Szukam dla odmiany drivera małej mocy :)

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
lataren
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 07:29
Lokalizacja: wawa

Szukam dla odmiany drivera małej mocy :)

Post autor: lataren »

Uroczyście witam na wstępie wszystkich forumowiczów ;)

Szukam dla odmiany drivera małej mocy, a dokładnie scalaka który będzie tani i łatwo dostępny w pl.

Szukam drivera do zasilania ok. 10 zwykłych, białych ledów 5mm.
Jak wiadomo, diody te mają prąd kilkudziesieciu ma.
Stąd pytanie czy opłaca się zastosować mocniejszą przetwornice, i zastosować rezystor ograniczający ?
(jeśli to w ogóle dopuszczalne rozwiązanie)

Zasilanie z 2 paluszków - dobrze aby urządzenie było możliwie sprawne, a także wysysało baterie do ostatniej "kropli"

Zastanawiam się nad zbudowaniem zasilania opartego na układzie mc34063, pracującego jako przetwornica step-up.
Natomiast na kilku torach czytałem, że to stary i mało wydajny w porownaniu do obecnych,
Studiowałem różne zestawienia przetwornic, natomiast wiekszość układów była albo droga, albo w żaden sposób nie sprawdzona w praktyce (przynajmniej mi nie udało się znaleźć konstruktywnych opinii)

Poproszę starych wyjadaczy o jakieś sprawdzone rozwiazania.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

lataren, witaj.
Wydaje mi się, że najprościej będzie skorzystać z jakiegoś gotowego układu, latarkowego step-up-a. Gdzieś na forum była informacja o sterownikach i ich sprawności-może od tego zacznij, skoro na owej sprawności Ci zależy. Można by zastosować jakiś step-up do np. 5V a ledy połączyć równolegle, każda z rez. ograniczającym prąd. Pewnie najsprawniejszym rozwiązaniem było by zastosowanie dedykowanej przetwornicy podnoszącej napięcie, ze stabilizacją prądu i dla 10 LED-ów w szeregu, odsyłam do producentów ala Maxim i Linear Technology, mają fajne wyszukiwarki i można sample dostać.
Awatar użytkownika
hagrid
Posty: 167
Rejestracja: piątek 24 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: hagrid »

Witaj
Trochę inna konfiguracja: http://www.cyfronika.com.pl/kityavt2011/avt1647.pdf
Ewentualnie można wykorzystać PR4404.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Re: Szukam dla odmiany drivera małej mocy :)

Post autor: Pyra »

Witam
lataren pisze:Jak wiadomo, diody te mają prąd kilkudziesieciu ma.
A cóż to za jednostka?
lataren pisze:Zastanawiam się nad zbudowaniem zasilania opartego na układzie mc34063, pracującego jako przetwornica step-up.
Cały problem polega na tym, że większość przetwornic zaczyna pracować przy napięciu zasilania nieco wyższym niż 3V, m.in. wspomniana mc34063. Są pojedyncze układy pracujące już przy niższych napięciach, ale niestety trudno dostępne.
Możesz spróbować wykorzystać standardowy sterownik latarkowy step-up na prąd 350 - 400mA a na wyjściu połączyć wszystkie diody równolegle. Oczywiście każda z oddzielnym rezystorem wyrównującym.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
lataren
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 07:29
Lokalizacja: wawa

Post autor: lataren »

odsyłam do producentów ala Maxim i Linear Technology, mają fajne wyszukiwarki i można sample dostać.
Pyra, oczywiście chodziło mi o miliampery ;)

Co z tego, że ja sobie wybiorę, jak jedyny kanał np. maxima to sample.

Jeśli to jest problemem, to może zastosować od biedy 3 ogniwa.

Wtedy bym mógł bez problemu zastosować tani, łatwo dostępny driver mc34063.
Czy ktoś miał z nim jakąś styczność ?;)

PR4404 ma za małą wydajność, ale układ bardzo ciekawy, i dostępny w tme
Ostatnio zmieniony wtorek 10 lip 2012, 14:26 przez lataren, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
lataren pisze:Wtedy bym mógł bez problemu zastosować tani, łatwo dostępny driver mc34063.
Czy ktoś miał z nim jakąś styczność ?;)
A no wywijało się kiedyś różne numery ;)
mc34063 calculator 1
mc34063 calculator 2
To może być bardzo pomocne, ale nie przekraczaj częstotliwości 40 - 50kHz, bo potem to czasem się cuda dzieją.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
lataren
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 10 lip 2012, 07:29
Lokalizacja: wawa

Post autor: lataren »

Wszystko fajnie, ale układ strasznie pływa z napięciem. Daje mu 4v świeci poprawnie, daje 4,5 świeci jaśniej - Czy to nie miało być tak że na wyjsciu ma mieć określone, stałe napięcie?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

A który układ wykonałeś?
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ