4 x XP-E do sieci

co i jak zrobiłem...
a_rek
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 19:12
Lokalizacja: Gliwice

4 x XP-E do sieci

Post autor: a_rek »

Witam, pomóżcie mi skompletować niezbędne części.
Potrzebuje podłączyć 4xXP-E, do 230v w celach oświetlenia małego akwarium, ma to być powiedzmy prototyp, więc budżet mocno ograniczony.

Xp-e biały zimny 56 zł maritex
Driver SUPL-LEDSUP1 17zł maritex
Potrzebuję zasilacz - im tańszy tym lepszy :)
Radiator, jaki wielki potrzeba?
Wystarczy blacha alu 1cm 10x15cm ?(12zł)
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Do zasilania tego najodpowiedniejszy będzie transformator 12 - 14V, z mostkiem prostowniczym i kondensatorem. W zasadzie powinno się udać z trafem do halogenów o mocy minimum 20W, być może będzie wtedy trzeba złożyć mostek z diod Schotky'ego, ale to nie problem.

Co do chłodzenia to taki rozmiar blachy dla każdej diody, najlepiej zrób blachę alu ≠2mm w rozmiarze akwarium. Dioda im ma chłodniej tym lepiej, nie ma co oszczędzać na chłodzeniu.

Pozdrawiam
PS: A może lepiej poszukaj zasilacza prądowego do diod na 230V. Druga sprawa, to aby oświetlenie LED działało dobrze, to nie będzie tanie.....
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
a_rek
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 19:12
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: a_rek »

Wiem, że nie będzie tanie. Zachęcony powodzeniami osób, chciałem zmajstrować sobie coś takiego do 100L, co posłuży potem do 350L (czyli docelowo ok 100-120w w ledach) Co do taniości, robiąc na t5, w ciągu 2 lat się zwróci (zakładając wymianę świetlówek co 7-8m-cy). Dlatego chce efekty sprawdzić na zakładanym małym akwa ok 30l.
Zasilacz stało prądowy jest w maritexie za 40zł, to nie problem, tylko boję się że 700mA może być dużo.
Da się do niego zrobić jakiś regulator?

[ Dodano: 8 Luty 2012, 21:13 ]
ewentualnie można do zasilacza podłączyć wentylator na wolnych obrotach?

Pyra, chyba masz doświadczenie z ledami (o ile mnie pamięć nie myli), używałeś w akwarium samych zimnych czy czegoś jeszcze?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

a_rek pisze:Zasilacz stało prądowy jest w maritexie za 40zł, to nie problem, tylko boję się że 700mA może być dużo.
Da się do niego zrobić jakiś regulator?
Z reguły nie da rady, są jednak egzemplarze które można sterować, musisz się zorientować w danych katalogowych..

Pozdrawiam
PS: Moje rozwiązanie , aktualnie cały czas poprawki oprogramowania zwiększające funkcjonalność i delikatne zmiany układowe.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
a_rek
Posty: 15
Rejestracja: wtorek 15 cze 2010, 19:12
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: a_rek »

A nie nagrzewają ci się diody?

To mam jeszcze 2 pytania:
1. zasilacz stało-prądowy + plus driver z martinexu ma sens (ekonomiczny napewno nie)
2. czy do tego drivera można podłączyć jakiś potencjometr w miejsce pwn, lub przełącznik 3pozycyjny który będzie odpowiedzialny za zmianę "trybu"
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Zasilacz to może być stałonapięciowy, w przypadku stosowania driverka (przetwornicy) zastosowanie zasilacza stałoprądowego nie ma sensu.

Ta przetwornica z maritexu, ma możliwość przełączania 3 różnych prądów, jednak nie jestem pewien, czy można to robić w czasie pracy, regulacja jasności jest możliwa natomiast przy użyciu zewnętrznego sygnału PWM

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ