Kopia lampki Exposure Joystick

co i jak zrobiłem...
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Kopia lampki Exposure Joystick

Post autor: midi »

Jakiś czas temu, kolega Czarny Kruk przedstawił swój nowy projekt pod nazwą Raven 2, body latarki wpadło mi w oko, okazało się iż pierwowzorem jest latarka Exposure Joystick.

Obrazek
Obrazek

Postanowiłem zbudować sobie coś bardzo podobnego i troszkę pomęczyć :twisted: W temacie o Raven 2 pisze wiele ciekawych rzeczy jednak autor nie bardzo chce zdradzić pewne szczegóły konstrukcji, postanowiłem sam troszkę poeksperymentować. Forum służy przecież zdobywaniu wiedzy więc moje eksperymenty być może posłużą innym w rozwiązywaniu podobnych zagadnień i problemów. Dziś tylko te dwie fotki nie najlepszej jakości, niebawem złoże resztę do kupy i postaram się znaleźć sposób na to by diody pracowały w tym body w jak najlepszych warunkach termicznych.
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam serdecznie .
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 mar 2010, 18:53 przez midi, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Nie wiedzialem ze Raven bazuje na komercyjnej lampce, troche mnie to zadziwilo.
Kruku, aby napewno wszystko ok z projektem itp?
Skoro ma byc to wersja komercyjna to mozesz zostac posadzony o plagiat w pewnym stopniu..
Zauwazylem, ze temat zostal wydzielony..
No coz midi, czekamy na efekty Twojej pracy i przemyslen co do rozwiazan termicznych :)
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

Ano ja tez nie wiedziałem a mnie ktoś nie uświadomił. Na podobieństwie może sie zakończyć bo w sumie wszystkie latarki dla laika sa podobne a zapewne większość :mrgreen:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

DNF, projekt mojej lampki jest projektem robionym od ZERA.
Nie mialem w zyciu lampki Joystick w reku i w watku Ravena wyjasnilem, ze wyglad owszem jest zblizony, jednak Raven to zupelnie inna lampa. A Joystick tez wizualnie na innej lampie wzorowany. Zobacz jak wygladal model 2007/2008 (jest w moim temacie link).
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Co do wyglądu to większość lampek na czymś się wzoruje, nie myślę by ktoś się o to czepiał, jak mają zastrzeżony wzór to pewnie mogą, jeśli okaże się że wzór jest dokładną kopią oryginału ( chodzi o wymiary ) i zostanie to udowodnione. To nie moja sprawa i nie obchodzi mnie ta kwestia, natomiast jestem bardzo ciekawy rozwiązań technicznych. Ja na pierwszy rzut oka nie mogę pojąć tego jak w takim małym body można rozwiązać problemy termiczne lampki z trzema emiterami XP-G puszczonych na 1,2A. Swoje gdybania przedstawiłem w temacie o Ravenie jednak autor nie ma zamiaru zdradzić swojego sposobu rozwiązania tego problemu. Jako że mam możliwość samemu przeprowadzić próby , postanowiłem to zrobić i samemu na własne oczy zobaczyć co się będzie z takim zestawem działo, Jako że sam buduję latarki interesuje mnie ten temat bardzo, tak więc koledzy jeżeli macie wiedzę i chęci zapraszam do dyskusji, można przecież przeprowadzić obliczenia które pozwolą nam oszacować jakie mamy tu moce do odprowadzenia, można obliczyć jaka powierzchnia jest nam potrzebna itp. sprawy. Tak czy siak ja powalczę z tematem i zdam relację :wink:
Pozdrawiam.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

U mnie z obliczeniami kiepsko, ale czekamy na Twoje doswiadczalne sprawdzenie midi :)
Kruku, nie odbieraj tego jak ataku, probujemy wyjasnic podobienstwa i rozgryzc temat chlodzenia i czasu dzialania Twojej lampy.
Pozdrawiam
DNF
czarny_kruk

Post autor: czarny_kruk »

midi pisze:Co do wyglądu to większość lampek na czymś się wzoruje, nie myślę by ktoś się o to czepiał, jak mają zastrzeżony wzór to pewnie mogą, jeśli okaże się że wzór jest dokładną kopią oryginału ( chodzi o wymiary ) i zostanie to udowodnione. To nie moja sprawa i nie obchodzi mnie ta kwestia, natomiast jestem bardzo ciekawy rozwiązań technicznych. Ja na pierwszy rzut oka nie mogę pojąć tego jak w takim małym body można rozwiązać problemy termiczne lampki z trzema emiterami XP-G puszczonych na 1,2A. Swoje gdybania przedstawiłem w temacie o Ravenie jednak autor nie ma zamiaru zdradzić swojego sposobu rozwiązania tego problemu. Jako że mam możliwość samemu przeprowadzić próby , postanowiłem to zrobić i samemu na własne oczy zobaczyć co się będzie z takim zestawem działo, Jako że sam buduję latarki interesuje mnie ten temat bardzo, tak więc koledzy jeżeli macie wiedzę i chęci zapraszam do dyskusji, można przecież przeprowadzić obliczenia które pozwolą nam oszacować jakie mamy tu moce do odprowadzenia, można obliczyć jaka powierzchnia jest nam potrzebna itp. sprawy. Tak czy siak ja powalczę z tematem i zdam relację :wink:
Pozdrawiam.
midi oczywiscie takze chetnie zobacze co wymylisz.

Pomiary Ravena beda wkrotce upublicznione tak jak zapowiadalem.

edit: autor mial meczacy dzien.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 01 mar 2010, 20:18 przez czarny_kruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

To też z niecierpliwością czekam na moment w którym przedstawisz swoje rozwiązanie, podziwiam za wiedzę jak i za rozwiązania techniczne, może za jakiś czas będę w stanie ogarnąć temat :-| . Tak czy inaczej zapraszam chętnych do dyskusji, nawet jak nie wpadniemy na rozwiązanie przedmówcy możemy poruszyć sporo ciekawych spraw i wyciągnąć z nich ciekawe wnioski :cool: .
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
lennin
Posty: 2104
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 19:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lennin »

No przedszkole dosłownie. Nie zrobisz lepiej odemnie itd. Litości. Myślałem że iż z tego wyrośliśmy wszyscy :evil:
Obrazek Obrazek
Czy to jakaś nowa niesprecyzowana choroba? .....światła, światła więcej ŚWIATŁAObrazek Obrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Lennin, odbierz to jak "burze mozgow" nt lampek rowerowych.
Kruk tez nie do konca pokazuje co i jak z lampka, wiec warto rozpoczac taki temat i dowiedziec sie wszystkiego!
Mnie natomiast ciekawi run time na jednym akusie..
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
DNF pisze:Nie wiedzialem ze Raven bazuje na komercyjnej lampce, troche mnie to zadziwilo.
Kruku, aby napewno wszystko ok z projektem itp?
DNF
Akurat kolega emerel znalazł podobieństwo nowego ravena do joysticka i delikatnie o tym wspomniał.
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... c&start=37
(na samej górze)

Jak widać za delikatnie, bo wielu czytelników nie zwróciło uwagi na te linki (które teraz nie działają).
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Witam, jak że dziś był piękny dzień :wink: , świeciło słońce i w ogóle było fajnie ( pogadałem sobie przez tel. z dobrym kolegą i mi się humor poprawił ;) ) postanowiłem sobie zrobić wolne od pracy i wziąłem się za małe pomiary. Pomiary są prymitywne jednak co nieco powinny nam rozjaśnić, oto jak to wykonałem.
Obrazek
Obrazek

Do kawałka blachy miedzianej o powierzchni 120cm kw ( każda strona ma 60cm kw ) przymocowałem 3 diody XP-G R4 za pomocą kleju Fujik z czego jedna to dioda od Edima na starze 20mm ( gwiazda ) drugi to R4 na malutkim MCPCB od Czarnego Kruka, trzecia to R4 lutowane bezpośrednio do podkładki z miedzi o grubości 2mm i średnicy 19mm. Po drugiej strony blaszki przylutowałem czujnik tem. od miernika ( akurat ma metalowy koniec i daje się lutować ) tak więc odległość od diod do czujnika niemal identyczna jak i ten sam materiał przewodzący dla każdego z ledów. Pominę test emitera w środku bo nie ma sensu podawać jego wyników ( MCPCB jest strasznie małe i mocno odstawał w teście więc nie biorę go pod uwagę ). Dodam że body latarki które tu przedstawiłem posiada niecałe 90cm kw powierzchni, i w pewien sposób można sobie interpretować wyniki pomiarów w stosunku do tego body. Tak więc wygląda to tak, pierwszy test z prądem 1A w leda, testujemy najpierw diodę na standardowym MCPCB, czasy testu dosyć krótkie jednak coś pokazują.
MCPCB@1A- czas 60s=32st na czujniku - czas 180s = 37st na czujniku
dioda przylutowana do miedzianego krążka@1A czas 60s=37st na czujniku- czas 180s = 42st na czujniku
Teraz zwiększymy prąd do maksymalnego dopuszczonego przez Cree
MCPCB@1,5A czas60s=33st na czujniku - czas 180s = 46st na czujniku czas 250s = 50st na czujniku
dioda na miedzi@1,5A czas 60s=42st - czas 180s = 52st na czujniku nie mierzyłem dalej bo szkoda diody :evil:

Temperatura pomieszczenia wynosiła 23st, blaszka leżała na kawałku aluminiowego walca tak by powietrze dostawało się od spodniej strony blachy, po każdym pomiarze czekałem jak temperatura wróci do 23st. Co by nie patrzeć 1,5A robi niezłe piekło a i 1A nieźle potrafi pogrzać zwracając uwagę na to że pomiar trwał 3 min jak i to iż do testu użyłem jednej diody a nie trzech na raz. Jak by nie patrzeć trzy takie emitery w tak małej obudowie to nie lada wyzwanie by zapewnić im dostateczne warunki termiczne ich pracy, w momencie gdy nie zastosuje się zabezpieczenia termicznego od strony elektronicznej chyba nie bardzo jest szansa na to by wszystko pracowało tam poprawnie. Rozważam też iż podczas zasilania takiej latarki jednym ogniwem 18650 po kilku minutach prąd idący w ledy zaczyna spadać co powoduje iż diody oddają coraz mniejszą moc do odprowadzenia. Jaki czas ogniwo 18650 będzie oddawało 3,6A ( przyjmując 100% sprawność drivera i 1,2A w każdego leda ) , jak długo taka latarka poświeci stabilnie. Rozumiem że obieg powietrza zmienia sytuację, jednak na razie podyskutujmy o tych pierwszych pomiarach, może są chętni na podobne eksperymenty. Zapraszam do dyskusji, co o tym sądzicie, czy może coś robię nie tak, macie jakieś pomysły to piszcie.Niebawem uruchomię latarkę z tematu, driver który tam będzie to driver Cali z prądem 4A a diody przylutuję do miedzianego modułu, wtedy zobaczymy co się będzie działo.
Pozdrawiam
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Ładne grzejniki z tego wyszły.
Jak gruba była ta blacha?

Ciekawe co powiedzą "konstruktorzy" których MCPCB dotyka tylko brzegami do piguły :roll:

Zastanawiam się czego Cree użyło do odprowadzania ciepła z diod podczas prób z 1,5A, że dają gwarancję.

Teraz midi mamy organoleptycznie stwierdzone, jaka jest różnica pomiędzy lutowaniem bezpośrednim a MCPCB.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Jeszcze jedna sprawa , otóż na własne oczy zaobserwowałem jak w pewnym momencie na diodzie z MCPCB zaczęło spadać Vf, tego zjawiska nie zaobserwowałem w przypadku diody na miedzi, wniosek z tego taki że temp. na samym złączu emitera musi być ciekawa, trza by to obejrzeć przez termowizyjną kamerę.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, są tylko i wyłącznie moją własnością, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
ODPOWIEDZ