Tematyka HID

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Tematyka HID

Post autor: bosss »

Jako moderato dzialu pragen Powitać wszystkich forumowiczów i gości w nowym dziale.
Na poczatku opiszę lampe ksenonową.
Lampa kesenonowa- jest to odmiana lampy metalohalogenkowej- lampa w której jako gaz zapłonowy został użyty ksenon w celu szybkiego osiągnięcia satysfakcjonującego poziomu strumienia świetlnego. Gdyby zamiast tego zastosowany był argon jak to ma miejsce w stacjonarnych lampach metalohalogenkowych uruchamianie lampy trwałoby kilka minut. Lampy te cechuje większa skuteczność świetlna w porównaniu z tradycyjnymi lampami halogenowymi. Podczas gdy lampa halogenowa wytwarza 2000lm pobierając 55W lampa ksenonowa wytwarza 3200lm pobierając 35W i znacznie mniej się nagrzewa. Lampy te cechuje duża żywotność, porównywalna do żywotności samochodu, tak więc przy normalnej eksploatacji nie trzeba ich wymieniać. Lampy takie wymagają specjalnego układu zapłonowego wytwarzającego wysokie napięcie niezbędne do ich uruchomienia.

Porównanie mocy HID’a z innymi żródłami światła

Obrazek

Na chwile obecną tylko tyle :oops:
Ostatnio zmieniony poniedziałek 19 lis 2007, 15:28 przez bosss, łącznie zmieniany 1 raz.
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
c++

Post autor: c++ »

No wreszcie coś sie dzieje :D :wink:
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Post autor: bosss »

Wiem ze narazie to smiech ale dajcie mi troche czasu.... :roll:
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

no wreszcie cos wystartowales ;-)
trzymam kciuki i prosze o wiecej, wiecej!! ;D
Przyklej moze ten temacik...chyba ze masz inne plany...
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Post autor: bosss »

Caleineczka to prologue co innego bedzie do przyklejenia.....
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

Od niedawna interesuję się tematyka HID. Chciałbym spróbować swoich sił w zrobieniu przetwornicy do zasilania palnika. Najłatwiej byłoby wykorzystać chyba D1S. Ma wbudowany zapłonnik. Przetwornicę można zrobić na rdzeniu z zasilacza ATX, pozostawiając oryginalne uzwojenia + generator na TL494. Czy dobrze myślę?
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Post autor: bosss »

No coż kolego nie znam sie na budowie przetwornic :oops: Polecam zadać to pytanie na elektrodzie tam sa ludzie zajmujacy sie tym na codzien napewno pomogą.
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
c++

Post autor: c++ »

bosss pisze:No coż kolego nie znam sie na budowie przetwornic :oops: Polecam zadać to pytanie na elektrodzie tam sa ludzie zajmujacy sie tym na codzien napewno pomogą.
Androot jest jednym z najlepszych użytkowników i moderatorów elektrody :)
Wiem, bo dał mi wpis do księgi kiedyś, że pisze posty bez sensu czy jakoś tak :oops: :grin:
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

jako lajkonik zapytam ino- lubicie się bawić z wysokimi napięciami samoróbkami ?
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Post autor: bosss »

Ja uwielbiam :mrgreen: Jak robiłem swojego HID'a czasem sie zastanawiałem co by było jak by mnie kopło 30.000V bo nie raz włączałem i wyłączałem go jak normalna latarkę :twisted:
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

pawelsz pisze:jako lajkonik zapytam ino- lubicie się bawić z wysokimi napięciami samoróbkami ?
Nie ma jak wysokie napięcie :mrgreen: Jak ktoś kiedyś grzebał w tamecie TV CRT to wie jak to jest jak się odepnie anodę od kineskopu i rozładuje niechcący na własnym ciele :shock: Albo strzelba wysokonapięciowa do przestrzeliwania kineskopu (łapie toto łuk elektryczny od metalowego, uziemionego obiektu na 3cm) to są dopiero wrażenia :cool: Generalnie wysokie napięcie w krótkich spotkaniach działa lepiej niż mocna kawa :mrgreen: Łzy ze śmiechu mi się pojawiają na wspomnienie gościa z serwisu, który rozładował kineskop na sobie (a miał dłuższe włosy) i wyglądał jak młody Einstein :mrgreen:
Sometimes darkness can show you the light
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

c++ pisze:Androot jest jednym z najlepszych użytkowników i moderatorów elektrody :)
Wiem, bo dał mi wpis do księgi kiedyś, że pisze posty bez sensu czy jakoś tak :oops: :grin:
Bez przesady :) Siedzę w elektronice i to moja pasja. A z ostrzeżeniami jest różnie... Czasem ludzie piszą bez sensu, a czasem można odreagować gorszy dzień :twisted:

Wracając do HID to zakupiłem na Allegro palnik ksenonowy i przetwornicę. Tylko nie wiem czy zapłonnik muszę kupić osobno czy będzie w komplecie :( A potem będę robił własne eksperymenty :)
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Post autor: bosss »

O androot co kupiłeś pochwal się...Co bedziesz z tego robił...Nie radzil bym odpalać palnika jezeli nie jest w reflektorze chroninym szklem...ja tak robilem ale nie ma sie czym chwalić... :mrgreen: aha i nie odpalaj trzymajac w reku zaplonik to tez glupi pomysł...Ale nie mówie że się nie da...
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
Awatar użytkownika
androot
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 14:55

Post autor: androot »

http://www.allegro.pl/item276634625_zar ... oznan.html
http://www.allegro.pl/item274410690_prz ... oznan.html

Wystraszyłeś mnie... czy te palniki często rozrywa?? Nie mam jeszcze pomysłu jaki reflektor zastosować, ale chce to użyć do rowera :) Początkowo pisałem, że użyję 3 x Cree, ale przy ksenonie lumenów będzie więcej :)

Mocno kopie? to tylko 20kV w impulsie. Prąd chyba nieduży. Po zapłonie napięcie spada do kilkudziesięciu woltów.
Awatar użytkownika
bosss
Posty: 111
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 21:56
Lokalizacja: jestem?

Post autor: bosss »

Odnośnie zapłonika
Możliwość dokupienia adaptera do żarników D2S/D2R.
Ciekawe jak to jest zakończone pewnie nie ma zapłonika.Co do palnika który kupiłeś to chińszczyzna nie zdecydował bym sie na taka ze względu na bezpieczeństwo.Przetwornica też za bezpieczna może nie być zresztą cena mówi sama za siebie...Wiec ja na twoim miejscu nie włączał bym tego trzymając który kolwiek element w ręce a już napewno nie mając palnika w zabezpieczonym reflektorze.Co to prądu mnie nigdy nie koplo 30.000V wiec nie powiem Ci jakie są efekty takiej dawki prądu.
EDC: Nitecore Sens Mini CR2
Backup: Fenix PD12 CR123
Czołówka: Fenix HP05
Thrower: SkyRay KING
Rower: Nitecore P25 Smilodon
ODPOWIEDZ