwości sterowania zewnętrznego to opcja wynikająca z potrzeb "chcenia pilota na smartfonie" i jeśli w opcji szyfrowanej to wtedy ma sens i jest w miare bezpieczna.
Wszelkie Milajty czy inne wynalazki korzystające z chmurowych rozwiązań to proteza somfy czy fibara gdzie główny nacisk to logika rozproszona czyli co najwyżej przekazywanie instrukcji przez kolejne punkty do ostatecznego który je wykona ("sieci meshowe" np. https://www.conrad.pl/o/sieci-mesh-0416013 - ale to tez tanie nie jest)
Kwestia jak bardzo tanio i jak bardzo automatycznie ma wszystko się odbywać.
W wersji prostej "automatyka uzupełniająca" z pilota ale takiego typu "telewizorowy" dedykowany to Zamel exta free wersja biała i czarna i zielona ( https://ezamel.pl/kategoria,zamel-exta-free,1 ) - wtedy do juz istniejących punktów dodaje sie po prostu dodatkowy element który reaguje na sygnał i "cos" robi.
Awatar użytkownika
Sosenia
Posty: 426
Rejestracja: środa 01 gru 2010, 14:38
Lokalizacja: ZG

Post autor: Sosenia »

GanzConrad pisze:Sam pomysł jakiegokolwiek termostatu, który musi być połączony z chmurą to dla mnie abstrakcja.
O ile wiem (chociaż sam nigdy nie miałem w rękach) iPhonem łatwiej jest się połączyć z chmurą, niż z jakimkolwiek urządzeniem w domu; znajomy opowiadał, że przez jakiś czas musiał zdjęcia z iPhone'a przez OneDrive'a przepuszczać, bo nijak nie mógł się kablem do pamięci telefonu dobrać :P Strzelam zatem, że dla niewtajemniczonych tak jest łatwiej sterować termostatem - przez chmurę :)
S2+: XM-L2 U2-1B 2.1A || XM-L2 T6-4C 2.1A || (MOD) XP-E2 Red 1.4A || 365nm Nichia UV
S2 XP-L HI 2.8A || BLF Q8 || Skilhunt H03 NW || Astrolux C8 XP-L HI 3B || KDLITKER C8.2 XHP35 HI NW || L6 XHP70 N2-3A || L2 XP-L HI V2-1A
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

Jest jeszcze :
https://blebox.eu/pl/#
oparty na WiFi, bez centrali, składany z klocków bazujących na ESP8266 i mający logikę zagnieżdżoną wewnątrz lokalnych klocków. Warto się nad tym pochylić, bo samych systemów bazujących na tej samej topologii jest chyba najwięcej, a ten jest krajowy i ma wsparcie na telefon.
Poza tym systemy oparte na WiFi mają swoją zaletę: łatwiej je rozbudowywać o nowe klocki innych producentów i własną dłubaninę. Niestety kosztem krótszego zasięgu od 868MHz i (podobno) mniejszym bezpieczeństwem.
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Dziękuje za podjęcie tematu . Nie sądziłem , że to jest aż tak problemowe i skomplikowane :)

Jeśli chodzi o firmę somfy to mam bardzo złe doświadczenia . Kiedyś pracowałem w serwisie luksusowych samochodów kempingowych . Marka Pilote montowała na przedniej szybie elektryczną roletę firmy somfy , sterowanej pilotem bezprzewodowym. Niestety to ustrojstwo zawsze żyło własnym życiem . Często klienci nie mogli kontynuować swojej podróży ponieważ rano okazywało się , że nie można było podnieść rolety :) a dostęp do mechanicznej korby był niemożliwy przez konstrukcję zabudowy :) Wymienialiśmy silniki i piloty na nowe i dalej to samo :) Tak sobie myślę , że skoro marka nie potrafiła sobie poradzić z tak prostą rzeczą (dwa przyciski na pilocie : góra/dół) to jak miałbym powierzyć jej cały system smart home , to by była czarna magia :)

Fibaro wygląda bardzo konkretnie , ale ich aplikacje na smartofny mają bardzo złe komentarze , więc tam pewnie też często zdarzają się zagadki .


Widzę , że jeszcze xiaomi sprzedaje różne gadżety . ktoś próbował ? może się wypowiedzieć ?
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

SST-90 pisze:xiaomi sprzedaje różne gadżety
Fibaro na pewno potrafi dostarczyć rozrywki, ale masz numer telefonu do serwisu, w którym praktycznie bez szczekaczki łączysz się z żywą osobą mówiącą po polsku, która jest kompetentna i może zalogować się na centralkę i problem rozwiązać.
Sam ten argument jest czasami głównym przy decydowaniu się.
Nie jestem jakimś hurra optymistą Fibaro, ani przedstawicielem, ale zdecydowałbym się na jakiś zagraniczny system tylko w swojej sytuacji, czyli kogoś kto lubi grzebać, lutować i programować.
SST-90
Posty: 141
Rejestracja: niedziela 24 lis 2013, 21:17
Lokalizacja: Alesund

Post autor: SST-90 »

Przyznam , że Fibaro wygląda najlepiej , ale komentarze na sklepie play pod ich aplikacjami wyglądają bardzo słabo . boję się, że wydam nie małe pieniądze i będę musiał cały czas się tym interesować.


Niezależnie którą drogą pójdę , jakie okablowanie polecacie rozprowadzić jeszcze przed tynkami .

sterowanie ryglowaniem drzwi zewnętrznych - wystarczą przewody z elektrozamykacza poprowadzone do wideodomofonu ?

otwieranie bramy wjazdowej - skrętka i zasilanie z okolic bramy do głównej rozdzielni ?

wideodomofon z możliwością odbierania z poziomu smartfona - zasilanie , plus skrętka cat5 z wideodomofonu do centralki ?

sterowanie ogrzewaniem - wszystkie zawory działają na baterie czy doprowadzić skrętkę , albo zasilanie do każdego miejsca gdzie potencjalnie może być zawór ?

Sterowanie alarmem . (obecnie posiadam centralkę satela) . - skrętka cat 5 z centralki satela do centralki potencjalnego smarthome ?

Może jeszcze coś polecacie rzucić na ściany , żeby potem nie kombinować ?
WF-501B MC-E, KF-T60 XM-L, LL V6 Coast Stainless Steel, S1661501 3 x CREE XM-L U2, Olight S10 Baton XM-L2
GanzConrad
Posty: 879
Rejestracja: wtorek 14 paź 2014, 20:44
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: GanzConrad »

pod aplikacjami wypowiadają się za zwyczj tylko Ci, którym coś nie pasuje. Jak jest OK, to za zwyczaj nic nie piszesz...
SST-90 pisze: jakie okablowanie polecacie rozprowadzić jeszcze przed tynkami .
- gwiazda do rozdzielni, bo wszystko może być z niej sterowane, nawet poprzez moduły fibaro, do których są przejściówki na szynę din.
- Skrętka do każdego włącznika - kwestia jak będziesz tym sterować pozostaje po Twojej stronie, więc możesz pociągnąć samą skrętkę lub skrętka+3x1.5mm.kw.
SST-90 pisze:sterowanie ryglowaniem drzwi zewnętrznych - wystarczą przewody z elektrozamykacza poprowadzone do wideodomofonu ?
zależy od rygla, jeszcze się nie bawiłem, ale sprawdź, czy po zaniku napięcia się otwiera (zabezpieczenie przeciwpożarowe i na wypadek braku prądu) i oczywiście zastanów się, czy chcesz mieć otwarty dom jak padnie prąd
SST-90 pisze:sterowanie ogrzewaniem - wszystkie zawory działają na baterie czy doprowadzić skrętkę , albo zasilanie do każdego miejsca gdzie potencjalnie może być zawór ?
ja stosuję elektrozawory na 230V
jak będziesz je otwierał fibaro switchem, to praktycznie nic więcej nie potrzeba.
Reszta - przestudiuj dokumentację kilku urządzeń, część informacji się wyjaśni.
SST-90 pisze:Może jeszcze coś polecacie rzucić na ściany , żeby potem nie kombinować ?
Ciężki temat, zależy przede wszystkim od portfela:
- czujka czadu nad kominkiem + wentylator w suficie
- wentylacja w łazience
- rekuperator
- temperatura w każdym pomieszczeniu (skrętka, można wykorzystać tą do włączników)
- itp
-
ODPOWIEDZ