IMAX a ogniwa typu "ready"

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

IMAX a ogniwa typu "ready"

Post autor: krzycho_ »

Witam,
mam od dawna klona IMAXa B6 , ładuje nią głównie li-iony ale sporadycznie potrzebuje także naładować ni-mh .

Zaraz po jej zakupie testowałem z Eneloop na trybie ręcznym i wyłączałem po ok 2000mAh naładowania, jako że wygodnie w trybie automatycznym to dziś odpaliłem tryb ręczny i ładowałem inne ogniwo typu ready .

W sumie to zapomniałem o nim , teraz patrzę a tu ponad 4000mAh :o . Ogniwo oczywiście gorące , czyli problem z wykryciem delty.

Ustawione było na AUTO , przestawiłem czułość na 5mV po czy podłączyłem to samo ogniwo i włączam ładowanie - zero efektu.

Szczerze mówiąc nie próbowałem ze zwykłymi ni-mh bo takich nie używam .

Macie koledzy jakieś doświadczenie z IMAXem lub podobnymi klonami - Accucell itp i ładowanie Eneloop itp ?

Pozdrawiam, krzycho
elektroda.pl
ProLight
Posty: 1142
Rejestracja: wtorek 06 gru 2011, 01:16
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: ProLight »

Witaj,

Mam klona imax B6 (wątpię żeby to był oryginał)
Ładują nią często jakieś ni-mh w trybie auto i nigdy nie miałem problemu, ostatnio ładowałem jakieś aku 4000mAh i ładowarka zatrzymała mi się na ok 3740mAh więc w miarę realistyczne, ładowałem enelopy AAA i naładowało mi je na ok 680mAh z tego co kojarzę to AAA ma 700mAh?

Robię często tak że ustawiam cykl, ładowanie rozładowanie i jeszcze raz ładowanie, i większość akumulatorków "odzyskuję" parę mAh więc jak by łądowarka dobrze ładuję.

O takie info chodzi?
Główny spammer tego Forum ;)
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Z moich doświadczeń wynika, że problem z rozpoznawaniem -ΔV jest dość typowy dla tzw. klonów B6. Niestety coś tam jest spaprane konstrukcyjnie.

Obawiam się, że rozwiązaniem problemu będzie "apgrejd hardłeru" ;)
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Czyli będzie trzeba kupić coś innego do ni-mh :)
elektroda.pl
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

A z mojego doświadczenia wynika, że problem występuje głównie przy ładowaniu pojedynczego ogniwa, rzadko dwóch. Przy większej ilości jest już ok.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

Podpowiem, że ładowarki typu iCharger nie mają tej przypadłości. W dodatku wrzucasz dowolny pakiet szeregowy NiMH, np. akumulator typu typu 6F22 w wersji 6-7 cell i bez ustawiania czegokolwiek z ręki ładowarka sama określa ilość ogniw w szeregu oraz poprawnie ładuje na parametr -ΔV. Pięknie to widać później na wykresie ładowania w komputerze.
mantech
Posty: 166
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mantech »

Cześć,

właśnie miałem tworzyć temat z zapytaniem o ładowarkę do ni-mh jako że już XXI wiek a ja cały czas na bateriach zwykłych "działam".Byłem już zdecydowany na BC-700 ale pomyślałem właśnie o zakupie IMAX'a B6. Było by bardziej uniwersalnie.Ale wynika z tego co krzycho 123 pisze że jednak nie.
Poradżcie :
chcę zakupić eneloopy i ładowarkę (do Li-jon'ów mam UF WF-188,puki co działa) więc IMAX B6 czy BC-700 będzie lepsza do eneloop'ów?
Perszing1800
Posty: 91
Rejestracja: środa 14 mar 2012, 21:20
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Post autor: Perszing1800 »

Ja mam imaxa od Skyrk'a i ładuje ok ni-mh
Nie popełnia błędów ten co nic nie robi.

http://www.ermail.pl/link/ejYJ2XAjJCNNm ... 7Aj2YTjljX
Awatar użytkownika
fredek
Posty: 372
Rejestracja: poniedziałek 03 maja 2010, 13:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fredek »

Ustaw większy prąd ładowania, typu 0,5C dla testu (ograniczenie mAh też nie zaszkodzi).
Detekcja -ΔV przy zbyt małym prądzie na klonach kiepsko działa.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Ja Accucellem ubiłem sobie jednego eneloopa, właśnie przez przeładowanie. Prąd ładowania 1C a i tak nie potrafiła wykryć końca ładowania.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

No nic trzeba będzie ustawić pojemność końcową na te 2000 do ładowania ni-mh , ja testowałem ładując 0,8A .

0,5C to 1A dla 2000mAh , szkoda mi ich żywotności nie mówiąc już o 2A bo to pewnie skraca ilość cykli x10 :(
elektroda.pl
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

mantech pisze:Cześć,

właśnie miałem tworzyć temat z zapytaniem o ładowarkę do ni-mh jako że już XXI wiek a ja cały czas na bateriach zwykłych "działam".Byłem już zdecydowany na BC-700 ale pomyślałem właśnie o zakupie IMAX'a B6. Było by bardziej uniwersalnie.Ale wynika z tego co krzycho 123 pisze że jednak nie.
Poradżcie :
chcę zakupić eneloopy i ładowarkę (do Li-jon'ów mam UF WF-188,puki co działa) więc IMAX B6 czy BC-700 będzie lepsza do eneloop'ów?
B6 to badziew pod względem konstrukcyjnym w porównaniu do czegokolwiek sensowniejszego (iCharger :D). Natomiast pod względem wygody ładowania Eneloopów nic nie pobije następujących ładowarek:

ic-8800
BC-900 (prawie to samo co powyżej)
MH-C9000

To tak w kolejności od najtańszej :D Wszystkie trzy sprawdzałem pod względem ładowania i terminacji nowych Eneloopów (zwykłych i w wersji XX). A czemu nie BC-700? Bo tam jest ciut inny układ i z XX akurat ma problemy (no i nie ma awaryjnego szybkiego ładowania prądem 1,5A :) )
Musisz pamiętać, że przy ładowaniu Eneloopów XX minimalny prąd ładowania to 500mA dla tych ładowarek (inaczej czasem nie łapią spadku napięcia do zakończenia ładowania).
Nie kombinuj więc z "jednym do wszystkiego"
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Na kiepskich akumulatorach z lidla BC-900 miała ostatnio także problem z naładowaniem. Podejrzanie szybko je naładowała, wrzuciłem ponownie i jeszcze ładowała i ładowała.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
mantech
Posty: 166
Rejestracja: czwartek 30 gru 2010, 20:20
Lokalizacja: warszawa

Post autor: mantech »

Dzięki kodi za rzeczową odpowiedż.
kodi pisze:A czemu nie BC-700? Bo tam jest ciut inny układ i z XX akurat ma problemy (no i nie ma awaryjnego szybkiego ładowania prądem 1,5A )
Ale powiedz jeszcze jedną rzecz .Czy biorąc pod uwagę że nie będę używał eneloop xx tylko "zwykłych"
UTGA, szybkie ładowanie też nie jest dla mnie priorytetem,wystarczy mi BC-700? Jak łatwo się domyślić nie chcę dopłacać do BC-900 lub wyższych modeli,jeśli ta BC-700 spełni moje potrzeby.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

No nic przy okazji zakupię BC700 . Ładowanie 1.5A w sumie nie potrzebuje za różnicę można kupić trochę eneloopów.

Do XX to kupiłem ojcu oryginał Sanyo razem z akku ale te tzw OEMowe ładowarki zbyt dużych możliwości nie mają .

Dzięki za pomoc :)
elektroda.pl
ODPOWIEDZ