Dobór zasilacza sieciowego do 3x xml.

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Dobór zasilacza sieciowego do 3x xml.

Post autor: kubaswiatelka »

Witam. Jestem właśnie w trakcie robienia w kuchni oświetlenia podszafkowego. Diody już przymocowane do radiatorów i pozostało dobranie zasilacza. No i mam pytanie czy mogę zastosować zasilacz 12V 500mA podobny do tego http://dc12v.home.pl/pl/p/Zasilacz-12V-500mA/8 ?

Oczywiście proszę o pomoc w wyborze zasilacza do 3-4 x xml. Właściwie to diody chciał bym puścić na minimum 1500mA. Jeśli macie jakieś dobre sprawdzone zasilacze do tych diodek to proszę o linki.
PS. Najlepiej żeby był to jakiś tani zasilacz :)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

3 diody x 3.2V x 1,5A = ~15W < taką moc minimalną musi mieć zasilacz.
Powiedz jaki masz sterownik a powiem jakie musi być napięci minimalne.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

No więc chciałem to zrobić bez sterownika. Po prostu diody i zasilacz. Myślałem, że jak dam zasilacz 12V 1500mA to przy połączeniu równoległym diod będzie ok tzn. w każdą diodę pójdzie max 1,5A. Źle myślę?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

kubaswiatelka pisze:Źle myślę?
W sumie dobrze, pod warunkiem, że wszystkie diody będą miały bardzo zbliżone Vf. Najlepszym rozwiązaniem będzie zasilacz stałoprądowy 500-600mA i diody szeregowo.

http://allegro.pl/zasilacz-stalopradowy ... 74772.html
tu minimum 4 diody XM-L
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

kubaswiatelka pisze: Po prostu diody i zasilacz. Myślałem, że jak dam zasilacz 12V 1500mA to przy połączeniu równoległym diod będzie ok tzn. w każdą diodę pójdzie max 1,5A. Źle myślę?
Bardzo źle. Przy łączeniu równoległym napięcie przewodzenia diod pozostaje bez zmian ( tzn nieco spadnie ale załóżmy, że się nie zmienia) więc zasilacz musiałby dawać ok 3V. Żeby przez każdą diodę popłynęło 1,5A, to zasilacz musiał by dać 4,5A. Łącząc szeregowo diody zasilacz 9V 1,5A jest potrzebny ale LED ma taką charakterystykę napięciowo-prądową, iż mała zmiana napięcia może spowodować znaczny wzrost (lub spadek) prądu, dlatego zasilanie diod bezpośrednio do zasilacza jest niewskazane. Jeśli już masz zasilacz 12V 1,5A to możesz 3 diody podłączyć poprzez rezystor 2,5-3&#937; i mocy z 8-10W ale na nim w postaci ciepła pójdzie w zapomnienie 6W (na diodach 13,5W) a co się z tym wiąże sprawność całości wyjdzie bardzo mała.
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

Aj sorki, źle przeczytałem :oops: , myślałem, że chcesz puścić 500mA w diodę a nie 1,5A. Musisz wiedzieć że do tego to już trzeba solidnego radiatora. Co do zasilania to zasilacz stałoprądowy 1A (1040mA najczęściej) pod szafkę zupełnie wystarczy, a lepiej nawet chyba 4 XM-L w szeregu i zasilacz 700mA, masa światła.

np.
http://allegro.pl/zasilacz-stalopradowy ... 66820.html
minimum 2 XM-L w szeregu.
lub jakikolwiek stałopradowy 700mA co najmniej 12-15W, żeby trochę zapasu było.

[ Dodano: 19 Maj 2014, 00:06 ]
ElSor pisze: LED ma taką charakterystykę napięciowo-prądową, iż mała zmiana napięcia może spowodować znaczny wzrost (lub spadek) prądu, dlatego zasilanie diod bezpośrednio do zasilacza jest niewskazane
Masz na myśli np. przypadkowe szybkie rozwarcie i ponowne zwarcie obwodu za zasilaczem a przed diodami? Wiem coś o tym, takim sposobem w sekundę uwaliłem kiedyś 5 XM-L.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Zbychur pisze:Masz na myśli np. przypadkowe szybkie rozwarcie i ponowne zwarcie obwodu za zasilaczem a przed diodami? Wiem coś o tym, takim sposobem w sekundę uwaliłem kiedyś 5 XM-L.
Bardziej o to, że np podając 3V na diodę popłynie przez nią powiedzmy 0,7A, natomiast przy 3,1V już powiedzmy 2A.
To, co opisałeś tyczy się podłączanie diod pod włączony zasilacz prądowy, który nieobciążony ustawia swoje max napięcie licząc, że popłynie jego prąd "znamionowy". Kondensator na jego wyjściu się naładuje pewną energią i po podpięciu diod o znacznie niższym napięciu przewodzenia jest małe bum ;)
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

No dobra a czy jakaś przetwornica z regulacją jak np. http://allegro.pl/przetwornica-driver-l ... 22496.html ? Czy ona zdała by egzamin dla zasilenia 3-4 xml? Ma regulację czyli mógł bym sobie wysterować diody tzn. jak by przy 1A było za ciepło to bym sobie obniżył prąd.
Jeśli takie coś by mogło być to co do zasilenia tego?
Awatar użytkownika
Zbychur
Posty: 3677
Rejestracja: poniedziałek 19 gru 2011, 21:14
Lokalizacja: Drogomyśl

Post autor: Zbychur »

ElSor pisze:Bardziej o to, że np podając 3V na diodę popłynie przez nią powiedzmy 0,7A, natomiast przy 3,1V już powiedzmy 2A.
Przy zasilaczu stałoprądowym też takie cuda się dzieją? Miałem jedenaście diod różnej maści XM-L XP-G i XR-E, podłączone szeregowo do zasilacza stałoprądowego 700mA i przez rok wszystko działało bez problemów. Może miałem szczęście? :mrgreen:
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Zbychur pisze:Przy zasilaczu stałoprądowym też takie cuda się dzieją?
Przy stałoprądowym prąd jest stały a napięcie samo się ustala w zależności od temperatury struktur(y) itp. Ważne, żeby nie podłączać do niego diod po włączeniu zasilania a przed.
kubaswiatelka pisze:Czy ona zdała by egzamin dla zasilenia 3-4 xml?
Dla 3 diod tak, dla 4 nie, bo napięcie 12V jest za niskie.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Ok. Ale jeśli będzie zasilacz z większym napięciem to już można stosować 4 diody tak? A czy taki zasilacz 500mA 12V wystarczy do tej przetwornicy czy musi mieć tyle amper ile daje przetwornica?? Rozumiem że ta przetwornica sama wie ile ma diod podłączonych?

Pozdrawiam i sorki za błahe dla Was pytania ale ja jestem na etapie nauki :P ;)
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Zasilacz 500mA może być ale musisz sam ustawić max prąd wyjściowy, tak, żeby wejściowy był mniejszy niż 500mA, żeby nie zepsuć zasilacza. Jak dasz inny, o wyższym napięciu, to oczywiście obsłużysz większą ilość diod połączonych szeregowo.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Witam. W końcu dostałem przetwornicę http://allegro.pl/przetwornica-driver-l ... 59791.html . Podłączyłem tak jak na schemacie na aukcji ale jest problem z prądem. Chodzi o to że prąd maksymalny jaki udało mi się uzyskać to 1,9A więc trochę jeszcze brakuje do deklarowanych 2,8A. Zasilacz jaki zastosowałem na próby to 12V 3A. Do drivera podłączam 3 diody XML. Potencjometr liniowy 20k. Macie jakieś pomysły??
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Minimalne napięcie na wejściu względem napięcia na wyjściu, musi być większe o 10% + Ix0,1. Np. dla 12V i 2,8A na wyjściu, musi być minimum na wejściu 12x1,1 + 2,8x0,1=13,48V.
I teraz musisz powiedzieć jakie jest napięcie na diodach, na zasilaczu i na wyjściu drivera. Ma to decydujący wpływ na uzyskiwany prąd.
I sprawdź jaki prąd popłynie przy 2 diodach.
kubaswiatelka
Posty: 473
Rejestracja: środa 18 kwie 2012, 22:17
Lokalizacja: Gorzyce Wielkie

Post autor: kubaswiatelka »

Na diodach 3,04V(XML) 3,04V(XML) 3,11V(XML 2). Na wyjściu drivera 9,77V. Na zasilaczu 11,87V. Przy 2 diodach XML prąd 2,36A :)
ODPOWIEDZ