Czy po założeniu filtra IR na latarkę LED będzie "świec

problemy z doborem podzespołów, elementów, przeróbkami itp., czyli jak zrobić to co sobie wymyśliłem
tomybb
Posty: 35
Rejestracja: niedziela 03 cze 2012, 00:11
Lokalizacja: śląsk

Czy po założeniu filtra IR na latarkę LED będzie "świec

Post autor: tomybb »

Witam,
czy po założeniu filtra podczerwieni np: http://allegro.pl/filtr-podczerwieni-do ... 64786.html na taką latarkę LEDową: http://allegro.pl/pancerna-latarka-poli ... 70278.html będzie ona "świecić" podczerwienią? Czy taki filtr działa tylko ze zwykłymi żarówkami?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Taki filtr nie spowoduje, że latarka nagle zaświeci w podczerwienią, a tylko eliminuje pasmo widzialne. Po połączeniu z latarką LED, uzyskasz minimalną ilość podczerwieni, gdyż diody emitują jej bardzo mało (oczywiście chodzi o białe).
A latarkę sobie podaruj...

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
tomybb
Posty: 35
Rejestracja: niedziela 03 cze 2012, 00:11
Lokalizacja: śląsk

Post autor: tomybb »

A ze zwykłą latarką halogenową jak sobie poradzi taki filtr? Np. halogenowa 20W albo mniejszą?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
tomybb pisze:A ze zwykłą latarką halogenową jak sobie poradzi taki filtr? Np. halogenowa 20W albo mniejszą?
Dużo lepiej, gdyż generuje więcej w pasmie podczerwieni.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Nie rozumiem, po co tak marnotrawić generowane widmo :roll: Nie lepiej coś zrobić na LEDach IR i dodać po prostu ten filtr aby ograniczyć praktycznie do 0 widoczność wzrokową źródła?
Sometimes darkness can show you the light
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Bo wtedy mamy całkiem pełnowartościową latarkę a w razie potrzeby mamy doświetlacz IR
Przynajmniej tak mi się wydaje że taki jest cel...?

Najlepiej do tego zadania spisała by się latara na HIDzie
Główny spammer tego Forum ;)
tomybb
Posty: 35
Rejestracja: niedziela 03 cze 2012, 00:11
Lokalizacja: śląsk

Post autor: tomybb »

Robię właśnie lampa na diodach IR ale dodatkowo chciałbym mieć także lampę która doświetli mi obszar na dużo dalszą odległość.
A co do dodania tego filtra na diody IR - spowoduje on tylko że nie będą widoczne czerwone punkciki a nie zmniejszy on w żaden sposób światła podczerwieni emitowanego przez te diody?

[ Dodano: 13 Czerwiec 2012, 11:32 ]
ProLight pisze:Najlepiej do tego zadania spisała by się latara na HIDzie
o jaką konkretnie chodzi?
Seeker
Posty: 60
Rejestracja: sobota 10 wrz 2011, 19:18
Lokalizacja: Warmia

Post autor: Seeker »

"Nie rozumiem, po co tak marnotrawić generowane widmo"

Podobno, kto pyta - nie błądzi ;)


"czy po założeniu filtra podczerwieni na latarkę LEDową będzie ona "świecić" podczerwienią?"

Praktycznie cała para w gwizdek. Pomocny w ocenie sytuacji będzie wykres widmowy LED.

GOOGLE
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3149
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Seeker, nie bardzo rozumiem co chciałeś tym postem wyrazić ale mniejsza z tym. Dla mnie takie filtrowanie szczątkowego promieniowania ze źródła siejącego w szerokim spektrum jest nieporozumieniem. Ze standardowego żarnika nie będzie oczekiwanych efektów względem mocy jakie trzeba przetworzyć w porównaniu do źródła LED IR bądź diody laserowej w zakresie podczerwieni. To jest po prostu energetycznie nieopłacalne. A argument o uniwersalności jednego urządzenia do świecenia w paśmie widocznym a z nakładką w IR przy dzisiejszej wielkości mocnych latarek EDC to :roll: Tomybb chcesz siać podczerwienią na dalekie dystanse z małego urządzenia? Zainteresuj się waść diodami laserowymi w tym zakresie, :wink:
Sometimes darkness can show you the light
tomybb
Posty: 35
Rejestracja: niedziela 03 cze 2012, 00:11
Lokalizacja: śląsk

Post autor: tomybb »

Na krótkie dystanse do kilku metrów robię lampę na diodach IR, na dalsze dystanse myślałem właśnie o jakieś lampie z filtrem IR - nie musi być mała.

Drugie pytanie - da się z czegoś zrobić filtr na te diody IR tak żeby całe pasmo podczerwieni było przepuszczone ale jednak nie było widać świecenia diodek?
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

tomybb pisze:da się z czegoś zrobić filtr na te diody IR tak żeby całe pasmo podczerwieni było przepuszczone ale jednak nie było widać świecenia diodek?
Takich filtrów samemu się nie produkuje. Przy tym z linka będzie widać czerwone punkciki.

Kup moduł D26 IR to będzie oświetlać spokojnie do 20 metrów.

Miałem taki moduł i taki filtr. Na strychu o długości 14 metrów aż prześwietlało mi zdjęcia przy wykorzystaniu D26 IR.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
tomybb
Posty: 35
Rejestracja: niedziela 03 cze 2012, 00:11
Lokalizacja: śląsk

Post autor: tomybb »

OK, a powiedźcie mi jak będzie sprawować się latarka z 26diod IR tylko bez żadnej optyki. kąt święcenia tych diod 15stopni, moc optyczna 80mW (taką właśnie robię) - konieczna będzie jakaś soczewka, kolimator?
ODPOWIEDZ