Duży, ciężki, ciemny. JML2940 HID, czyli moc z 19cm lustra

...wszystko związane z lampami wyładowczymi, HID i nie tylko...
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Duży, ciężki, ciemny. JML2940 HID, czyli moc z 19cm lustra

Post autor: Power2Nite »

Witam,

W mojej głowie zrodził się szatański pomysł. Jako że na półce zalega kilkanaście ogniw 18650 i parę przetwornic, postanowiłem dokupić do nich największą przenośną latarnię w Polsce, czyli 100-Watowy halogen MacTronika. Przetworniczka zmieści się do tej aparatury, gdyż po wyjęciu kowadła 12V 7Ah zostaje wewnątrz dużo miejsca. Po szczęśliwym zakupie przymierzałem się do osadzenia w reflektorze lampki D2S (nie toleruję jakichkolwiek wynalazków H1 3 4 7...) lecz napotkałem trudność w braku przejściówek H4->p32d... Lustro nie jest wykonane szczególnie dokładnie, lecz poprawne zogniskowanie HID-a i uzyskanie efektu przecinacza niebios jest możliwe. Beamshot pokazuje, że już 100W halogen jest niezłym throwerem w tej rakiecie, żarówka jest zogniskowana niedokładnie, jakieś 3 metry przed reflektorem, strach pomyśleć co będzie jak wsadzę tam dokładnie zogniskowanego HIDa :D

Obrazek
Obrazek
ISO 100 8s. f2,8 3200K
Ostatnio zmieniony środa 02 mar 2011, 10:00 przez Power2Nite, łącznie zmieniany 8 razy.
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

Zaaplikuj tam coś więcej niż 35W :twisted:
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Póki co zacznę standardowo, może kiedyś z czasem wrócę do 100W tylko w metalohalogenku. :)
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Jak wstawisz tam dokładnie zogniskowanego HIDa to będziesz zastanawiać się jak to ustawić żeby w reflektorze się skupiło w miarę dobrze bo na pewno od razu rewelacji nie będzie.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

HID-a ogniskowałem próbnie w ciągu dnia na ławce pomiarowej, miałem więc możliwość uzyskania telecentryczności a tym samym poprawnie zogniskowanego HIDa "od ręki" i reflektor ogniskuje poprawnie w osi, ma tylko niesymetryczną wadę na brzegu. Ktoś w Chinach miał zły dzień przy montażu... Lekko zniekształca to brzeg korony. Mam wrażenie że kiedyś refy w tych latarniach były lepszej jakości. Cudu nie ma, ale nie stać mnie na ref elektroformowany, a z tym sobię też poradzę ;) Teraz jest kwestia dokupienia/dorobienia przejściówki z H4 na trzonek p32d, ale nigdzie w sprzedaży takiej nie mogę znaleźć. Dziwne, kiedyś było ich pełno...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Jak chcesz regulować głębokość osadzenia palnika?
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Wcześniej pisałem, właśnie w tym mam problem że nie mogę znaleźć odpowiedniej przejściówki, bo w handlu są tylko z H1 i H7 i to do konkretnych modeli aut. Natomiast były kiedyś uniwersalne adaptery H4/P32d i niestety nie wiem gdzie tego szukać. Jeżeli nie znajdę prawdopodobnie będę musiał dotoczyć odpowiedni kawałek aluminium. Wysokość (głębokość) mam już dokładnie zmierzoną więc regulacja przy stosowaniu oryginalnej lampy jest zbędna.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Żebyś się nie zdziwił, jak zamiast żarówki H4 włożyłem palnik z mocowaniem H4 to w ogóle się to nie skupiało. Prowizoryczne mocowanie zastępcze umożliwiło odpowiednią regulacje ale i tak idealnego skupienia nie udało się uzyskać. Moje lustro jest większego kalibru 25 cm średnicy.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Fluxor, już z niejednym reflektorem walczyłem. :) W tym przypadku lampa przyłożona do gniazda H4 wpasowuje się ładnie w wytłoczenie o średnicy 32mm, które tam się znajduje, ale nie jest w ognisku. Po odsunięciu palnika od reflektora dokładnie wzdłuż osi o określoną odległość, lampka precyzyjnie się zogniskowała i znając odległość tego przesunięcia i średnicę mocowania jakiż będzie problem dobrać odpowiednią przejściówkę? Będę musiał inaczej wygiąć drucik dociskający, lub w ogóle z niego zrezygnować na rzecz gwintu, bo przetwornica posiada zintegrowany zapłonnik i siedzi bezpośrednio na lampce.

EDIT 27 Styczeń 2011

Lampa jest już umieszczona w reflektorze, poradziłem sobie, stosując domowej roboty tuleję dystansową i odpowiednio wyginając drut ustalający położenie żarówki H4. Całość trzyma się kupy elegancko. Po wywaleniu z wnętrza zbędnych gratów i podpięciu przetwornicy, widok jest taki, jakby to ktoś zaprojektował specjalnie do przeróbki na HID. :razz: Z wykonaniem zaledwie kilku prób, udało mi się już dobrze zogniskować palnik w dużym reflektorze i wykorzystać, sądzę, 95% jego potencjału. Szperacz wypala trawę nie tylko przed oknem z którego świecę, ale na sąsiednim osiedlu również :mrgreen: W porównaniu z 35W HID-em w reflektorze 2 calowej średnicy, zaświecenie tego potwora obok, na dystansie rzędu 70-100m wygląda, jakby ktoś zaświecił obok samo słońce :mrgreen:

Niestety, dla wszystkich modderów takich szperaczy, mam złą wiadomość. UWAŻAJCIE na niezwykle delikatny materiał, z jakiego wykonano odbłyśnik. Jest to wytłoczka z cienkiej blachy aluminiowej, w dodatku jest to miękkie aluminium. Wystarczy nacisnąć palcem, nawet z umiarkowaną siłą, by powstały nieodwracalne deformacje! Poza tym cały ref chodzi na boki jak kaczka podczas jego mocowania w szperaczu, nie wolno dusić jego krawędzi na siłę, bowiem wygina się w elipsę i promień już jest popsuty. Nawet jedna nie przykręcona lub za mocno dokręcona śrubka oznacza powstanie deformacji, która psuje promień... Crap! Ja swojego reflektora na szczęście nie zepsułem, ale byłem blisko. :evil:

Aktualnie ładuję akumulator po testach ogniskowania, późniejszym wieczorem, jak ustanie ruch na osiedlu, wrzucę kilka "okiennych" beamshotów. :mrgreen:
Venom
Posty: 120
Rejestracja: sobota 12 gru 2009, 11:01
Lokalizacja: Centrum Śląska

Post autor: Venom »

Cześć, mam takiego JML, wywal ten uchwyt na H4, dotocz dwa kółeczka z aluminium dystansowe w sumie ok 6mm, i będzie zogniskowane dobrze, sam mam D2S Philipsa, i świetnie to działa, wszystko się zmieściło z akumulatorem 7ah + przetwornica + zapłonnik

Więc spoko dasz rade.
Pozdro.
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Venom, też myślałem nad porządnym mocowaniem toczonym na zamówienie, ale 50 zł zaoszczędziłem dzięki tej domowej robocie i póki co ładnie działa. W moim przypadku oddaliłem lampę od wewnętrznego rantu mocowania H4 o dokładnie 10 mm, co oznacza ogniskowanie na dolny "hot-spot" iskry. 12 mm to zapewne ogniskowanie na "środek", spocik jest ciaśniejszy ale u mnie promień traci na regularności i wcale nie ma przez to większego zasięgu. Tu masz beamshoty mojego moda, dałem je do "galerii", ale dam w swoim temacie również. Najwyżej moderator mnie ochrzani. Ale za takie światełko to może:p

Za jakiś czas wymyślę jak nie lutując połączyć 12 ogniw Li-Ion w całość i podbiję power do 45W. Może zrobię beamshoty dwóch wersji ogniskowania, w tym refie można pokombinować z tym trochę.

Pozdrawiam :)

odniesienie
Obrazek
Halogen 100W, większe zamglenie, ekspozycja sprowadzona do poziomu pozostałych o -1EV
Obrazek
no i HID :grin:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

ISO 100; 8 sekund; f/4; biel 3500K; 28mm ogniskowa (35mm)

ten ślad po UFO to 35W HID 4300K w dużym szperaczu JML2940

Do celu było jakieś 300 m, ten domek bliżej jest w odległości 70 m. Szperacz nie był zamontowany w lecącym helikopterze ani na wieży przekaźnikowej, tylko metr nad aparatem na ramieniu operatora. :razz:

Bezpośrednie linki do zdjęć w pełnej rozdzielczości:

http://img412.imageshack.us/img412/3435/img1933u.jpg
http://img441.imageshack.us/img441/5426/img19302.jpg
http://img80.imageshack.us/img80/4670/img1934fj.jpg
http://img412.imageshack.us/img412/6508/img1935z.jpg
http://img714.imageshack.us/img714/7347/img1936k.jpg
http://img189.imageshack.us/img189/9705/img1937v.jpg
Ostatnio zmieniony niedziela 30 sty 2011, 19:45 przez Power2Nite, łącznie zmieniany 3 razy.
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

Będziesz robił moda przetwornicy? Zdaj relację ;)
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Nowe beamshoty.

ISO100 f/4,0 czas 20 sekund
balans 5500K (światło dzienne)

Obrazek
Dereelight CL1H V3 2SM 900mA Cree XR-E Q2 5A

Obrazek
Armytek Predator 1500mA Cree XP-G R5 1C

Obrazek
JML2940 35W Philips D2S 4300K
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Power2Nite, pytanie, dlaczego te foty są tak ostro przepalone?
W tym poście sam proponujesz pewne ustawienia, "Dla czułości ISO 100 i przesłony f/4 czas dający wynik 50 to 8 sekund" i "Najsilniejsze typu HID 35W wartość 25-50, jasne LED-y to 50-100".
Czyli to Twoje "50" odpowiada EV100=1.
A za chwilę przepalasz foty 3x większym czasem 20s, czyli EV100=-0,33.

Skąd ta niekonsekwencja?
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

Ustawienia zostały dobrane pod kątem dobrej widoczności latarek LED, w okolicy charakteryzującej się wysokim poziomem czerni. Odpowiadają one temu, co można dostrzec po zaadoptowaniu oka do ciemności. HID, w odróżnieniu do LEDów całkiem niszczy nocną wizję, stąd przepalenia.

Oto zdjęcia skalibrowane na beamshot HID-a, ustawienia takie same, czas naświetlania 8 sekund:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ