Sygnalizacja rozładowania Ni-MH - jak?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Sygnalizacja rozładowania Ni-MH - jak?

Post autor: rzymo »

Kończę robić lampkę do roweru i dopiero dziś wpadłem na to, że warto by było wiedzieć, czy akumulatorki nie są zbyt rozładowane (8x AA Ni-Mh w szereg) - najpierw chodziło mi po głowie zrobienie jakiegoś odcięcia zasilania, ale doszedłem do wniosku, że wystarczy sygnalizacja faktu 'kończenia się' aku (~8.4v -> 1.05v/ogniwo) - np. zapalenie się niewielkiej czerwonej diody (coś jak w Sigmie Mirage).
Szukam od rana jakiegoś prostego rozwiązania, ale nie mogę znaleźć nic ciekawego...
c++

Post autor: c++ »

Ogniwo bardzo szybko osiągnie te 1,05V.
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

dla ogniw Ni-Cd / Ni-MH wartość rozładowania przyjmuję się za 0,9V , wskaźnik napięcia moźna by zrobić na jakimś wzmacniaczu operacyjnym
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

night_82 pisze:dla ogniw Ni-Cd / Ni-MH wartość rozładowania przyjmuję się za 0,9V , wskaźnik napięcia moźna by zrobić na jakimś wzmacniaczu operacyjnym
Chyba że podejść by tego z drugiej strony - zielona dioda zapalona dopóki napięcie nie spadnie poniżej danego poziomu :) Tylko będzie to rozwiązanie mniej efektywne, za to proste w realizacji - rezystor tak dobrany, by tranzystor blokował się przy napięciu zasilania np. 7.5v = dioda sygnalizacyjna gaśnie.
Awatar użytkownika
night_82
Posty: 335
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 20:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: night_82 »

Zapomniałęm że można zrobić sygnalizacje na bramce NAND z negacją wyjścia, NAND, dioda Zenera, LED/i buzzer, tranzystor, po osiągnieciu zadanego progu napięcia mamy sygnalizacje, układ w uśpieniu może pobierać µA a po przełączeniu mA, można też zrobić tryb awaryjny po osiągnieciu U=8V a po osiagnieciu U=7,5V sygnalizacja rozładowania, 8*0,9=7,2V i mamy jeszcze te 0,3V rezerwy albo tak zostawiamy lub robimy całkowite odcięcie, ale jaki wariant chcesz wybrać zdecyduj sam
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

night_82 pisze:(...)
... a jakiś schemacik można prosić? :)

Ogólnie rzecz biorąc ma to być jak najprostsze rozwiązanie - w zupełności wystarczy jak przy ~7.5v zapali się dioda.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

A może tak forum czytać?
:mrgreen:

To nie pomoze????

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=138
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Calineczka pisze:(...)
Mea culpa - przeoczyłem :oops:

Rzeczywiście rozwiązanie na tranzystorze będzie proste niż na op-ampie ;)
ODPOWIEDZ