Driver dla 3 diod

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
tom634
Posty: 51
Rejestracja: piątek 02 maja 2008, 17:32
Lokalizacja: EPTO
Kontakt:

Driver dla 3 diod

Post autor: tom634 »

Witam,
czy możecie polecić jakiś ciekawy i prosty w konstrukcji driver, którego parametry powinny być następujące:
Vin=11.5V-14.0V

Vout=11.1V
Iout=0.8A-1A
Obwód ma służyć do zasilania 3 diod mocy połączonych szeregowo.

Ja znalazłem tylko to:
http://www.nteinc.com/specs/1900to1999/pdf/nte1910.pdf - ale ma za małe napięcie wyjściowe i podejrzewam, że takiego tranzystora nie dostanę w swoim elektrycznym? Poza tym nie wiem jak ten tranzystor włączyć do obwodu.
http://www.semicond.boo.pl/pub/ka78xxae.pdf - tu MC7812E wygląda ciekawie, nawet jest przykładowy schemat obwodu, lecz mi on niestety niewiele mówi.
A może macie inne propozycje? ;)
Pozdrawiam.
dankoh
Posty: 26
Rejestracja: niedziela 23 gru 2007, 14:15
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: dankoh »

może to

sprawdź też inne
tjkk
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 22 wrz 2008, 01:04
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: tjkk »

Witam wszystkich :wink: piszę pierwszy raz.
Możesz kupić u Edima na allegro UP 100
http://www.allegro.pl/item441675744_prz ... owosc.html
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

tjkk, pierwszy raz i od razu wprowadzasz ludzi w błąd...

Driver edima potrzebuje 1.6V nadmiaru napięcia nad napięciem wyjściowym i nie spełnia podanych przez tom634 wymagań.
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
Ostatnio zrobiłem szczegółowe pomiary dla UP100 i wyszło, że pomijając diodę zabezpieczającą na wejściu, można uzyskać drop-out rzędu 0,6V przy ok. 950mA. Jest to dużo lepiej niż dla 1053.
Jak przygotuję wykresy to zamieszczę w opisie szczegóły.
Także sprawność jest zauważalnie lepsza niż r1053. Tutaj rezystor pomiarowy potrzebuje jedynie około 0,22V do stabilizacji prądu. Zastosowano też nieco lepsze diody Schottkiego. Waha się ona w granicach 75-84% dla pojedynczej diody LED na wyjściu, przy 3 diodach to już jest 80-90%.
Tak więc może rzeczywiście by się nadał taki driver.

Co do 78xx to oczywiście się nie nadaje, po pierwsze jest to stabilizator napięciowy, po drugie ma drop-out rzędu 2V.
Natomiast MBI1801 ma zasilanie 5V, podobnie jak AMC7135.
Prostym rozwiązaniem byłby LM317 z radiatorem, z tym, ze jako źródło prądowe potrzebuje ok. 1,2V drop-outu.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

EdiM pisze:Witam
Ostatnio zrobiłem szczegółowe pomiary dla UP100 i wyszło, że pomijając diodę zabezpieczającą na wejściu, można uzyskać drop-out rzędu 0,6V przy ok. 950mA. Jest to dużo lepiej niż dla 1053.
Jak przygotuję wykresy to zamieszczę w opisie szczegóły.
Także sprawność jest zauważalnie lepsza niż r1053. Tutaj rezystor pomiarowy potrzebuje jedynie około 0,22V do stabilizacji prądu. Zastosowano też nieco lepsze diody Schottkiego. Waha się ona w granicach 75-84% dla pojedynczej diody LED na wyjściu, przy 3 diodach to już jest 80-90%.
(...)
Edim - pozwolę sobie zapytać w tym temacie.

Mam tę przetwornicę up100, pozostawiłem diodę zabezpieczającą na wejściu i teraz:
- na wyjściu z przetwornicy: 3.11v 1.21A
- na wejściu (różne źródła): 11.83v 0.46A (n=69%), 6.63v 0,88A (n=64%), 4.96v 1.13A (n=67%)

Coś nie tak z moim egzemplarzem przetwornicy czy błąd będzie po mojej stronie? Sprawność powinna rosnąć ze spadkiem napięcia wejściowego, a tu nie rośnie ;)
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

rzymo pisze:na wyjściu z przetwornicy: 3.11v 1.21A
Hmm, co to za led, z tak niskim Vf?
Może błędy w pomiarze?
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Calineczka pisze:
rzymo pisze:na wyjściu z przetwornicy: 3.11v 1.21A
Hmm, co to za led, z tak niskim Vf?
Może błędy w pomiarze?
Nie led, a ledy - Rebele.
Najpierw zasiliłem je z ATX'a - wyszła sprawność ~69%, więc nieźle przy różnicy napięć ponad 8.5V (11.8 -> 3.1v). Już chciałem kończyć lampkę, ale coś mnie podkusiło i zmierzyłem sprawność przy niższych napięciach zasilających - i okazała się dziwnie niska.

Sprawdzam miernik, sprawdzam połączenia, mam nadzieję, że to ich wina, a nie przetwornicy, gdyż jest ona 'zintegrowana' z obudową ;) (co prawda kwadraciak, ale już polakierowany na czarno).
Awatar użytkownika
Dominik
Posty: 860
Rejestracja: środa 14 lis 2007, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Dominik »

Czyli 3 ledy po około 400ma - zależnie od vf ?
użytkownik zbanowany za niekoleżeńskie zachowanie (m.in. wykasowanie wartościowych treści ze swoich postów)
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Dominik pisze:Czyli 3 ledy po około 400ma - zależnie od vf ?
Tak, dostałem w końcu te 3 Rebele na wspólnym starze i chcę je jakoś wykorzystać ;)
Napięcia przewodzenia mają b. zbliżone, więc podłączyłem je równolegle bezpośrednio do przetwornicy (bez żadnych rezystorów wyrównujących).
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Szczerze to wydaje mi się to niezbyt dobrym pomysłem... Bo masz niby stabilizację ale zarzynasz LEDy w równoległym połączeniu tak jakbyś rezystora po chłopsku użył :roll:
Sometimes darkness can show you the light
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Bocian pisze:Szczerze to wydaje mi się to niezbyt dobrym pomysłem... Bo masz niby stabilizację ale zarzynasz LEDy w równoległym połączeniu tak jakbyś rezystora po chłopsku użył :roll:
Przyznam, że nie rozumiem o co Ci chodzi ;) Każda dioda dostaje swoje 0.4A, więc gdzie tu zarzynanie diod?

W każdym razie chodzi mi teraz o sprawność - przy zasilaniu 12v te 70% rozumiem, ale żeby przy 5v (też z zasilacza) czy 7v (2xli-ion w szeregu) sprawność była niższa to raczej nie jest normalne...
Awatar użytkownika
Bocian
Site Admin
Posty: 3150
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 21:21
Lokalizacja: Wiskitki

Post autor: Bocian »

Nie no czytałem trzy po trzy szczerze i myślałem że to piłujesz z 12stu (poprzez driver step down)... Co do równoległego połączenia to ma on swoje również słabości (rozpływ prądów między strukturami)

PS. Równoległe zasilanie struktur jest bardziej uzasadnione w momencie gdy korzystasz z emitera 4-stukturowego typu P7 bądź M-CE a tak łącząc trzy, cztery oddzielne emitery (z garści) to można szczerze wielkie różnice Vf zanotować co ma swoje konsekwencje :roll:

PS. Ale jak coś to sorki bo czytałem średnio co drugi post (zaganianym :???: )
Ostatnio zmieniony piątek 31 paź 2008, 18:02 przez Bocian, łącznie zmieniany 1 raz.
Sometimes darkness can show you the light
rzymo
Posty: 112
Rejestracja: sobota 17 lis 2007, 15:05
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: rzymo »

Bocian pisze:Nie no czytałem trzy po trzy szczerze i myślałem że to piłujesz z 12stu (poprzez driver step down)... Co do równoległego połączenia to ma on swoje również słabości również (rozpływ prądów między strukturami)

PS. Równoległe zasilanie struktur jest bardziej uzasadnione w momencie gdy korzystasz z emitera 4-stukturowego typu P7 bądź M-CE a tak łącząc trzy, cztery oddzielne emitery (z garści) to można szczerze wielkie różnice Vf zanotować co ma swoje konsekwencje :roll:
Pisałem wyżej, że spadek napięcia na każdej z tych trzech diod praktycznie się nie różni (3.08, 3.08 i 3.09v).

Połączenia szeregowego nie chciałem zostawiać, gdyż musiałbym zastosować SEPICa (czyli sprawność taka sobie - chociaż teraz z tym też mam problem :) ), z chęci posiadania trybów - w min napięcie aku wyższe od napięcia diod, w trybie max odwrotnie.

Sprawdziłem miernik, sprawdziłem połączenia - pomiary wyglądają na poprawne.
Awatar użytkownika
EdiM
Posty: 307
Rejestracja: czwartek 17 sty 2008, 07:35
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Post autor: EdiM »

Witam
Sprawność rzeczywiście powinna być nieco wyższa dla niższego napięcia. Ale są to niezbyt wyraźne różnice. Tutaj jest jednak większy prąd i niskie napięcie na wyjściu. Ogólnie sprawność w tym wypadku wychodzi słabo.
Pomierzyć prawidłowo prąd i napięcie nie jest łatwo. Trzeba mieć dobry sprzęt i przede wszystkim odpowiednią metodykę. Głównym źródłem błędów są prądowe przewody pomiarowe.
Z moich pomiarów
http://ledim.pl/All/Led_driver_UP100.pdf
widać też, że przy niższym napięciu jest nieco wyższy prąd na wyjściu. Tak więc trzeba jednocześnie mierzyć wszystkie parametry Uwe Iwe Uwy Iwy.
Powoli przymierzam się do precyzyjnego przyrządu pomiarowego, który od razu będzie podawał sprawność. Jednak biorąc pod uwagę ilość czasu jakim dysponuję, trochę mi jeszcze z tym zejdzie.
Jeśli zależy nam na sprawności całości, szczególnie przy podwyższonym prądzie, warto jednak zrezygnować z diody zabezpieczającej, połączonej szeregowo z zasilaniem. Proponuję szeregowy odpowiedni bezpiecznik - może być polimerowy, samopowracający i za nim równolegle z zasilaniem jakąś mocniejszą diodę włączoną w kierunku zaporowym.
Pozdrawiam
--
EdiM
Zapraszam do sklepu http://sklep.ledim.pl/
Zapytaj jak zdobyć dodatkowy rabat 15-20%
ODPOWIEDZ