Dioda IR całkowicie niewidoczna

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
robertcb
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 lis 2009, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Dioda IR całkowicie niewidoczna

Post autor: robertcb »

Witam.
W pilocie od wideo jest dioda, której nie widzę nawet w całkowitych ciemnościach po kilkuminutowym przyzwyczajeniu oczu.
Jaki to rodzaj diody?
Nadmienię że nawet diody 940nm (L53F3C) są w całkowitych ciemnościach od razu bez problemu dostrzegalne (słabo widać, ale wyraźnie i od razu.)
Nie spotkałem się w handlu z diodami o dłuższej fali niż owe 940nm.
Czy tu chodzi o szerokość pasma, technologię, czy jeszcze coś innego?
Jakie oznaczenie mają takie diody?
Dodam że ta dioda w pilocie jest przeźroczysta, 5mm, i o standardowym kształcie:
Obrazek
Ostatnio zmieniony niedziela 15 lis 2009, 17:00 przez robertcb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Dobry jesteś jak widzisz w paśmie podczerwieni :o

Człowiek nie widzi podczerwieni , długość fali jest sporo wyższa od światła widzialnego .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Światło_widzialne
elektroda.pl
robertcb
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 lis 2009, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: robertcb »

Spójrz w ciemnościach po przyzwyczajeniu wzroku w pilota.
Widziałeś czerwoną poświatę od diod w kamerach monitoringu lub w nadajniku od słuchawek bezprzedowodych na podczerwień? tam są diody 850nm.
Diody mają szeroką charakterystykę świecenia, pewnei nawet +/-50nm.
i tak diody 850 dają wyraźną czerwoną poświatę widoczną nawet z kilkudziesięciu metrów.
(mimo że 850 nm jest teoretycznie poza zakresem światła widzialnego) o 940 nm nie wspominając.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

robertcb , w takim razie sam sobie odpowiedziałeś na pytanie

różne diody IR mają różną charakterystykę świecenia , ta z pilota od wideo może mieć pasmo bardziej odległe od widzialnego i dlatego nie widać poświaty

popularne diody nadawcze IR mają 850 i 940nm , innych nie znam
elektroda.pl
robertcb
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 lis 2009, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: robertcb »

krzycho123
zgadza się, i dlatego chciałbym wiedzieć jaki to typ diody (oznaczenie) żeby wiedzieć co kupić.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Tego raczej Ci nikt nie powie jaką masz diodę w pilocie , zobacz sobie np. na stronie Vishaya typy emiterów IR :

http://www.vishay.com/ir-emitting-diodes/
elektroda.pl
robertcb
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 lis 2009, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: robertcb »

Chodzi mi po prostu o kogoś, kto kupił w jakimś sklepie diody nadawcze IR i stwierdził to samo co ja, bo nie ma sensu kupować po jednej sztuce każdego rodzaju diody nadawczej IR, tylko po to by sprawdzić która to.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Kup 940nm i po klopocie.
Taka dioda wylacza/wlacze kazdy TV-moze wideo tez. Koszt takiej diody u mnie to 70groszy, wiec nie jest to majatek, a przetestowac zawsze mozna.
Pozdrawiam
DNF
.:Marcin:.
Posty: 20
Rejestracja: wtorek 22 wrz 2009, 20:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: .:Marcin:. »

Z tego co wiem to w oświetlaczach do kamer są wykorzystywane standardowo diody na 840nm i są one widoczne, jest też odmiana niewidocznych na 940nm i tych nie widać. Te na 940 mają jednak prawie dwa razy mniejszy zasięg przy takiej samej konstrukcji promiennika.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 16 lis 2009, 09:45 przez .:Marcin:., łącznie zmieniany 1 raz.
NiteCore PD20 | NiteCore CR2 | EagleTac T100C2 MKII | Tikka XP z XPG | Tikka XP | Quark MiNi AA Titanium XP-G R5
robertcb
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 15 lis 2009, 16:05
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: robertcb »

DNF pisze:Kup 940nm i po klopocie.
Taka dioda wylacza/wlacze kazdy TV-moze wideo tez. Koszt takiej diody u mnie to 70groszy
A jakiej mocy są te diody?

To co szukam to raczej będzie 950nm GaAs (bo powyżej 950 to juz chyba nie ma ledów)

[ Dodano: Nie Lis 15, 2009 9:39 pm ]
DNF pisze:Kup 940nm i po klopocie.
Taka dioda wylacza/wlacze kazdy TV-moze wideo tez. Koszt takiej diody u mnie to 70groszy... a przetestowac zawsze mozna
Skoro prowadzisz sprzedaż, i masz wiele rodzajów diod IR, to chyba wiesz które są niewidoczne w całkowitych ciemnościach (940 jednak widać)


To co szukam to raczej będzie 950nm GaAs (bo powyżej 950 to juz chyba nie ma ledów)
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Chyba sie nie zrozumielismy. Ja nie prowadze sprzedazy, tylko "u mnie" chodzilo mi, ze u mnie w sklepie :P
Pozdrawiam
DNF
ODPOWIEDZ