Wykorzystanie monet

...warsztat małego eksperymentatora, czyli jak gnębiliśmy różne rzeczy żeby je lepiej poznać ...
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Wykorzystanie monet

Post autor: adam123 »

Witam!
Chciałem przerobić latarkę tiross,jednak budowa piguły nie pozwalała na zastosowanie drivera dającego więcej niż 350mA w diodę(dioda opiera się jedynie końcami stara o pigułe)
Głowiąc sie nad problemem postanowiłem zastosować ,pewnego rodzaju pastylki.
Pastylki(jak to wygląda widac na zdjęciach) wykonałem z "Euro centów",są to dopiero surowe krążki pozbawione dziurek na kabelki.
Początkowo ,aby pozbawić monety wszelkich wzorów oszlifowałem je na ostrzałce do noży :mrgreen: potem powierzchnie wyrównałem wstępnie papierem o gradacji 80,na dniach skocze do miasta i kupie papier 800-1000,aby powierzchnia była jak najbardziej gładka.
Zamierzam wykonac jeszcze jedną taką pastylkę wstępnie połączyc je klejem termo,po czym włożyc do rozgrzanej piguły.
Na zdjęciach widac że pastylka nie jest idealnie włożona ,to wina tego że po nagrzaniu piguła nadmiernie się rozciągnęła i pastylka wypadła drugą stroną po czym usiłowałem ją wepchnąc spowrotem ,ale za bardzo wystygła ,a niechciało mi się z nią znów bawic ,ponieważ to dopiero przymiarka.


ZDJĘCIA :grin:
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek 05 lip 2011, 17:45 przez adam123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Taki krążek wbity w pigułę powinien mieć jak największą powierzchnię styku z zewnętrznym pierścieniem tak więc 2 -3 mm grubości krążka powinno być OK. Możesz spróbować dopasować zaślepkę od miedzianych rurek CO.

Jednostka natężenia prądu to [mA] a nie [ma] nie jesteśmy piekarzami (bez obrazy dla piekarzy ;) )

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Mierzyłem i wychodzi na to że po zeszlifowaniu z obu stron pojedyńcza pastylka ma grubość ok 1,5mm.Więc dwa takie krążki i powinno być ok. :mrgreen:
Krążki nie są idealnie okrągłe jednak po włożeniu na gorąco,gdy piguła już ostygnie nigdzie nie przeswituje swiatło heh ,ale fajnie to brzmi :szczerbaty:

Poczytałem trochę o przewodnictwie ciepła,i wychodzi na to,że mosiądz nie jest najlepszym przewodnikiem. Poszperałem trochę w moich zbiorach ,i znalazłem monetę ,którą dostałem jeszcze w podstawówce ,od aktorów z teatrzyku ,moneta niby pochodziła z Rzymu. Miała na sobie jakies napisy w stylu"roma coś tam" ,jednak najważniejsze że wykonana jest z 100%-wego aluminium ,nie z żadnego stopu. Poznałem to po tym ,że jest strasznie lekka ,i stosunkowo miękka :mrgreen:
Pastylka oszlifowana z obu stron ,ma grubość prawie 4mm ,myslę że to wystarczy ,być może wykonam jeszcze jedną ,z żeberka od cylindra :razz:

ZDJĘCIE:

Obrazek
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Star mocno wbity w dziurawą pigułę, z kantami przesmarowanymi pastą termo daje rady.
700mA nie stanowi problemu :)
Gwint piguły również przesmarowany. Latarka chwila moment robi się gorąca.
Za niszczenie monet można "beknąć" to tak marginesie :wink:
Pozdrawiam
DNF
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Heh to super :super: Jednak tą monetke i tak tam wcisne zawsze coś ciepła odprowadzi :wink:
Teraz tylko musze poczekac aż coś wpłynie na konto ,i kupić od szanownych forumowiczów MCPCB pod moją XR-E Q5 :razz: ,oraz klej i pastę termo. :okoo:
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Weź od razu kilka płytek, bo lubią nagle odparować podczas grzania:)
adam123
Posty: 152
Rejestracja: czwartek 25 cze 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocki

Post autor: adam123 »

Znając mnie napewno przynajmniej jedna odparuje :szczerbaty:
ODPOWIEDZ