Lampa oświetleniowa LED do kamery.

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
jp1
Posty: 4
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 10:59

Lampa oświetleniowa LED do kamery.

Post autor: jp1 »

"Raczkuję" jeszcze w temacie (ogólnie) oświetlenia diodami LED. Robiłem kilka "eksperymentów" zwiazanych z przerabianiem prostych latarek, oświetleniem LED-ami na 12V i innymi prostymi pomysłami. Nie mam doświadczenia ze skomplikowanymi driverami i diodami mocy. Chciałbym zbudować lampę na diodach LED do kamery cyfrowej. Miałaby ona być pomocna w warunkach słabego oświetlenia. Lampa ma dawać w miarę naturalne (dość mocne) światło, o dość szerokiej wiązce. Zasilanie i cała konstrukcja najlepiej o niezbyt dużych gabarytach (sama kamera jest mała, więc i lampa jako całość nie może być zbyt duża).
Do napisania tego tematu skłonił mnie kol. Calineczka (skąd inąd bardzo miły człowiek), który stwierdził, że na forum jest cała masa fachowców z róznych dziedzin, którzy napewno coś wymyślą i pomagą mi.
Proszę o wasze sugestie i pomysły.
Awatar użytkownika
jjelement
Posty: 62
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jjelement »

Ja bym, zamontował trzy diody cree q4 bez kolimatorów ,soczewek itd , dwie ciepłe jedna zimna (niewiem czy cieple sa w sprzedazy gdzies na allegro ale napewno cos sie znajdzie) , driver sterujacy gdzies na 700mA bym ustawil, jak dla mnie wzial bym od edima step-down i wrzucil jako zrodlo zasilania pakiet akumlatorkow AA , aaaale to tylko moja skromna sugestia i reszta specjalistow ktorzy wiedza mnie przerastaja tysiackrotnie napewno poradza lepsze rozwiazanie, trzy diody dadza dosyc duzo swiatła, a bez soczewki swiatlo bedzie rozproszone , bawilem sie tak w aparacie z komórki oswietlalem pokoj ledem wlasnie Q4 zimnym, dawalo calkiem sensowne rezultaty jako diy flash , ale tez zalezy co Masz na mysli poprzez doswietlanie, czy chodzi o oswietlanie postaci, w wywiadach ,lub poprostu scena do piwnicy i potrzeba cos oswietlic.... a przypadkiem nie ma jakiegos reflektora dedykowanego do kamery, tzn wiem ze ciezko znalesc cos takiego w fajnej cenie , sam mam aipteka ahd i tam nawet nie ma jak podpiąć niczego, ale moge zrobic krotki filmik jak wyglada z doswietlaczem led. wrzuce jakos niedlugo )


http://www.vimeo.com/1010141 , tutaj filmik prezentujacy jak sie sprawuje kamera w ciemnej lazience i jedna dioda cree q4 bez soczewek i kolimatorow ogolnie to tak swieci z 90% mocy moze ciut mniej ,bo troche uszkodzona jest, i barwa swiatla zimna. jak filmik powinien dzialac za jakas chwile ,bo podobno (tzn takie info dostalem przy uploadzie) ze maja duzo zgloszen i konwersja chwile portwa.
Awatar użytkownika
midi
Posty: 1208
Rejestracja: niedziela 20 sty 2008, 21:04
Lokalizacja: Radom

Post autor: midi »

Witam.
Oto dość proste rozwiązanie sprawy, może w ten sposób:
1 - kupić taką latarkę http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12060 , SSE P7 bin C, jej głowica jest niewielka więc gabarytowo nadawała by się, odbłyśnik teksturowany OP, plastik ale jest w sam raz na takie oświetlenie gdyż oświetla wszystko do okoła jedynie środek jest delikatnie mocniejszy od reszty co nie powinno być problemem ( co do oświetlenia troszkę się znam, jestem z wykształcenia fotografem ). Latarka zasilana jednym aku 18650 pobiera około 1,2A max, ma 3 tryby ciągłe ( co się przyda ) i chyba 2 przerywane ( nie przydatne ale są ), jak Ci będzie mało światła to można postarać się o inny driver który poda około 3A na diodę co pozwoli wycisnąć około 800lm ( standardowo jest około 400lm z jednego aku 18650 )
2- dokonać modyfikacji, wykorzystać głowicę, wykonać u tokarza radiator do diody oraz mocowanie głowicy jak i jakieś mocowanie do kamery lub coś w tym rodzaju. Zasilanie w przypadku jednego aku mogło by się znajdować wraz z lampką, jeżeli nie wygodnie to mocowane na pasku spodni i kabelek do lampki.

Latarka jest nie zbyt dokładnie wykonana ale na części się nadaje, ref idealny do takiego celu, inne jakie używałem nie dawały takiego rozproszonego światła, dioda C- bin czyli mocno wydajna ( max 900lm-2,8A ), a także driver który na początek się nada. Większość części w jednej latarce za 44.52$ więc nie tak źle, reszta to twoje umiejętności kombinowania :wink: jednak jak dasz radę ją przerobić nie powinna Cię zawieść, kombinowanie z innymi diodami raczej nie przyniesie takiego efektu ( chodzi mi o moc i gabaryty, np 4xcree R2 nie da rady upchnąć na tak małej powierzchni i jeszcze zastosować jakieś kolimatory lub refy, według mnie odpada takie rozwiązanie ).
Szczerze to sam muszę spróbować jaki będzie efekt doświetlania kamery tą latarką, zobaczymy jak balans bieli i zasięg skuteczny światła.
Pozdrawiam i zapału życzę :wink: .
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

....idea z Seoul P7 ciekawa....bo mamy duza sprawnosc, 4 male emiterki w strukturze jednej diody (P7) daja duzo swiatla przy zasilaniu niekoniecznie duzym pradem. Wydaje mi sie, ze kluczowymi parametrami przy doswietlaniu kamerze jest kolor swiatla i szerokosc wiazki. Wydaje mi sie rowniez, ze wiazka powinna byc jednolicie wypromieniowana w dany kąt swiecenia lampki...nie wiem czy reflektor latarki temu podola. Z kolei dioda bez zadnego kolimatora, moim zdaniem, swieci za bardzo na boki.marnujemy cenne swiatlo...chyba, ze zalezy nam na ty, by odbite od obiektow bocznych rowniez w jakims tam niewielkim stopniu trafialo do przodu...?Trzeba by bylo poszukac ...wydaje mi sie, ze w tej aplikacji najlepszym rozwiazaniem byl by odpowiedni kolimator, swiecacy np. wiazka 60 stopni (to juz trzeba by ocenic potrzeby) ale tak jak wspomnialem rownomiernie...Pytanie, jak dalekie obiekty chcesz oswietlac?Wiadomo, ze im dalej tym bardziej musieli bysmy zawezac kąt swiecenia, kąt emitowanej wiązki, by wieksza ilosc swiatla trafila do obiektu.
Z czego chcial bys zasilac?Ile czasu potrzebujesz?Bierzesz pod uwage zasobnik przy pasku czy tez wolisz miec wszystko na kamerce?
jp1
Posty: 4
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 10:59

Post autor: jp1 »

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Wiele poruszanych przez Was problemów i podawanych nazw i symboli nie do końca mi coś mówią. "jjelement" ja ma również Aipteka - tylko Pocket DV Z300 HD. Bardzo fajny filmik, myślę że jakiś "reflektor" ewentualnie 2-3 takie diody załatwiłyby sprawę. Co do tej http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12060 latarki - jest fajna i można wykorzystać jej "wnętrzności" do budowy lampki. Myślę, że przydałoby się przełączanie mocy świecenia. Lampka raczej powinna mieć zwartą budowę (bez kabli do baterii itp).
Zobaczcie co myślicie o czymś takim http://www.allegro.pl/show_item.php?item=363738728 . Znalazłem to na allegro (myślę, że mnie nikt z Was nie podkupi) i myślę, że dałoby się wykorzystać odbłyśnik i "pudełko" do budowy lampki.
W Wasze ręce oddaję ocenę tego-czegoś i pomysłów co do doboru konkretnych driverów, diod itd.
A może macie coś do "odstąpienia" do budowy.
Jeszcze raz dzięki - czekam na dalsze pomysły.
Awatar użytkownika
jjelement
Posty: 62
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jjelement »

Hmmm, czy ja wiem czy odblysnik bedzie sie sprawowal jak nalezy, on raczej przystosowany do zarowek ,swiecacych 360stopni, dioda swieci zebym nie walna czegos za co zabija, 160* ? jakos tak ,,, chociaz ogolnie rzecz biorac moze to byc dobra sprawa bo pudelko na zasilanie jest, tylko czy nie za małe :| ,tam wchodzi 9v ,oczywiscie pod driver to mozna podpiac tak mi sie zdaje ale nie wiem czy bedzie swiecilo dlugo ,no i raczej akumlatorek, odblysnik mozna wykorzystac ... hmmm ja bym jednak sklonil sie do trzech cieplych cree q4 plus driver ustawiony na 700mA ,np. od edima po wlutowaniu przelacznika mamy dwa tryby 350mA i 700mA , o ile dobrze pamietam, zasilanie jakie niech ktos podpowie bo ja jade na osmiu AA co nie jest zbyt lekkie i poreczne ,ale do mojego projektora-[rzutnika[ wsam raz..
aaaa, to wyzszy model zdaje sie ten z300 , jeszcze tak zapytam, czy duze ziarno w ciemnym pomieszczeniu , i jak mikrofon łapie, bo ja w swoim orginalny mikrofon zamienilem na porzadny od dyktafonu sony ,ale szumy moze mniejsze ale nie znikły... urok tanich HD kamer :P jak to na steves-forum powiedzniano AHD-poor man High definition.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

..ta lampa kolekcjonerska moze dac calkiem ciekawe efekty...dopoki nie sprobujesz-nie bedziesz wiedzial...;-)
Awatar użytkownika
tom634
Posty: 51
Rejestracja: piątek 02 maja 2008, 17:32
Lokalizacja: EPTO
Kontakt:

Post autor: tom634 »

Witam,
jjelement pisze:Ja bym, zamontował trzy diody cree q4 bez kolimatorów ,soczewek itd , dwie ciepłe jedna zimna
Proponuję nie mieszać z temperaturą światła, bo na zdjęciach lub filmie mogą być przekłamania w wierności odwzorowania barw. Najlepiej dać oświetlenie w jednej barwie.
Przy zdjęciach kluczową rolę odgrywa moc świecenia. Do dalszych planów trzeba poświecić mocniej, do bliższych słabiej. Trzeba to wziąć pod uwagę.
Inną sprawą jest odbijanie światła od sufitu- tu również trzeba uzyskać wysoką moc świecenia. Nie wiem, czy 3 diody na 1A na każdej podołają temu zadaniu, ale można spróbować.
Inną sprawą jest też dostosowanie szerokości świecenia do ogniskowej obiektywu. Tu można zastosować silniczek, który by się w lampie przesuwał (sterując tym samym kątem świecenia) w zależności od zmian ogniskowej.
Jeżeli to ma być zrobione profesjonalnie i porządnie trzeba będzie w to włożyć dużo pracy. Chyba, że ta lampa ma być do filmowania np. dziecka kąpiącego się w wannie, czyli do zastosowań niekomercyjnych- wtedy ewentualnie można nie zastosować się do niektórych rzeczy, które wymieniłem.
Pozdrawiam.
jp1
Posty: 4
Rejestracja: piątek 18 kwie 2008, 10:59

Post autor: jp1 »

Dzięki tom634 za zainteresowanie. Ewoje podejscie do tematu jest (sorry) trochę zbyt profesjonalne. Nie ma mowy o zoomach itp. w lampce. Ma ona doświetlić przedmoty, osoby na max. odległość ok. 5 m. Mam wrazenie, że film nakręcony przez jjelement pokazuje że po dołożeniu jakiegoś reflektora, sprawe załatwi 1-3 takie diody. Co do temperatury to chyba ma być ok. 5500 st. K. Na allegro dostępna jest taka http://www.allegro.pl/item360081104_ham ... pracy.html , http://www.allegro.pl/item361998484_lam ... hama_.html lampka. Ponoć w miarę dobrze (ocena subiektywna) się sprawdza. Jak widać zbudowana jest z kilku (7) 5-milimetrowych diod , czyli .... żadne cuda.
Potrzebny mi jest pomysł na diody które mam użyć oraz driver - zeby całość nie była zbyt duża.
Być może ma ktoś "na zbyciu" potrzebne mi rzeczy - ja ze swojej strony tez mam to i owo, chętnie się np. wymienię.
Awatar użytkownika
jjelement
Posty: 62
Rejestracja: sobota 02 lut 2008, 18:22
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jjelement »

Znajdz Edim 'a na allegro, zamow od niego diody cree q4 albo R2, moze zapytaj o ciepłe, albo gdzie indziej poszukacj o cieplej barwie ,, i u edima kupisz tez driver, zasilajacy, wybierz odpowiedni prad, jaki potrzebuje dioda zeby swiecic, np cree q4 350mA okolo 100lumenow, 1000mA 230lumenow, aaale wymagane jakies chłodzenie ,wiec kompromis pomiedzy jasnoscia a grzaniem sie i trzeba jakis radiator zamontowac, jezeli chce sie swiecic troche dluzej... trzeba powiedziec sobie ile sie chce uzyskac... sumasumarum, dobry pomysl mial Midi , z zakupem latarki na deal extreme , na diodzie ssc p7, dioda szalencza, dopasowany driver (tzn dopasowany jak dopasowany pradowo to nie leci na maxa z tego co wyczytalem ) i ogolnie wszystko w "kupie" dostarczone, rozkrecic poskladac, jak sie chce, zmienic zasilanie na adekwatne plaskie lub jakie sie chce i juz... albo do tego archaicznego reflektora p7 wstawic.. kombinacji jest wiele.
Nix2
Posty: 32
Rejestracja: czwartek 30 kwie 2009, 16:47
Lokalizacja: Sulechów
Kontakt:

Post autor: Nix2 »

Witam!

I wyszło coś z tematu? Urodziła się może jakaś lampka do video ?
Bo też jestem zainteresowany :)

pzdr! Nix
yaroprymus
Posty: 4
Rejestracja: środa 16 cze 2010, 09:47
Lokalizacja: koszalin

Latarka Romisen RC-C6 z dioda Q5 jako oświetlenie do kamery

Post autor: yaroprymus »

Witam serdecznie wszystkich czytelikow forum.


Chcialbym sie dowiedziec co sadzicie o wykorzystaniu swiatla z latarki Romisen RC-C6
(http://www.milhunt.pl/sklep/product_inf ... cts_id=134) do doswietlania ludzi, przedmiotow w pokoju np z odleglosci okolo 2 - 3 m ?
Chcilabym filmowac amatorsko ciekawsze momenty z zycia. Latarka mialaby sluzyc jako doswietlacz.

Latarka posiada mozliwosc regulacji oswietlanego obszaru, korzystalbym z opcji najszerszego promienia (nie waskiego skupionego).

Czy ta latarka dalaby swiatlo zimne ?
Czy latarka oswietli filmowanych ludzi z odleglosci 2 - 3 m ?
Czy swiatlo z latarki bedzie w miare rownomierne ?
Moze znacie inne lampy lub latarki w cenie do 100 zl nadajace sie do amatorskiego filmowania ?

Prosze o sugestie.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Nie nadaje sie, musialbys wsadzic do niej diode cieplejsza zeby nie robic trupow z ludzi. Pozatym z tym zasilaniem to dlugo nie poswiecisz. Najlepiej kup sobie jakis zepsuty oswietlacz do kamery z halogenem, montowany na szyne. Wywal zarowke z niego i wloz MCE. Z jednego XRE bedzie za malo swiatla zeby dobrze oswietlic osobe.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
yaroprymus
Posty: 4
Rejestracja: środa 16 cze 2010, 09:47
Lokalizacja: koszalin

dot. RC-C6 jako lampa do kamerki

Post autor: yaroprymus »

Jezeli chodzi o czas dzialania to producent podaje ze latarka powinna dzialac do 3 h. W warunkach domowych straczyloby mi nawet 1 h, bo krecone filmiki maja do 5 minut max.

Jezeli chodzi o barwe swiatla to czy nie jest ona w tej latarce zblizona do naturalnej ? Wydawalo mi sie ze zimny kolor to naturalny, czyli swiatlo dzienne (obym sie nie mylil).

Moja kamerka (malutka, tania) przy naturalnym swietle dziennym nagrywa w miare ok (dla domowej filmoteki wystracza). Musze znalez tani sposob na poprawe dzialania wieczorami, swiatlo z sufitu nie pomaga, wszystkie kolory sa w odcieniu pomaranczu.

Na stronie innego sprzedawcy znalazlem zapis o tresci "Przy największym rozproszeniu z odległości ok. 2m widoczny okrąg o średnicy 2m". Tutaj akurat jest to ta sama latarka RC-C6 ale z dioda Q3-WC:
http://latarkisklep.pl/product/Latarka_ ... ZOOM_26792

Podaje rowniez link do strony sprzedawcy ktory umiescil zdjecia z widokiem swiatla emitowanego z latarki (chyba prawdziwe :smile: )
http://neolux.pl/index.php?products=product&prod_id=54

Moze po glebszej analizie napisze ktos slowo otuchy zachecajace?
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Co do zdjec robionych przez neoluxa nie bede sie wypowiadal nawet. Rozmawialem z nim juz o tym na PW i twierdzil ze zdjecia robione w trybie AUTO powinny dosyc wiernie oddawac to co jest naprawde. Wystarczy ze poswiecisz na cos jasniejszego/ciemniejszego i juz aparat sobie inne parametry nastawi wiec w serii zdjec znaczna czesc bedzie jasniejsza albo ciemniejsza. Gdyby bylo napisane ze zrobione takim aparatem przy ISO iles tam, przy usatwieniu balansu bieli na konretne swiatlo to byloby w miare wiarygodne.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
ODPOWIEDZ