Cree XR-E Odpadła soczewka

dane techniczne, zdjęcia i ciekawostki o diodach świecących
thomash666
Posty: 5
Rejestracja: środa 21 kwie 2010, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Cree XR-E Odpadła soczewka

Post autor: thomash666 »

Witam,
montując lampkę dotknąłem palcem soczewki (tej zintegrowanej z diodą), która "przykleiła się" do palca, odpadła od diody. Nie zrobiłem tego jakoś szczególnie mocno, ot lekkie przyciśnięcie.
Często się tak zdarza? Zmartwiony przyłożyłem soczewkę do diody i delikatnie kapnąłem kropelką - trzyma. Długo pożyje?

Pytanie pewnie dość powszechne, ale na forum znalazłem tylko informację, że potrafi odpaść, nie znalazłem, jak sobie radzicie, jakie są konsekwencje.

pozdrawiam
Thomash
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Czasem sie tak zdarza, zwlaszcza od przegrzania.
W ten sposob "ubrudziles" soczewke kropelka i pewno pojawia sie artefakty. Mogles juz ja zostawic tak jak byla.
Lepiej sie skupia i troche cieplej swieci :)
Jesli nie jest zmasakrowana, to predzej ta diode wyrzucisz lub do muzeum oddasz, niz umrze smiercia naturalna :)
Pozdrawiam
DNF
thomash666
Posty: 5
Rejestracja: środa 21 kwie 2010, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: thomash666 »

Dzięki za uspokojenie. Myślę że jej nie zmasakrowałem. Soczewka odpadła od 1 z 30 szt. w całej lampie, wiec ciężko się będzie doszukać "artefaktów". Pozdrawiam.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Coz to za lampa, w ktorej siedzi 30diod?
Mozna fotki prosic?
Ciesze sie, ze moglem pomoc :)
Pozdrawiam
DNF
thomash666
Posty: 5
Rejestracja: środa 21 kwie 2010, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: thomash666 »

Nad akwarium morskie. Już wisi, wiec ciężko troche, jak zdejmę przy okazji jakichś prac to zorbie foty...

pozdrawiam
KszKsz
Posty: 26
Rejestracja: środa 20 sty 2010, 17:13
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: KszKsz »

30 PowerLEDów nad akwarium to już prawie smażalnia ryb
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

KszKsz pisze:30 PowerLEDów nad akwarium to już prawie smażalnia ryb
No chyba, że pojemność się mierzy nie w "l" tylko w "m³", bo morskie to raczej większe wychodzą.
Jeśli dioda ma być narażona na ciągły dostęp oparów, to proponował bym uszczelnić ją delikatnie dookoła silikonem, choć lepiej, żeby cała lampa była uszczelniona, występujące tam napięcie stałe w spółce z wilgocią, może szybko doprowadzić do korozji połączeń elektrycznych.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
thomash666
Posty: 5
Rejestracja: środa 21 kwie 2010, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: thomash666 »

Pyra pisze:
KszKsz pisze:30 PowerLEDów nad akwarium to już prawie smażalnia ryb
No chyba, że pojemność się mierzy nie w "l" tylko w "m³", bo morskie to raczej większe wychodzą.
Jeśli dioda ma być narażona na ciągły dostęp oparów, to proponował bym uszczelnić ją delikatnie dookoła silikonem, choć lepiej, żeby cała lampa była uszczelniona, występujące tam napięcie stałe w spółce z wilgocią, może szybko doprowadzić do korozji połączeń elektrycznych.

Pozdrawiam
Bardzo słuszna uwaga dotycząca osłony przed parowaniem... przymierzałem się do osłonki z poliwęglanu, jednak najmniejsza proponowana ilość to 2x3 metry :)
Wie ktoś może, gdzie kupie najcieńszy możliwy (pewnie 1mm) poliwęglan lity, bez ochrony UV, docięty na wymiar?
Tytułem ciekawostki: Docelowo nad moim akwa będzie wisieć 60 Power Ledów, i 3 świetlówki 39W. To wszystko nad 360 litrami... 30PL + 4 świetlówki to jednak "troszkę" mało światła dla korali...
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

thomash666 pisze: Wie ktoś może, gdzie kupie najcieńszy możliwy (pewnie 1mm) poliwęglan lity, bez ochrony UV, docięty na wymiar?
.
Spróbuj na Fortecznej firma koło przejazdu kolejowego, od strony Starołęckiej, nie pamiętam jak się nazywa "tubflex" czy jakoś tak. Niedawno kupowałem rurki na ostrza mieczy świetlnych.
Wiem, że kiedyś na Kolejowej była firma, w której można było kupić dowolną ilość plexi, ale czy jeszcze istnieje i czy mają poliwęglany.... trudno mi powiedzieć.

Pozdrawiam

PS: No tak myślałem, że morskie
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

A nie dałoby się ciepła odprowadzanego z diod wykorzystać do podgrzewania wody??
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Chyba chcesz zeby plywaly do gory brzuszkami.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Hans Trans
Posty: 108
Rejestracja: poniedziałek 19 paź 2009, 17:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Hans Trans »

Zupa rybna z wodorostami, solona oryginalną solą morską - samo zdrowie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Hans Trans pisze:A nie dałoby się ciepła odprowadzanego z diod wykorzystać do podgrzewania wody??
Myślę, że zimą to by był duży plus, o ile jest zainstalowany filtr glonowy, to było by to proste do realizacji, ale latem........to już by nie było za ciekawie.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
thomash666
Posty: 5
Rejestracja: środa 21 kwie 2010, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Post autor: thomash666 »

Ilość urządzeń: pomp, odpieniaczy, falowników, która pracuje w wodzie generuje tyle ciepła, że jest go w nadmiarze. Zimą bez grzałek temp wody nie spada poniżej 24C. Także ciepło z radiatora rozwiewam wiatrakami...
@Pyra, dzięki za podanie miejscówki, przetestuję.
Co do kolejowej... zapewne chodzi o akces z Gąsiorowskich... oni właśnie zaproponowali płyte 2x3m :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
zgf1
Posty: 185
Rejestracja: poniedziałek 19 kwie 2010, 18:39
Lokalizacja: Zywiec

Post autor: zgf1 »

Zaciekawiles mnie, zrob zdjecie calego akwarium i wrzuc tu, rowniez tych wiatraczkow.
ODPOWIEDZ