SPOSOBY OMIJANIA CŁA I VAT-u

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Anusiak1
Posty: 48
Rejestracja: wtorek 22 lut 2011, 03:04
Lokalizacja: Śląsk

SPOSOBY OMIJANIA CŁA I VAT-u

Post autor: Anusiak1 »

Witam
Mam ochotę sprowadzić Latarkę z kraju z poza UE, lecz w dniu dzisiejszym doszły mnie słuchy, że będziemy musieli płacić cło i VAT nawet od przesyłek tak małych i wysyłanych jako gift, I tutaj moje pytanie czy ktoś zna jakieś realne sposoby na ominięcie tych opłat i czy mógłby się nimi ewentualnie podzielić, opisać.
z góry dziękuje i pozdrawiam,
Anusiak1
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

A to z powodu? Jakieś przepisy się ostatnio zmieniły? Podstawa prawna?
Są ustalone limity kwotowe i tyle.
Przepraszam, że się czepiam...
Awatar użytkownika
Veldrinn
Posty: 183
Rejestracja: czwartek 19 sie 2010, 15:04
Lokalizacja: z pokoju

Re: SPOSOBY OMIJANIA CŁA I VAT-u

Post autor: Veldrinn »

Anusiak1 pisze:[...]I tutaj moje pytanie czy ktoś zna jakieś realne sposoby na ominięcie tych opłat i czy mógłby się nimi ewentualnie podzielić, opisać.
Możesz np. schować latarkę w skrzynce z banami. Chociaż, z Chin to szybciej skrzynka z liczi :wink:
Nic mi nie wiadomo o zmianach przepisów, a także o przymiarkach do takich zmian. Dopóki jakieś zmiany nie wejdą w życie nadal obowiązuje obecne prawo ustalające wymagania dot. przesyłek zwolnionych z VAT-u i cła, jak i limity cenowe.

BTW. Cło i VAT nie zależą od rozmiaru przesyłki, ani od naklejki gift, a od jej wartości wyrażonej w euro (w przeliczeniu na zł ). Wszystka zależy od ceny i SUBIEKTYWNEJ oceny celnika, gdyż zwolnieniu podlegają przesyłki drobnej wartości sprowadzane na użytek własny lub paczki od rodziny/znajomych/nagrody (czyli GIFT). Pan celnik może uznać, że 15 diod XP-G czy 20 driverków to "za dużo jak na hobbystę" i decyzją administracyjną nałoży odpowiednie opłaty. Oczywiście, jak od każdej decyzji administracyjnej można się odwołać. Najpierw do naczelnika odpowiedniego Urzędu Celnego (przedstawiając odpowiednie dokumenty), a później do dyrektora Izby Celnej. Na końcu zostaje jeszcze Wojewódzki Sąd Administracyjny.

To jest teoria. A praktyka? W urzędach celnych działających przy placówkach odbierających przesyłki zza granicy dziennie ląduje tysiące paczek. Chcąc je wszystkie dokładnie skontrolować, celników musiałoby być zdecydowanie więcej. Dlatego też, bazując na doświadczeniu (a czasem jego braku), celnicy przepuszczają przesyłki małej wartości zawierające przedmioty w ilościach "jednostkowych". W ten sposób przechodzą paczki o wartości przekraczającej nieraz 200 i więcej dolarów.
Awatar użytkownika
wolfj23
Posty: 172
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 03:46
Lokalizacja: Polska

Post autor: wolfj23 »

ile obecnie wynosi limit kwotowy ?
szczęśliwy posiadacz: Fenix LD10 (Cree XR-E Q5) + Diffuser Tip + LD20 body | Fenix E01 | TrustFire F20 (XR-E) | Bocialarka (SSC P4) | Quark Mini AA (Cree XP-G R4 neutral tint 4C/4D) | MagLite 2D | Mag 2C+ (Cree XM-L T5 4B)
Awatar użytkownika
clorox
Posty: 230
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 19:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: clorox »

Od grudnia 2008 paczki do Polski z poza EU do kwoty 150 euro są zwolnione z cła. (paczki z EU są bez cła niezależnie od wartości)


Towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wysyłane z państwa trzeciego przez osobę fizyczną do innej osoby fizycznej mieszkającej na obszarze celnym Wspólnoty, są zwolnione z VAT do równowartości 45 euro.

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... z_cla.html

To teoria, w praktyce zależy to też od celnika i ilości przesyłek jakie ma do przerobu.
Ostatnio zmieniony niedziela 27 lut 2011, 19:34 przez clorox, łącznie zmieniany 2 razy.
clorox
Awatar użytkownika
phantom
Posty: 690
Rejestracja: piątek 06 mar 2009, 14:46
Lokalizacja: biegun

Post autor: phantom »

O ile przesyłka idzie normalną pocztą (nie EMS, kurier itp) szansa na oclenie jest minimalna.
Awatar użytkownika
Veldrinn
Posty: 183
Rejestracja: czwartek 19 sie 2010, 15:04
Lokalizacja: z pokoju

Post autor: Veldrinn »

Na chwilę obecną ocleniu nie podlegają przesyłki o wartości do 150 Euro. Natomiast Z VAT-u zwolnioną są przesyłki o wartości do 22 euro.

Z Vatem jest ciekawa sprawa. Art. 51. Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług brzmi:
1. Zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych
z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego
na terytorium kraju, pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie
przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.

2. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do:
1) napojów alkoholowych;
2) tytoniu i wyrobów tytoniowych;
3) perfum i wód toaletowych.

3. Zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.
Z punktu 3 wynika, że zakupy w sklepie internetowym powinny być obłożone podatkiem niezależnie od wartości przesyłki. Sklepy jednak obchodzą takie zapisy poprzez nieumieszczanie szczegółów zamówienia (magiczne "order no.", nadawaniu oznaczeń gift itp.

EDIT:
clorox, jak sam napisałeś limit 45 euro dotyczy przesyłki osoba fizyczna - osoba fizyczna. Sklepy, jak np. DX nie mogą zostać uznane za taką.
Ostatnio zmieniony sobota 26 lut 2011, 23:42 przez Veldrinn, łącznie zmieniany 1 raz.
Lampek
Posty: 375
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 23:38
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Lampek »

Do mnie teraz doszła paczka o wartości 160+90$, waga 5kg, przesyłka kurierska i obyło się bez kosztów. Więc można mieć szczęście.
W listopadzie dostałem z Tajwanu EMSem paczkę i przez miesiąc leżała w Zabrzu, ponieważ chciałem się wymigać z opłat.
Awatar użytkownika
clorox
Posty: 230
Rejestracja: wtorek 03 lis 2009, 19:10
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: clorox »

Veldrinn pisze:EDIT:
clorox, jak sam napisałeś limit 45 euro dotyczy przesyłki osoba fizyczna - osoba fizyczna. Sklepy, jak np. DX nie mogą zostać uznane za taką.
Tak, ale już przy zakupach z ...piiii... lub CPF Marketplace jest to właśnie ten limit bo w większości przypadków sprzedawcą jest osoba fizyczna.
clorox
Anusiak1
Posty: 48
Rejestracja: wtorek 22 lut 2011, 03:04
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Anusiak1 »

Czyli z tego co tutaj piszecie trzeba liczyć na szczęście i przychylność celników :|. Do tej pory jakoś mi się udawało więc nie będę panikował najwyżej zapłacę ten VAT i cło
pozdrawiam
Awatar użytkownika
vin324pl
Posty: 1000
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 10:27
Lokalizacja: Myślenice

Post autor: vin324pl »

Odkopię temat bo miałem w zeszłym roku ciekawy przypadek, paczka z fasstech o wartości około 50USD trafiła do Zabrza i otrzymałem liścik o udostępnieniu danych zakupu ( co , gdzie i za ile). Wysłałem printscreena z sklepu i paypal i paczka dotarła do mnie bez opłat....
Dziś sobie patrzę na śledzeniu przesyłki z Gearbest. Zamówiłem w promocji Skilhunt H02 po 35USD.
Teraz pytanie brzmi: cła nie mogą dowalić?, a Vat od ceny po promocji tak ?
Zestaw rowerowy:
Światła mijania/drogi publiczne - L2P 2,8A noctigon + daszek/ s2+ 3*xpl optyka owalna
Światła drogowe/teren - C8 3*xp-l 4,2A ledil 35mm
janek.pierzyk
Posty: 4
Rejestracja: środa 07 sty 2015, 11:19
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: janek.pierzyk »

Czyli trzeba liczyć na szczęście. Może celnik będzie miał dobry dzień.
Bartek15
Posty: 14
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 18:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Bartek15 »

Cło mogą dowalić, ale jeśli się nie myle to vat jest większy. Ja kupiłem sobie silnik do auta rc, była to jedna mała paczka, z jedną małą zawartością (z tym, że była trochę warta) i dowalili ponad 70zł dopłaty (cło i vat czyli wyszło jakieś 30% dopłaty od ceny towaru). Widocznie trafiłem na celnika z złym dniem.
michal1
Posty: 2524
Rejestracja: sobota 22 lis 2014, 17:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: michal1 »

VAT to 23%, a cło to chyba z 5%
Bartek15
Posty: 14
Rejestracja: piątek 26 gru 2014, 18:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Bartek15 »

Podałem to w zaokrągleniu, vat rzeczywiście to 23%, ale cło zależy od towaru. Na coś może wynosić 5%, a na co innego 10%.
ODPOWIEDZ