Lambda i napiecie wyjściwe

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
anatol
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 10:54

Lambda i napiecie wyjściwe

Post autor: anatol »

Witam.
Najpierw chciałem się przywitać to mój pierwszy post, witam Wszystkich.
A teraz moje pytanie, zakupiłem na DX RC-G2 po przeczytaniu postów na temat tej lampki oczywiście zapragnąłem zmienić driver na Lambdę. I tu pojawiły się pytania po kolei:

1. Lambda z tąd ma na wyjściu 5 V czy to nie za dużo dla leda?
2. co zrobi lambda w przypadku jeżeli ustawię 3,3V a jako źródło zasilania użyte będzie aku 3,6V
Może szanowni koledzy z większym doświadczeniem pomogą.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

Hej.
Spokojnie mozesz ustawic 5V na wyjsciu. Max1797 ma wbudowane ograniczenie pradowe i da maksymalnie 1,25A co oznacza ze napiecie na wyjsciu spadnie

http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MA ... AX1797.pdf

Jesli chcesz swiecil ledy z tej przetworniczki to ustawienie 3,3V moze nie dac za ciekawego pradu w diode...nie wiem ile potrzebujesz...ale obejrzyj charakterystyki.
Nie wiem jak bedzie sie zachowywala jak dasz 3,6V na wejsciu a ustawisz 3,3V na wyjsciu...musial bym to empirycznie sprawdzic....ew. poczytaj datasheeta-moze cos pisza?
:mrgreen:
anatol
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 10:54

Post autor: anatol »

Z danch w PDF ( str6) wynika że przy zasilaniu z 1,2V i ustawieniu 3,3v Vout lambda daje ~300mA przy tym samym zasilaniu i Vout 5v ~100mA .
I to mnie martwi czy nie lepiej ustawić 3,3 i mieć większy prąd z 1 AA 1,2V.
Chyba ża to nie ten wykres ( 5 na stronie)
Co Wy na to?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

To, ze ustawisz napiecie wyjsciowe na 5V nie oznacza, ze maksymalny prad jaki dostaniesz w leda bedzie rowny pradawi z tego wykresu dla 5V.Dioda na tyle obnizy napiecie wyjsciowe, ze lambda bedzie niejako dawala wiecej pradu by to napiecie podniesc...nie wiem jak inaczej to wytlumaczyc.Praktycznie, z tego co pamietam, z 1,2V lambda da Ci w diodke kolo 250mA pomimo tego, ze ustawisz ja na 5V.
Mysle, ze nie warto wyważac otwartych drzwi, skoro juz ludzie robia ja od dawna do ledow jako stabilizator 5V (i nie tylko lambda jest tak konfigurowana) to chyba jest OK...ale jesli zechcesz pobawic sie w sprawdzanie na ile zalezy sprawnosc z konkretnym ledem od wysokosci ustawionego rezystorkami napiecia-bede dopingowal i trzymal kciuki ;-)
ODPOWIEDZ