Ustawienia aparatu by robił zdjęcia nocne jak oko

...czyli nasze światełka okiem obiektywu... Tu chwalimy się naszymi latareczkami i wszystkim innym , co rozświetla nasze życie ;-)
Dynamoled
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 13 lis 2008, 11:58
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Ustawienia aparatu by robił zdjęcia nocne jak oko

Post autor: Dynamoled »

Witam:) Może ma ktoś wypróbowane ustawienia aparatu (przesłona, czas migwaki, czułość ISO) aby zdjęcia nocne pokazujące jak świeci lampka, były identyczne tak jak widzimy nocą? :) .
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

ISO 3200 f/1.4 1/80sek jak dla mnie sa bardzo zblizone (kazdy moze odbierac to nieco inaczej)

= ISO 1600 f/2.0 1/20sek=ISO 1600 f/3.2 1/10sek= .....
Awatar użytkownika
marcus
Posty: 257
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 13:33
Lokalizacja: Gorzów

Post autor: marcus »

ale zes odpowiedział <rotfl :mrgreen: >
Awatar użytkownika
maba
Posty: 547
Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 02:28
Lokalizacja: PDK

Post autor: maba »

Przecież to zależy od aparatu. Spróbuj różnych ustawień, i wybierz optymalne ;-)
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Co w przypadku kiedy ktos ma wade wzroku albo nie widzi na jedno oko? Chyba po jednej stronie zdjecia byloby czarne calkowicie.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

marcus pisze:ale zes odpowiedział <rotfl :mrgreen: >
Sprecyzuje dokladniej: ok 2 1/3 EV LINK o EV
maba pisze:Przecież to zależy od aparatu. Spróbuj różnych ustawień, i wybierz optymalne ;-)
Ciekawe rzeczy .... stale EV powinno na kazdym aparacie wygladac tak samo naswietlone, jedynie moze kazda osoba inaczej to odbierac
Awatar użytkownika
marcus
Posty: 257
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 13:33
Lokalizacja: Gorzów

Post autor: marcus »

sorki, w sumie chyba nie zauważyłem tego ostatniego f3.2

bo tak to aparaty nie mają f1.4 f2.0 podobnie jak iso 1600, ale tu wystarczy tylko pomnożyć czas jak ktoś ma max iso 400

używanie takiego iso w innym niź lustrzanka to dużo szumu, tylko przy niskim trzeba by mieć już jakaś podstawkę/statyw
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

marcus pisze: bo tak to aparaty nie mają f1.4 f2.0 podobnie jak iso 1600
hmm...

Obrazek

;)

A w kwestii przyjęcia jednolitego standardu naświetlania, musimy się po prostu umówić na konkretną wartość EV i ewentualnie balansu bieli. Natomiast czas/migawka/przysłona będą wtedy wedle możliwości i preferencji fotografa.
Awatar użytkownika
marcus
Posty: 257
Rejestracja: niedziela 20 kwie 2008, 13:33
Lokalizacja: Gorzów

Post autor: marcus »

widze tylko obiektyw
aparaty kompaktowe nie mają pare jest takich co maja f2.0 reszta 2.7-2.8
czebrys
Posty: 42
Rejestracja: niedziela 08 sie 2010, 14:33
Lokalizacja: Katowice

Post autor: czebrys »

Bo to od obiektywu zależy wartość przesłony, a nie od aparatu. Kompakty mają 2.6 (2.7-2.8 są niemożliwe). Zresztą to wszystko zależy od wbudowanego obiektywu, ale w większości kompaktów jakimi się bawiłem, wartość ta wynosiła 2.6.
Awatar użytkownika
adam1271
Posty: 92
Rejestracja: sobota 07 lis 2009, 19:04
Lokalizacja: Kielce

Post autor: adam1271 »

Jak ustawiacie balans bieli, szczególnie w tych aparatach (kompaktach, ultrazoomach), które nie mają możliwości ustawienia konkretnej temperatury.
Może wiecie jakiej temp. odpowiadają poszczególne tryby : światło dzienne, pochmurno, jarzeniowy, jarzeniowy ciepły, sztuczne światło itp. Kiedyś widziałem taką tabelkę ale nie mogę jej teraz odszukać.
karlosboy

Post autor: karlosboy »

adam1271, myślę że w zależności od marki/modelu ustawienia te będą miały różną charakterystykę.
Tabelka może się przydać do naprowadzenia... resztę trzeba sprawdzić doświadczalnie.
TMK
Posty: 170
Rejestracja: poniedziałek 08 lis 2010, 21:28
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: TMK »

czebrys pisze:ale w większości kompaktów jakimi się bawiłem, wartość ta wynosiła 2.6.
O tak :) Większość kompaktów jakie miałem miały powyżej 3-3,5 :) Pamiętajcie również o rodzaju i wielkości matrycy, ilości światła zastanego (księżyc etc.), włączonych lub nie funkcjach typu d-lighting etc . :mrgreen:

Poważnie - porobić serie zdjęć i wybrać odpowiednie. Później załadować do kompa, zobaczyć że jest trochę nie halo, poprawić, zapisać i pełnia szczęścia.... aż do chwili obejrzenia tej samej fotki na innym monitorze :mrgreen: ...piiii..., znów nic nie widać, a niebo ma jakiś dziwny zafarb ;) Poprawić, zapisać.... :)
Pozdrawiam, Tomasz
Awatar użytkownika
Power2Nite
Posty: 169
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 19:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Power2Nite »

do znajomości odpowiednich parametrów naświetlania proponuję zastosować wzór:

S (czułość wyrażona w ISO) * 1/f (odwrotność liczby przysłony) do kwadratu * t (czas naświetlania w sekundach)

Dla nocy o jasności tła typowej dla przedmieść wartość odpowiednia to około 25-50, ciemniejsze ulice to 50-100, natomiast całkiem ciemne okolice wiejskie poza zabudowaniami to nawet 200.

Dla czułości ISO 100 i przesłony f/4 czas dający wynik 50 to 8 sekund. Wynik 100, to czas zwiększony do 16 sekund lub przesłona do f/2,8 lub ISO 200.

Tak samo światełka. Najsilniejsze typu HID 35W wartość 25-50, jasne LED-y to 50-100, słabsze świecidełka lub duże odległości celu beamshotów do 200.

Ta reguła dotyczy w takim samym stopniu profesjonalnego Canona 5D mkII jak i komórki Nokia z manualnym trybem ekspozycji. Rozmiar matrycy oraz ogniskowa obiektywu nie mają na to wpływu. W każdym przypadku najlepsze rezultaty jeśli chodzi o niwelacje szumów przyniesie maksymalne możliwe obniżenie czułości matrycy i użycie statywów, w celu eliminacji poruszenia.
Awatar użytkownika
pawelsz
Posty: 1706
Rejestracja: wtorek 13 lis 2007, 11:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: pawelsz »

swoje terenowe robię w tym samym miejscu+statyw+samowyzwalacz i takie parametry daję
ISO 400
czas 4s
przysłona 6.7
WB 5000K
dlaczego tak ? bo tak mi pasuje do porównań po prostu, za mała przysłona i głębia ostrości jest mikra, a to przeszkadza.
A tak poza tym- nie da się sprzętem foto obecnie zrobić zdjęcia oddającego świecenie latarki w sposób identyczny jak to widzimy, oko się przystosowuje zależnie od warunków itd, do tego cienie, słaby spill itd i to już znika z fotek.
ODPOWIEDZ