Dynamo w piaście

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Danielasty
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2010, 21:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Dynamo w piaście

Post autor: Danielasty »

Witam, kompletnie nie wiedziałem jak nazwać temat. Dziś do głowy wpadł mi pomysł przeróbkę oświetlenia w rowerze. Lampkę z allegro za 40-50zł te sławne "Cree" przerobić na zasilanie zewnętrzne z np 4 akumulatorów 18650. Następnie do tych akumulatorów podłączyć piastę z dynamem shimano. Teraz pytanie, czy ilość prądu wytwarzanego przez dynamo jest w stanie ładować akumulatory podczas jazdy? Chodzi mi tu o zasadę działania alternatora w samochodach. Jeżeli można takie coś wykonać to jakie byłyby koszty prócz lampki i piasty. oraz czy można takie coś zastosować przy diodzie P7?
Osobiście posiadam ultrafire wf-501b z P7 900lm, kolega jest mi ją wstanie przerobić na zasilanie zewnętrzne z 4x18650 prowadzonych kabelkiem do lampki. Jeżeli da się projekt z piastą wykonać dałoby się dorobić od razu gniazdo zasilania też na podłączany kabel?
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

4x18650 to będzie z 8Ah...w maratonach długodystansowych jeździsz? ;) Chyba lepiej (i prościej) będzie zabrać ze sobą dodatkowy pakiet - niż montować w rowerze spowalniacze.
Danielasty
Posty: 17
Rejestracja: czwartek 01 kwie 2010, 21:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Danielasty »

Nie chodzi tu o mtb. Rower typowo turystyczny. Moja ultrafire z p7 zżera akumulator w godzinę przy 4 to będzie 4h, a co jeśli wycieczka nocą ma np 10-11h? Myślałem właśnie nad dynamem by ładowało mi w czasie jazdy. waga i obciążenia nie gra roli ponieważ sam rower będzie ważyć jakieś 17kg
Awatar użytkownika
Steff.k
Posty: 401
Rejestracja: niedziela 06 sty 2008, 13:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Steff.k »

Z dynama rowerowego można i 10W wyciągnąć, pytanie czy to ukręcisz. Musiał byś mieć jakiś wyłącznik ładowania, aby proces wyłączyć np na podjeździe. Może lepiej pójść inna drogą i małowydajną P7'ke zastąpić np dwiema czy trzema diodami XP-G o wysokim binie i pakować mniejszy prąd w diody. Dzięki zwiększeniu wydajności uzyskasz tą samą ilość światła przy mniejszym prądzie zasilania.
rrobsonm
Posty: 330
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 18:10
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: rrobsonm »

Sterownik z trybami i 2 komplety 4*18650 powinny być wystarczające. Przemyśl to dokładnie. Ewentualnie można zamiast P7 zastosować XM-L, trochę lumenów przybędzie więc można ustawić mniej prądu. Szczególnie że p7 masz pewnie w jakimś chińskim binie więc różnica powinna być zauważalna.
ODPOWIEDZ