latarka na bursztyny -prosze o pomoc

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
rafał poznań
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 01:01
Lokalizacja: poznań
Kontakt:

latarka na bursztyny -prosze o pomoc

Post autor: rafał poznań »

witam - po raz pierwszy trafiłem na tą strone i widze że użytkownicy to profesjonaliści w temacie dlatego proszę o pomoc.Potrzebuje latarke która ma służyć do poszukiwania bursztynów , chodzi o latarke UV .Dowiedziałem się że w swietle UV bursztyn świeci stąd moje pytanie jak mogę nabyć taką latarke,czy jest ktoś w stanie taką wykonac.
czekam na odp.
pozdrawiam
Rafał
ktm70@o2.pl
rafał poznań
Hefajstos
Posty: 88
Rejestracja: piątek 14 maja 2010, 20:38
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: Hefajstos »

Witaj
Nabyć ją możesz choćby tu http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.10709 lub jeśli masz chęć to możesz wykorzystać ten moduł http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.16694 do budowy własnej latarki.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Witaj Rafale.
Znasz może długość fali UV przy której bursztyn świeci?

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=11

Może to w czymś pomoże.
Pozdrawiam
DNF
rafał poznań
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 01:01
Lokalizacja: poznań
Kontakt:

Post autor: rafał poznań »

witam.
Dziekuje za odpowiedzi.Nie znam niestety długości fali.Będąc u ubiegłum roku na zimowym połowie widziałem osoby z latarkami UV -połów często odbywa sie w nocy i wyniki mieli b.fajne ale nie chcieli zdradzić co to za latarki.Stąd tez moja prośba o pomoc.
Może ktoś ma info jaka latarka jest właściwa,gdzie taką kupic/
A gdyby ktoś potrzebował info na temat akumulatorów samochodowych,solarnych,trakcyjnych - służe pomoca.
pozdrawiam i czekam na pomoc
Rafał
rafał poznań
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

W zacytowanym wyżej wątku masz odpowiedź na te pytania:
Bocian pisze:... Co do bursztynów to tak, 400nm pozwala już na poszukiwanie bursztynów z dobrymi efektami (robiłem kilka takich doświetlaczy dla poławiaczy). ...
Pogadaj z Bocianem, może Ci zrobi taką lampkę ;) Albo szukaj latarek o podanych parametrach. Tylko uważaj, to co piszą na DX nie zawsze jest prawdą :mrgreen:
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Pikom pisze:W zacytowanym wyżej wątku masz odpowiedź na te pytania:
Bocian pisze:... Co do bursztynów to tak, 400nm pozwala już na poszukiwanie bursztynów z dobrymi efektami (robiłem kilka takich doświetlaczy dla poławiaczy). ...
Pogadaj z Bocianem, może Ci zrobi taką lampkę ;) Albo szukaj latarek o podanych parametrach. Tylko uważaj, to co piszą na DX nie zawsze jest prawdą :mrgreen:
Dokładnie. Pamiętam, że osoby które kupowały niby te same LEDy co Edison 400nm (niby te same bo producent nie był podany, wyglądały mechanicznie prawie identycznie + wycinki not Edison-Opto) narzekały że to już dobrze powyżej 400nm (nie działało np. na kleje UV-utwardzalne).

PS.
I jeszcze cytat kolegi Darka z postu o lampce UV (ku przestrodze):
Witam
Jaka jest dlugość fali tej diody?Kupilem na DX latareczke z diodą UV ale z efektów oświetlających nie jestem zadowolony dlugość fali chyba jest inna niz opisywana na stronie DX.W tej chwili chce zamówić diode u polskiego dystrybutora o długości fali 375 nm jak mi sie uda to kupic to poinformuje co do efektów oswietlających.
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
Ledowiczka
Posty: 46
Rejestracja: piątek 13 sie 2010, 22:10
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Ledowiczka »

rafał poznań i DNF: Bursztyn w zależności od rodzaju i pochodzenia fluoryzuje (ale sam jako taki nie świeci), co oznacza, że wymaga wzbudzenia falą krótszą niż jest w stanie wyemitować w wyniku fluorescencji. Do wzbudzenia ciał fluoryzujących najczęściej stosuje się promieniowanie UV, bo wtedy jest największa szansa, że zostaną wzbudzone wszystkie potencjalne emitery - tak jest np. z wykrywaniem polskich banknotów, które zawierają różne wbudowane fluoryzujące nitki i znaki - o dziwo najciekawiej fluoryzuje banknot 10 złotowy. Co do bursztynów, które zawierają różne związki organiczne, mogą fluoryzować zależnie od składu żywicy, z których powstały, np. na niebiesko (dominikański) czy zielono (burmit), ale nie każdy rodzaj fluoryzuje.
Pozdrawiam serdecznie
Ledowiczka
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Ledowiczka, ciekawe co piszesz :) Dzięki :)
Widać na DX jest kompletna loteria we wszystkim, nawet z diodami UV które prawie nie są UV :P
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Tak jako ciekawostkę podam, że kalafonia też lekko świeci w UV, nawet świecąc taką badziewną lampką na 1 diodzie 5mm. W sumie kalafonia to też w pewnym sensie bursztyn :wink:
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Volt ,ciut inaczej . Bursztyn to żywica - http://pl.wikipedia.org/wiki/Bursztyn a kalafonia to też żywica - http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalafonia .

Obie sie różnia lekko stanem skupienia ;)
elektroda.pl
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Dlatego Volt napisał, "w pewnym sensie", a nie "to też bursztyn.."
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Wzialem i poswiecilem.

Obrazek

Obrazek
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

Widziałem szperacz na bursztyn w akcji, robiony na zamówienie.
Jeśli ma być duża moc to dość droga sprawa.
Ten o którym pisze ma 300 diod UF. Taki talerz diod jedna obok drugiej zasilany z aku 4ah 12V. Postaram sie zrobić zdjęcie tego cuda bo wiem kto jest właścicielem i podam namiary kto robi takie specjalistyczne szperacze. Wiem że ten model jest bardzo skuteczny bo ilość światła jest naprawdę powalająca. Jak pojade do Stegny to sie wszystkiego dowiem bo tam mieszka jego właściciel.
rafał poznań
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 09 lis 2010, 01:01
Lokalizacja: poznań
Kontakt:

Post autor: rafał poznań »

witam serdecznie
dziękuję za odpowiedzi - temat został mi trochę - rozświetlony :)
jeśli znajdzie się osoba gotowa wykonać taką latarkę -chętnie skorzystam
pozdrawiam
Rafał

EDIT by Pikom:
Usuwam link reklamowy - co to miało niby wspólnego z tematem wątku? Czytamy Regulamin...
Ostatnio zmieniony sobota 20 lis 2010, 11:01 przez rafał poznań, łącznie zmieniany 1 raz.
rafał poznań
rafalklis
Posty: 888
Rejestracja: niedziela 15 lut 2009, 23:53
Lokalizacja: Busko Zdrój
Kontakt:

Post autor: rafalklis »

Ale zaraz będzie ban :mrgreen:
ODPOWIEDZ