Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
fili2p
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2024, 18:41

Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: fili2p »

Cześć
Zastanawiam się nad wymianą mojego dotychczasowego Convoya S2+ z diodą XML2 T6-4C i sterownikiem 2.8A z trybami 10%, 40%, 100%. Dodam, że lampka jest wykorzystywana tylko do roweru.
Zastanawiam się nad S2+ na diodzie SST40 (1800lm) lub S21A również na SST40 (2300lm).
Mam jednak kilka pytań na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi.
Oba nowe modele latarki mają 4 tryby świecenia: 0.1%-3%-30%-100%
Nie ma trybu 50% który według mnie byłby najbardziej przydatny.

1. czy ktoś posiada S2+ z diodą XML2 oraz SST40 i mógłby powiedzieć jak świeci ten tryb 30% w SST40 względem XML2 2.8A. Będzie słabiej niż 100% w XML2 ?

2. Jak długo będzie świeciła S2+ SST40 na 100% ? XML2 2.8A z baterią panasonic 3400mah na pełnej mocy świeci mi około 1h. Czyli wnioskuję, że S2+ SST40 na tym samym aku będzie świeciła o połowę krócej mając 2x tyle lumenów ?

3. Jak sprawa z długością świecenia na pełnej mocy ma się na S21A SST40 (2300lm) na jakimś dobrym akumulatorze 21700 o pojemności +/- 5000mah ?

4. Którą lepiej wybrać ? S21A (2300lm) czy S2+ na SST40 (1800lm) ?

5. Czy ogólnie warto wymieniać moją starą XML2 na nowy model ?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: Mociumpel »

AD 5. jeśli to tylko rowerowa to nie ma sensu CHYBA, że lubisz co jakis czas poczuć świeżość - poza większa ilością światła (o jakies 25%) na każdym z trybów, czas pracy NIE ULEGNIE zmianie - SST40 jest po prostu sprawniejsza (ma więcej lm/W = więcej światła przy tym samym prądzie) i nic poza tym.
AD 4. wymiana latarki na większe ogniwo z S2+ (18650) na S21A/B (21700) ze wskazaniem na diodę XHP50.3 Hi zwiększy Ci:
- czas pracy na podobnych trybach
- ilość światła 40%

Pomijając pozostałe bo odpowiedzi nie wniosą nic dodatkowo i sugerując WYMIANĘ latarki na nową:
Podsumowanie:
1. - https://pl.aliexpress.com/item/1005005521049495.html - a dokładniej (4k jest nieco cieplejsza "milsza" dla oka, 5k jest światłem dziennym - oko to lubi) - co dają poszczególne opcje:
- zaczynając od końca - masz port ładowania USB-C - ładujesz niemal w ruchu z ładowarki bez wyjmowania ogniwa
- XHP50.3 HI CRI70 - daje ci dwie opcje - albo świeci daleko i bardzo wydajnie i mocno albo świeci dowolnie wąskawo-szeroko bo:
- dodatkowo kupując https://pl.aliexpress.com/item/1005005521049495.html (od typowo rowerowych - 10x65 do 10 stopniowej soczewki) - wymiana polega na odkręceniu bezela (metalowej obrączki na czole latarki) i dobraniu takiej soczewki która najbardziej CI pasuje do wszystkiego, osadzeniu jej delikatnie na diodzie i zakręceniu bezela - co ważne z szybką ale bez BEZ GUMKI uszczelniającej w środku, ale w miarę mocno - najlepiej gumową rękawiczką. Gumka jako uszczelnienie SZYBKI jest za gruba i bezel nie dokręca się do końca, a wbrew pozorom latarka wsadzona do wody na kilka minut nie "wsiorbała" wody - co odpowiadałoby kilku godzinom pracy na wietrze i deszczu ...
Powyższe działa w S21B więc prawdopodobnie też w S21E.
- ja osobiście preferuję 10-15 stopni soczewkę plus https://allegro.pl/oferta/czarny-daszek ... 0191107865 - pełne odcięcie..
- latarka posiada 4 tryby PLUS bezstopniowe rozjaśnianie i ściemnianie od 2-100% więc można nastawić dowolną wartość ile ci odpowiada.
Dodatkowo dzięki zabezpieczeniu termicznemu latara pozostawiona w TURBO sama ściemni się do wartości przy której będzie w stanie utrzymać stały strumień ...
2. wersja prostsza to https://pl.aliexpress.com/item/1005005263979320.html wersja S21E XHP50.3 HI 4000 lub 5000K - wersja ta posiada 12-trybowy sterownik w tym 9-tryb zmniejsza ilość światła do max 50% co równa ja do S2+ mocowo ale podwaja czasy pracy ...

tadam to wszystko.
fili2p
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2024, 18:41

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: fili2p »

Bardzo dziękuję za rozpisanie tematu, mam jeszcze kilka pytań:
1. Dlaczego zysk światła między XML2 a SST40 to tylko 25% ? Patrząc na lumeny to jest ich 2x więcej. Ale zdaję sobie sprawę, ze napisać można wszystko.
2. XHP50.3 HI to jest następca SST40 ? Czym te diody różnią się od siebie ?
3. Różnica w cenie między S21A SST40 a S21B XHP50.3 HI bez baterii to około 40zł. Czy warto dopłacać ?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: Mociumpel »

jak to zwykle bywa w życiu - pewne rzeczy trzeba brać na wiarę ewentualnie poszukać - w przeciwnym wypadku musisz robić doktorat ...
bardzo krótko:
- diody w produkcji są binowane czyli szeregowane wg wydajności, barwy i jakości oddawania barw
- diody Cree były BARDZO DOKŁADNIE opisywane dawno temu - teraz też ale arkusze trzeba mocno poszukać
- inne diody zazwyczaj produkcja czajna jest opisana zdawkowo - z SST40 i pochodne są oferowane zazwyczaj najwyższe biny - słabsze? nikt o nich nie mówi ;)
poniżej przykładowe grafiki potwierdzające moją tezę ;) (oczywiście można poszukać innych binów wyższych niższych i wtedy niekoniecznie wyjdzie 25% ale NIE różnica 2x)
- dioda XM-L2 np. https://i.imgur.com/5nCqojW.jpg - jak sobie pojedziesz palcem po grafice zobaczysz że wydajność przy ok. 3A prądu STAŁEGO (to ważne i istotne) to ok. 1050lm
- dioda SSt-40 np. https://abload.de/img/sst-40-wonlydiagramafsit.png - jak sobie pojedziesz palcem to przy 3A wyjdzie coś pośrodku 1000-1500lm - przyjmijmy 1250lm
- wniosek - różnica dla prądu 3A wynosi ok 25% na korzyść SSt-40 - tadam
teraz uwagi dodatkowe:
- prąd stały oznacza prąd o stałej wartości w czasie=niezmienny
- prąd sterownika na AMC (8xAMC - Twój stary Convoj sprzed X lat) to de facto prąd 2,8A modulowany szerokością impulsu którego "moc średnia" wynosi "ileś tam" A "z nazwy" na danym trybie (i bardziej grzeje bez wnikania w szczegóły niż wydajnie zasila) a wydajność tak zasilanej diody jest ZAWSZE niższa od tej mierzonej przy prądzie stałym
- dodatkowo jakość odbłyśnika Convoja kiedyś i dzisiaj plus jakieś szkiełko i dzisiaj z powłokami to dodatkowa różnica w wydajności ZA SZYBKĄ
- przyjmuje się że czysty ref tzw. lustrzany z ALU wnosi ok. 90-94% sprawności czyli odbija tyle światła, do tego szybka bez powłok to 8% straty (każde przejście światła białego przez granice szkło powietrze to ok. 4% straty - wchodzi z refa do szkła i wychodzi ze szkła na zewnątrz - stąd ok. 8%) z powłokami (tymi tanimi chińskimi na Convojach) 3-5% ...
Sumarycznie stare Convoje z XML-2 (słaby sterownik, stary ref plus zwykłe szkiełko) to nie 1050lm przy 3A a bardziej 850lm, a nowy SST-40 to bardziej 1100lm ...
Oczywiście powyższe to wywody teoretyczne ale argumentujące dlaczego Tylko/aż? 25% różnicy a nie 2x ...
A skąd się bierze 2x? ano z tego że SST-40 zasilane są zazwyczaj prądami 8A (są mocno przesterowane ale działają bezpiecznie na granicy spalenia ...) a nowe sterowniki typu buck 8A maja bardzo wysoką sprawność (w okolicach 90-95%) - z obrazka https://abload.de/img/sst-40-wonlydiagramafsit.png widać że z 8A idzie wydusić nawet 2500 lm ALE ... druga kreska wskazuje kolejny problem - termiczny - nagrzana dioda traci na wydajności i to znacznie a przy 8A szybkość nagrzewania dowolnej małej rurki do wartości "parzącej" to ... kilkadziesiąt sekund ;) - turbo czy 100% zamienia się wtedy w coś pomiędzy 40 a 100% - do głosu dochodzi termoregulacja i "pływanie jasności" ...
jak widzisz problem jest złożony i obejmuje nie jedno zagadnienie a kilka - czasem wystarczy uwierzyć ;) bez wnikania w technologię - a to dopiero podstawy...
Chcesz pogadać dalej o wyższości twojej wiedzy i przekonania o jej "twardości"? ;) - powyżej masz w miarę systematycznie krok po kroku dlaczego jest inaczej ...

XHP50.3 HI NIE JEST następcą SST-40 - SST40 jest mocnym motorowerem, a XHP50.3 Hi CRi70 to szybki sportowy motocykl a XHP70.3 to taka hayabusa torowa stjunowana ;) - to tak żartobliwie - niemniej każda z nich ma swoje zalety i wady.

Pytanie czy warto dopłacać do różnicy między latarkami SST40 a XHP50? - musisz sobie sam odpowiedzieć na pytanie - odpowiedź na to pytanie jest wielopłaszczyznowa - jeśli podpowiedź z argumentami dlaczego JEDNA przeze mnie wskazana latarka jest "najlepsza" (z wbudowanym zasilaniem, gotowiec z ogniwem, z odkręcanym bezelem do znalezienia właściwego refa/soczewki, z bocznym przyciskiem - bo łatwiej się manipuluje, z 12-trybowym sterownikiem boost = stała jasność niezależna od stanu naładowania ogniwa, w barwie czarnej bo czarna anodyzacja jest najtrwalsza) nie przekonuje Cię bo "nie rozumiesz różnic" to ... kup najtańszą bez ogniwa ... bo drożej je kupisz sobie w Polsce i ładowarkę na dodatek (bo stare ładowarki niekoniecznie pomieszczą rozmiar 700).

I pomyśl - czy chciałoby mi się tyle modulowac aby wciskać Ci babola? - trafiłeś na forum profi - odpowiedź nie jest prosta - tzn jest jeśli nie oczekujesz zbyt wiele - my podpowiadamy Ci że jazda na motorynce ... nie sprawia takiej radości jak inne pojazdy ;)
fili2p
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek 25 mar 2024, 18:41

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: fili2p »

Wolałbym właśnie uniknąć robienia doktoratu lampkowego, bo nie bardzo mam na to czas. Dlatego postanowiłem zapytać fachowców.
Absolutnie nie twierdzę, że wciskasz mi babola, tylko chciałbym upewnić się, że jest to wybór odpowiedni dla mnie. Cały czas szukam też odpowiedzi, czy wymiana mojego starego Convoya na nowego ma sens. Patrząc na suche liczby i parametry bardzo trudno coś wywnioskować laikowi.

- Czy wiesz może jak szeroko świeci polecana przez Ciebie w pierwszym poście S21E w wersji stockowej bez kombinowania z soczewkami ? Porównując np. do mojego starego S2+ który świeci wystarczająco szeroko jeśli chodzi o jazdę na rowerze.
- Czy soczewki o których mowa to coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/10050018 ... ry_from%3A ?
- Czym różni się XHP50.3 HI R70 od HP50.3 HI R9050 w S21E w podanym przez Ciebie linku ? Czy to ma jakieś większe znaczenie którą wybiorę ?
- Czy do tej S21E można również załadować aku 18650 bez jakiś specjalnych adapterów ?
kowiko
Posty: 6
Rejestracja: środa 03 kwie 2024, 19:58

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: kowiko »

Witam serdecznie.
Podepnę sie do tematu żeby nie robić bałaganu. Też chodzi mi o diodę SST40 w S2+ ale ja nie chce wymieniać tylko zmodyfikować. Wpadł mi w ręce standardowy Convoy z jakąś wstrętnie ciepłą diodą i zwykłym sterownikiem z 2 grupami trybów. Chciałbym wrzucić tam diodę SST40 5000K i koniecznie programowalny sterownik z wlasnym ustawianiem jasności poszczególnych trybów.
Czy do tej diody będzie odpowiedni możliwy chyba jeszcze do zakupu sterownik 3,5 Grega? Czy jest jakaś ogólnodostępna alternatywa?
Nie wchodzi w grę zakup nowej latarki. To będzie sztuka dla syna, ja mam swoje latarki z dość rozbudowaną bazą ogniw 18650 i ladowarek do nich.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: Mociumpel »

fili2p pisze: środa 03 kwie 2024, 22:40 Cały czas szukam też odpowiedzi, czy wymiana mojego starego Convoya na nowego ma sens. Patrząc na suche liczby i parametry bardzo trudno coś wywnioskować laikowi."
Odpowiedziałem Ci dając suche fakty - SST40 będzie świecił mocniej o jakieś 20-25% przy tym samym czasie świecenia - to suchy fakt - jeśli oczekujesz odpowiedzi tak/nie - również odpowiedziałem Ci że nie warto bo poza nieco większą ilością światła nie zmieniasz znacząco pozostałych parametrów czyli moc maksymalna (tu potrzebna wymiana sterownika) czy czasu świecenia na znacząco dłuższy bo innego ogniwa niż 18650 nie wepchniesz... ...
fili2p pisze: środa 03 kwie 2024, 22:40 - Czy wiesz może jak szeroko świeci polecana przez Ciebie w pierwszym poście S21E w wersji stockowej bez kombinowania z soczewkami ? Porównując np. do mojego starego S2+ który świeci wystarczająco szeroko jeśli chodzi o jazdę na rowerze.
Problem jest głębszy - w proponowanym S21E z reflektorem jest dioda XHP50.3 Hi która świeci wąsko (nie jestem w stanie określić jak wąsko ale węziej niż XML-2) i propozycja była taka dlatego że stockowo latarka NIE NADAJE się do jazdy na rowerze - świeci za wąsko. Jej siła czy mocnym argumentem ZA jest właśnie zestaw wskazanych soczewek.
Idealnym wyborem wtedy jest soczewka 15-20 stopni PLUS DASZEK - który zapewnia odcięcie co jest istotne gdy latarka świeci pełna mocą w mieście - po prostu NIE OŚLEPIA. I latarka ma ładowarkę.
Nie wiem co oznacza dla Ciebie wystarczająco szeroko - dla mnie może być "chyba tak jakoś sam wiesz no może być lub nie" ... ;) - opisy słowne są bardzo mylące - potrzebny jest parametr techniczny czyli kat rozwarcia wiązki - dla reflektora nie określam bo refy nie są dobre na rower - do tego jest soczewka i daszek.
fili2p pisze: środa 03 kwie 2024, 22:40 - Czy soczewki o których mowa to coś takiego: https://pl.aliexpress.com/item/10050018 ... ry_from%3A ?
Źle mi się link wkleił - właściwe soczewki pod wymianę dla S21E https://pl.aliexpress.com/item/1005005348569092.html - każdy lubi/woli inną - któraś 15-20-25 stopni powinna być dobra - nie wskaże idealnej bo nie ma takiej.
fili2p pisze: środa 03 kwie 2024, 22:40 - Czym różni się XHP50.3 HI R70 od HP50.3 HI R9050 w S21E w podanym przez Ciebie linku ? Czy to ma jakieś większe znaczenie którą wybiorę ?
Ogólna różnica to R70 świeci mocniej o 30% od R9050 - różnica polega na lepszym oddawaniu barw/kolorów - jeśli nie wiesz czy jest Ci to potrzebne wybierz jedynie barwę 5000K lub 4000K i R70 (z moim wskazaniem na 5000K - jest zimniejsze - nie ZIMNE co dla oka po ciemku ważne)
fili2p pisze: środa 03 kwie 2024, 22:40 - Czy do tej S21E można również załadować aku 18650 bez jakiś specjalnych adapterów ?
Potrzebny adapter - tyle że sens posiadania latarki przeznaczonej do 21700 i korzystanie z ogniwa 18650 mija sie z celem - podobnie jak wymiana diody na SST40 ze starym sterownikiem - też bez sensu.
Wniosek - po XXX latach posiadania Convoja S2+ powodem i sensem jego zamiany jest przesiadka na coś o klasę lepszego - tego nie zapewni wymiana diody - poza lepszym samopoczuciem posiadania nowszej diody nie odczujesz ZNACZĄCEJ - powiedzmy 2x dłuższego czasu świecenia przy 3A i 2x mocniejszego światła (2000lm zamiast 1000lm) przy czym obie te "lepszości" nie występują jednocześnie - albo dłużej świecisz bo pojemniejsza bateria, sterownik i dioda (przy tej samej mocy co obecna latarka) lub 2x mocniej ALE w czasie krótszym niż obecna latarka.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: Mociumpel »

kowiko pisze: czwartek 04 kwie 2024, 11:27 Witam serdecznie.
Podepnę sie do tematu żeby nie robić bałaganu. Też chodzi mi o diodę SST40 w S2+ ale ja nie chce wymieniać tylko zmodyfikować. Wpadł mi w ręce standardowy Convoy z jakąś wstrętnie ciepłą diodą i zwykłym sterownikiem z 2 grupami trybów. Chciałbym wrzucić tam diodę SST40 5000K i koniecznie programowalny sterownik z wlasnym ustawianiem jasności poszczególnych trybów.
Czy do tej diody będzie odpowiedni możliwy chyba jeszcze do zakupu sterownik 3,5 Grega? Czy jest jakaś ogólnodostępna alternatywa?
Nie wchodzi w grę zakup nowej latarki. To będzie sztuka dla syna, ja mam swoje latarki z dość rozbudowaną bazą ogniw 18650 i ładowarek do nich.
Sterownik Grega jest idealny ;) spytaj jeszcze Bociana (viewtopic.php?t=24417) czy robi coś pod S2+
kowiko
Posty: 6
Rejestracja: środa 03 kwie 2024, 19:58

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: kowiko »

To jeszcze zapytam czy będzie duży zysk jeśli podłoże diody przylutuję do piguły, czy może wystarczy dobrej jakości (mam obecnie Noctua nt-h2) pasta termoprzewodząca? Do ewentualnego podgrzania mam tylko dostęp do hotaira.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: Mociumpel »

Bez zmiany sterownika na taki powyżej 6-8A wzwyż nie ma znaczenia - ja stosuje naprzemiennie MX-4 lub MX-6 i działa poprawnie wiele lat - ważne aby "nie schły" - lutowanie ma sens jeśli "dopieszczasz" dosłownie każdy szczegół aby np. zminimalizować spadek napięć w obwodzie a tym samym straty - przykładowo Bocian tak podchodzi do swoich latarek - ktokolwiek zna głębiej szczegóły latarkowe doceni wkład pracy - wystarczy pooglądać zdjęcia z jego aukcji.
Mój patent na "ulepszenie" to podejrzane gdzieś upychanie kostek termopadowych w przestrzeń między sterownikiem - nawet działa ;)
kowiko
Posty: 6
Rejestracja: środa 03 kwie 2024, 19:58

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: kowiko »

Czy gdybym postanowił przylutować podłoże z diodą do piguły to istnieje niebezpieczeństwo przegrzania diody? Mam diodę już przylutowaną do podłoża, czy to stanowi jakiś problem?
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: Mociumpel »

Lutowanie wręcz polepsza transfer ciepła z padu/gwiazdki/leda do korpusu głowicy więc będzie jak jest czyli dobrze - prąd ten sam, nie ma zmiany sterownika stąd dioda w zasadzie będzie sie grzała jak poprzednia.
kowiko
Posty: 6
Rejestracja: środa 03 kwie 2024, 19:58

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: kowiko »

Źle się wyraziłem, przepraszam. Chodzi mi o sam etap lutowania. Zanim się pasta czy cyna z całą resztą odpowiednio rozgrzeje to czy dioda może oberwać za mocno temperaturą.
Mociumpel
Posty: 2095
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: Mociumpel »

Może - jesli to robisz 1 raz i nie masz praktyki to możesz przegrzać - nie spróbujesz nie przekonasz sie - nie ma recepty - albo obejrzyj jutupa jak sobie inni radzą albo uzyj pasty dobrej.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Re: Czy warto wymieniać S2+ XML2 na SST40 ?

Post autor: ElSor »

Do przylutowania podłoża do piguły na początek przygody z lutowaniem, najlepsze będzie spoiwo o niskiej temperaturze topnienia (coś koło 130 stopni jest dostępne i zawiera bizmut zamiast ołowiu). Przy tak niskiej temperaturze nic złego diodzie się nie wyrządzi, jeśli zmiany te nie nastąpią zbyt gwałtownie i podwyższona temperatura nie będzie się utrzymywała przesadnie długo.
ODPOWIEDZ