Poszukiwane ogniwa Li-ion w rozmiarze D 32600, 34610 itp.

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Poszukiwane ogniwa Li-ion w rozmiarze D 32600, 34610 itp.

Post autor: Serkules »

Witam szanownych latarkowiczów!

Już drugi dzień "kopię" po sieci i niewiele znalazłem. W zasadzie tylko na Kai Domain coś znalazłem:
https://www.kaidomain.com/WEBUI/Product ... ranID=3985

ale pojemność kiepska, a cena astmę wywołuje.

Czy ktoś gdzieś widział pojedyncze ogniwa. Potrzebuję ze 4szt.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

...ale masz potrzeby....nic bardziej popularnego nie podejdzie?
Na CPF szukales?
Z ciekawosci, mozna wiedziec do czego to?
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

Szykuję małą "armatę" do ciężkich zadań.
Na początek robię moda tej latarki:
https://www.kaidomain.com/WEBUI/Product ... ranID=2137
Projekt jest w trakcie realizacji. Część elementów już wykonałem.
Mam już trzy reflektorki. Wymierzyłem już wszystko dokładnie. Weją mi dwa ogniwa D.

Kolejny projekt (już zaczęty - czekam na pozostałe części) to nieduży świetlik na jednym emiterze w reflektorze.

Szykuję jeszcze coś ekstra. Będzie to 363 ledy Φ 5mm największej jasności, jakie uda mi się dostać.
Projekt z CADa pod postem.
Całość zogniskowana soczewką ok. 11cm średnicy (już mam).
Założenie to jak największy zasięg. Najpierw zrobię korpus na soczewkę i mocowanie płytki z ledami. Ledy zakupię na końcu, jak cała mechanika będzie dopracowana.

W planach mam też konstrukcję na kilkunastu emiterach, ale to już temat na dalszą przyszłość.

Lubię ekstremalne konstrukcje. To chyba jakieś zboczenie. :razz: :cool:
Załączniki
Projekt x2.jpg
Projekt x2.jpg (153.57 KiB) Przejrzano 648 razy
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

dostałem oczopląsu :mrgreen:
Ale rozumiem to "zboczenie" i trzymam kciuki bo zapowiada się bardzo ciekawie.No nie mogę się doczekać fotek beamshotów....robiłeś wyliczenia jak z zasilaniem, ile prądu będzie żarło etc?Jakiś driverek specjalny?
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

Przy zasilaniu z czterech ogniw Li-ion wychodzi 14,4V (wartość skuteczna), więc diody będą podłączone po 4szt. w szeregu i szeregi równolegle. W tym układzie przy zasilaniu prądem nominalnym (20mA na diodę) daje to nam 1,82A (363 diody + 1szt. dla równowagi), czyli nie jest tak strasznie. Ewentualnie zasilanie rozbiję na dwa driverki.
Mam już gotową mozaikę ścieżek na płytkę z diodami.

Pewnie zapyta ktoś, po co stosować ledy Φ5, czy nie lepiej np CREE R2?
Otóż R2 ma wydajność ok. 100lm/W, a najnowsze LEDy Φ5 osiągają ok. 150lm/W.
http://www.nichia.co.jp/about_nichia/20 ... 22001.html

9,4lm z jednej sztuki razy 363 = 3412,2lm ! Przy tej soczewce, którą mam, myślę że spokojnie osiągnę zasięg 6 - 8km.
Na stronie piszą:
This 150lm/W product release is not scheduled yet. - Czyli wypuszczenie produktu jeszcze nie jest zaplanowane, ale to jest informacja z listopada 2007, więc myślę, że za miesiąc-dwa coś powinienem wiedzieć.
Jakiś driverek specjalny?
Temat zasilania zostawiam na później. Z pewnością skorzystam z wiedzy forumowiczów, bo moja wiedza na ten temat jest bardzo skromna.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Pomysł ciekawy, ambitny ale dla mnie... Jakby to powiedzieć :???: Kiepski stosunek ceny do osiągów będzie. Otóż nie chciałbym zgadywać ale 5mm topowe diody Nichia będą kosztować. To nie jest jak z noname na allegro za za 15zł kupujesz 1000szt. Podejrzewam że koszt tych emiterków może wynieść między 5-8zł/szt (tak, nowości kosztują). Przelicz przez planowaną ilość jaką chcesz użyć + inne koszta a wyjdzie Ci że kupiłbyś spokojnie fajnego HIDa za te pieniądze. Znam ceny dobrych 5mm (kupowałem ostatnio takie z Sensu marki SSC i płaciłem coś koło 3,4zł/szt.) Aczkolwiek szczerze bym się cieszył jak tak ambitny projekt pojawiłby się na światełkach więc kibicuję i radzę sowicie dokarmiać świnkę-skarbonkę :wink:

PS. te 14.4V jakie podajesz to jest napięcie nominalne ogniw. Po naładowaniu występuje jednak fizycznie napięcie wyższe (o jakieś 0,5V na celle czyli sumarycznie 2V możesz spokojnie dodać). A przy tym napięciu te diody 5mm zmienią konsystencję w kilka minut :???: Jeśli nie zrobisz tego zasilania na stabilizowanym żródle prądowym to różnice napięc wykończą Ci diody bardzo szybko. Cześć się przepali co spowoduje że w pozostałe pójdzie dużo większy prąd przyśpieszająch ich zgon i tak lawinowo stracimy wielką fortunę w drogim diodach. Musisz pamiętać że prąd w wezłach równoległych będzie zależał od kondycji sąsiednich. Ja szczerze przy takiej ilości diod kiepsko widzę jak to zrobić żeby długo to podziałało :???:

PS2 A ten wynik Cree R2 z 1W to chyba z lekka zaniżyłeś :wink:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

te 3400 lumenów to akurat HID z grubsza, ale parę spraw
* barwa światła - HID ma przyjazną dla oczu- jak dla mnie LEDy małe nie
* diodki świecą dookoła- jak to skupisz ? - fajne lustro z setkami dziurek ? - inaczej światło będzie iść w bok i jedynie mała część do przodu
* pad diody w module albo rozłozy cały moduł, albo zwiększy prąd na diodach pozostałych, co spowoduje po czasie to samo
* soczewka asferyczna jest fajna, ale działa dobrze dla światła w miarę punktowego- tu będzie duża powierzchnie świecąca
Dla oświetlenia projektora projekt by wypalił- sa takowe, dla mega throwera- no nie wiem, ale nie sądzę, ale pomysł ciekawy
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

,,,a ja pomoge jak tylko bede potrafil.
Uwagi kolegow jak najbardziej potrzebne, oczywiscie, czasem w zyciu jest tak ze trzeba czegos samemu sproboewac, chocby po to, zeby potem nie miec do siebie zalu, ze sie nie sprobowalo.
A doswiadczenie kosztuje...kazda nauka kosztuje.
Z punktu widzenia elektroniki nie ma problemu zeby zmajstrowac do tego zrodlo/zrodla pradowe.Mozna zaczac od zabezpieczenia kazdej galezi rezystorem szeregowym ktory "wylinearyzuje" charakterystyke wypadkowa.
bardziej "skomplikowany" uklad to rezystor+tranzystor i to juz daje nam stabilizacje pradu.
Jak by co sluze wsparciem i trzymam kciuki :mrgreen:
Serkules
Posty: 323
Rejestracja: sobota 19 sty 2008, 21:16
Lokalizacja: Świdnica Śl.

Post autor: Serkules »

Temat robi się gorący :grin:

Ten temat "napadł mnie" kilka lat temu. Chciałem wtedy zrobić stroboskop na tysiąc białych LED. Teraz temat ten wyewoluował w latarkę. Będzie miała tylko 363 diody, bo największa soczewka, jaką udało mi się zdobyć ma 11cm. Projekt "ARMATA 1k LED" :grin: uruchomię, jak tylko zdobędę tak dużą soczewkę.

Bocian:
Kiepski stosunek ceny do osiągów będzie. Otóż nie chciałbym zgadywać ale 5mm topowe diody Nichia będą kosztować.
Zgadza się, dlatego na razie tym sobie głowy nie zawracam. Potrzebuję teraz wykonać obudowę, płytkę i resztę mechaniki. Ledy zacznę szukać nie wcześniej, jak za miesiąc. Pierwsze, co muszę ustalić to to, czy inni producenci nie oferują już diod o tej wydajności.
Na tą chwilę użyłbym diod o sprawności powiedzmy 120 lm/W. Myślę, że bez problemu coś dostanę w rozsądnej cenie.
te 14.4V jakie podajesz to jest napięcie nominalne ogniw. Po naładowaniu występuje jednak fizycznie napięcie wyższe (o jakieś 0,5V na celle czyli sumarycznie 2V możesz spokojnie dodać). A przy tym napięciu te diody 5mm zmienią konsystencję w kilka minut Jeśli nie zrobisz tego zasilania na stabilizowanym żródle prądowym to różnice napięc wykończą Ci diody bardzo szybko.
Takie diody zasilane są napięciem 3,2 - 3,5V, czyli oczywiste dla mnie, że przy większym
napięciu pójdą z dymem. Tak jak pisałem wcześniej - mam już zaprojektowaną mozaikę ścieżek, na której każda gałąź czterech diod zasilana jest poprzez rezystor, żeby poprawić stabilność całego układu. Całość oczywiście będzie zasilana ze stabilnego źródła prądowego (driverek).
PS2 A ten wynik Cree R2 z 1W to chyba z lekka zaniżyłeś
Wynik mam stąd:
http://www.cutter.com.au/proddetail.php?prod=cut651

pawelsz:
te 3400 lumenów to akurat HID z grubsza, ale parę spraw
* barwa światła - HID ma przyjazną dla oczu- jak dla mnie LEDy małe nie
Z założenia funkcjonalność ma być na drugim miejscu. Liczy się tylko mocno skupione światło. Nie będę tutaj polemizował o wyższości LED na HID, bo nie o to mi chodzi. Fukcjonalna ma być "armata" na body z Kai'a.
* diodki świecą dookoła- jak to skupisz ? - fajne lustro z setkami dziurek ? - inaczej światło będzie iść w bok i jedynie mała część do przodu
Będę starał się dostać diody o kącie 15°, a przy tym kącie to chyba będzie na odwrót ?. Całość będzie oddalona od soczewki. Wewnętrzne ścianki rury będą wypolerowane, aby jak najwięcej światła odbić. Na rysunku tego nie widać, ale diody będą bez kołnierza, ułożone możliwie jak najgęściej. W tym przypadku nie będzie szans wcisnąć jakiegokolwiek lustra.
* pad diody w module albo rozłozy cały moduł, albo zwiększy prąd na diodach pozostałych, co spowoduje po czasie to samo
Pisałem już wcześniej, że całość będzie zasilana przez driver, więc nie powinno być problemu.
* soczewka asferyczna jest fajna, ale działa dobrze dla światła w miarę punktowego- tu będzie duża powierzchnie świecąca
Wszystko jest kwestią dobrania odpowiedniej ogniskowej. To wszystko wyjdzie w praniu. Mam nadzieję, że obudowa nie wyjdzie długości lufy armatniej :shock:

Ogólnie trudnościami się nie przejmuję, stąd mój opis przy nicku :smile:
Większy problem to brak czasu, bo pomysłów mam całą masę.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

Ogólnie trudnościami się nie przejmuję, stąd mój opis przy nicku
fajne
Informuj o postępach :)
ODPOWIEDZ