Lampka na rower - poprawiony kwadraciak

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Lampka na rower - poprawiony kwadraciak

Post autor: pawelsz »

Po prawie rocznym (no troszkę mniej) używaniu mojej lampki na rower nadszedł czas na jej usprawnienie.
Wreszcie można dostać sensowne driverki, gumki, wyłączniki, także zmodyfikowałem oryginalny projekt do nowych (lepszych) realiów i możliwości.
Pierwotnie lampka była zrobiona według projektu :
http://acn.waw.pl/pawelp/inne/lampka_led/index.html
Zmianie uległo:
* Zasilanie - teraz wystarcza koszyczek a 4akusami AA (wcześniej 6)
* Driver - poprzednio bardzo dobry driver od EdiM (wydajny, z regulacją mocy oraz dwutrybowy) , ale wymagający zasilania min. z 6AA - teraz dałem driver z DX 16trybowy, a na rowerek czasem te tryby się przydają- na miasto starcza mruganie, w parku itp przydaje się moc
* obudowa - uległa skróceniu o ok 1cm
* wyłącznik- wreszcie zamiast hebelkowego, dwupozycyjnego, mam wyłącznik schowany w lampce i jako bajer świecąca gumka, daje to wreszcie wodoszczelność :)

Efekty: mniejsza latarenka z 16trybami w 3grupach, teraz wodoszczelna i zasilana jedynie 4akusami AA (można i lion dać, ale po co ?)
W planach zmiana soczewki na CRS-O (czekam aż w końcu dojdą) - wtedy będzie pełne uwodoszczelnienie
Ahha- lampka z uwagi na soczewkę ma oświetlać pobliże roweru- jako "szperacz" doskonale sprawdza się alfa - zasięg efektywny min 50m, taki komplet pasi mi bardzo
Parę poglądowych fotek z zewnątrz
Załączniki
IMG_5009.jpg
IMG_5009.jpg (70.09 KiB) Przejrzano 21118 razy
IMG_5008.jpg
IMG_5008.jpg (84.93 KiB) Przejrzano 21118 razy
IMG_5004.jpg
IMG_5004.jpg (91.22 KiB) Przejrzano 21117 razy
Ostatnio zmieniony środa 14 lis 2007, 13:21 przez pawelsz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Pawlesz mogę Cię prosić o lekkie zmniejszenie fotek? Bo trochę nam forum rozjechałeś...
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Po pierwsze poprosze o zmniejszenie fotek ;-)
Masz moze jakies fotki wnetrza?Dioda CREE?Jakie prady?Driver ten na AMC7135 rozumiem?Z checia bym popatrzyl na fotki jak to swieci w nocy ;-)
Nie bylo by lepiej dla Ciebie gdyby swiatlo bylo troche bardziej rozproszone na boki?Wogole to fajnie Ci ta lampeczka wyszlo :D , podoba mi sie ;-)
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

już mniejsze, hmm- za bardzo na boki też niedobrze- na dniach mam dostać soczewki owalne- wtedy machnę jakieś foty.
A driver- no tak ten na amc- sprawdza się całkiem nieźle- ssie na max ok 0.95A z akusów, znaczy na diodzie podobnie będzie, a fota ze środka, hmm- mam ino stara wersję- tej nie chciało mi się robić, różnica są takie, że w miejsce hebelka jest inny wyłącznik- w miejsce drivera od EdiM, i zamiast prawego radiatorka (już niepotrzebny- driver z DX nie grzeje się wiele) jest wstawiony na szybko driver zasmarkany klejem na ciepło, żeby zwarcia nie było- ciężko ten moduł sensownie przymocować, bo z obu stron wychodzą kable zasilające lub idące do diody
Załączniki
Stara wersja.jpg
Stara wersja.jpg (49.94 KiB) Przejrzano 21116 razy
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Dzieki :D
jestem ciekaw jak Ci ta soczewka owalna bedzie swiecila :D
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

no i już wiem,że ...piiii... z tego- gamma niby miała i nagle przy wysyłce nie ma, CRS-O, a okrągłych nie wsadzę- musiałbym boki ściąć - w profilu mam 22mm miejsca, a soczewka Rocket-O ma 26mm średnicy, bez sensu, bo promień światła byłby po ścięciu do bani- znaczy zostaję przy tym, co mam
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pawelsz pisze:no i już wiem,że ...piiii... z tego- gamma niby miała i nagle przy wysyłce nie ma, CRS-O, a okrągłych nie wsadzę- musiałbym boki ściąć - w profilu mam 22mm miejsca, a soczewka Rocket-O ma 26mm średnicy, bez sensu, bo promień światła byłby po ścięciu do bani- znaczy zostaję przy tym, co mam
Hej Pawell. Ja mam ze 4 dziwne soczewki do Edisonów (większę niż mogłem zmieścić Bocialarce). Raczej kąty węższe od 15st. bo takich zdaje się szukałem. Jak chcesz to zapodam foty. To są sample z Khatod'a robione pod Edisonki ale nie takie jakimi dysponuję
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

dzięki- ale raczej nie zapasują- miałem soczewki o różnych kątach, teraz mam bodajże 15st na stronę, a żeby zamocować toto- to musiałby być kwadrat 22x22mm (widać na fotach) - zobacz opis Ledil CRS-O i będę dalej szukać soczewki o promieniu owalnym- to jest dla mnie ideał- światło na boki a nie do góry i na dół.
Chwilowo nie chce mi się znowu przerabiać latarki rowerowej- owal poprawi osiągi, ale i tak sa niezłe, zwłaszcza w duecie z alfą :D
ps
mam gdzieś soczewkę Ledil Rocket coś tam- o kącie coś chyba 6 czy 8st - daje daleko i fajnie- ale na rower nie pasi mi-ma to oświetlać drogę a nie znaki 100m przede mną :roll:
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Gamma nie ma i nie planuje mieć CRS-O (może wk ońcu będą mieli RS), jak bardzo potrzebujesz to przy jakiejś okazji mogę dorzucić do swojego zamówienia - mi się generalnie nie sprawdziły - ale tutaj sporo zależy od szybkości jazdy.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

A skąd planujesz brać te CRS-O Dominiku ?
na razie zależy mi min na 1en sztuce, najlepiej 2- to ma być do oświetlenia na boki
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Zamówić w NL.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

a co to jest NL ? - tego nie kojarzę
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pawelsz pisze:a co to jest NL ? - tego nie kojarzę
Pewnie Nationale Netherlanden uu... znaczy się Holandia :wink:
Sometimes darkness can show you the light
joseph
Posty: 47
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 17:00

Post autor: joseph »

pawelsz,
widzę w lampce z driverem Edima skrętkę,
zakładam że nie jest to drut,
starca te 0,5mm2 żeby puścić 1A ?

co dokładnie się grzeje w driverze Edima, i w jakim stopniu?
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

starcza spokojnie- napięcie jest stosunkowo niskie
Grzeje się cały driver, nie tak jak dioda, ale jednak- zresztą pisze o tym- trzeba dać mu radiator- na focie właśnie taki jest
ODPOWIEDZ