Solarforce L2P z XM L T6 1C od Grega

czyli nasze opinie, odczucia i wnioski o światełkach
Chemik79
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 12 sty 2010, 22:50
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Chemik79 »

Posiadam dość sporo latarek led, głównie światło neutral, gdyż mam uczulenie na zimne (CW)!
Uważam, że Greg-owy SF L2P z modułem XM-L T5 4C i ref OP jest idealnym rozwiązaniem, zarówno na rower jak i EDC :-)
Dzięki swoim możliwością i jakości wykonania cena jest bardzo dobra.
Podsumowując w/w latarka idealnie nadaje się jako podstawowe i jedyne EDC dla szerokiego grona użytkowników!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

Z całym szacunkiem dla modyfikacji kolegi Grega którą sam mam i używam chciałbym tylko zwrócić uwagę na drobny fakt, że jest to latarka nieco duża na " podstawowe i jedyne EDC dla szerokiego grona użytkowników" wedle standardów większości znanych mi osób a dodatkowo zasilana ogniwami mało popularnymi poza światkiem latarkowców. Oczywiście to kwestia odczuć indywidualnych ale skoro czytają nas często osoby niedoświadczone to trzeba wskazywać na wszystkie aspekty "polecanych" latarek. Jeśli by więc zachować nieco więcej zdrowego spojrzenia na latarki i zmienić klasyfikację na nieco bardziej wskazującą na użycie w terenie i na otwartej przestrzeni to moglibyśmy spokojnie nazwać ją świetną propozycję dla bardziej wymagających użytkowników którzy zechcą używać nieco bardziej zaawansowanego niż zwykłe paluszki zasilania :)
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
maba
Posty: 547
Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 02:28
Lokalizacja: PDK

Post autor: maba »

Niektórzy jako EDC traktują plecak/torbę, co jest błędem, IMO.

Dla mnie EDC to wyłącznie linia 1, czyli to co najbliżej ciała - pochowane po kieszeniach czy zawieszone na szyi. Linia 2 to kamizelka/kurtka, a linia 3 to plecak/torba.
oskar
Posty: 425
Rejestracja: sobota 13 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: Polska

Post autor: oskar »

A ja sie tu nie moge zgodzić, od 7 lat nie wychodze bez plecaka z domu, na początku feel free 19l teraz troche większy plecaczek wolfgang newtonII , plecak to podstawowy produkt edc uważam go za integralną rzecz jak kurtka czy majtki bo bez niego nie da sie życ.

Co do uwagi Pikoma to sie zgadzam zasilanie 18650 jest upierdliwe i nie jest to dobre zasilanie dla amatorów, zawsze paluszek będzie wygodniejszy pod względem prostoty, 18650 to już bardzo skomplikowana bajka jeśli chcemy mieć 100% kontroli nad elementem zasilającym. Mowa tu o miernikach skomplikowanych ładowarkach mostkach wyrównujących napięcia w ogniwach etc.
Midilight 3x XM-L(gorgonzola)/JetBeam M1X/ Midilight 5x R5(puszkin)/ Biedrono mag 2D XM-L/ SF Skyline I/ MacTronic Black Eye/ JetBeam Jet III R5(zgubiona)/ Lumintop P2C/ Nitecore EX11/ Zebralight H31/ Xeno Tiger E03/ Eagletac D25LC2mini/ cdn.
Awatar użytkownika
maba
Posty: 547
Rejestracja: niedziela 28 gru 2008, 02:28
Lokalizacja: PDK

Post autor: maba »

Tja.. Do WC też bierzesz plecak? Teraz przy kompie też masz plecak na garbie? W garniaku też? W samochodzie? :wink:

Z plecakiem czasem nawet nie wejdziesz do większego sklepu, więc cóż to za EDC - zawsze przy dupsku :mrgreen:
neutrinus
Posty: 534
Rejestracja: piątek 09 wrz 2011, 16:16
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: neutrinus »

Dla mnie EDC to jest laptop, telefon - mam firmę administrującą IT i muszę być w stanie zareagować w zdarzenie w ciągu max 2h. Dlatego dla mnie plecak jest EDC (nie wychodzę bez niego z domu), mikołaj wiezie mi jeszcze skeletoola i l2p - też będą jako EDC w plecaku.

ciekawa galeria: http://everyday-carry.com/
maba pisze:Z plecakiem czasem nawet nie wejdziesz do większego sklepu, więc cóż to za EDC - zawsze przy dupsku :mrgreen:
Wejdziesz ale informują Cię że mogą Cię chcieć przeszukać. A wtedy możesz nie wyrazić zgody... Za zawartość marketowych szafek nikt nie bierze odpowiedzialności.
Chemik79
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 12 sty 2010, 22:50
Lokalizacja: Głogów

Post autor: Chemik79 »

Jak dla mnie rozmiar latarki EDC zmienia się w zależności od pory roku i miejsca pobytu, dostępu do źródła zasilania ;-)
Wiadomo, że w lecie czym mniejsza tym lepiej, wtedy to najlepszym EDC będą latarki zasilane AA/14500, czy też CR123/16340.
W dodatku jak wszem i wobec wiadomo AA jest najłatwiej dostępnym zasilaniem.
W sumie najważniejszy element w latarkach Grega to zbudowane, ulepszone przez Niego moduły D26 z zaprogramowanym driverem.
Body SF czy inne każdy może sobie sam wybrać i zasilać czym chce, o ile sterownik będzie współpracował z danym źródłem zasilania.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8522
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Jak zwykle gdzie dwóch Polaków tam trzy poglądy, więc i ja coś dołożę.
Dla mnie EDC to coś co nosi się cały czas przy sobie, kiedyś to był dla mnie Tank 007 teraz NiteCore EZ AA i uważam, że jest to optymalne rozwiązanie do tych celów.
Nazwę rozumiem jako światełko stricte awaryjne.
Światełko od Grega, jest latarką do konkretnego celu, a to na rower, a to na spacer..., ale nie uważam jej za EDC.
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
serav
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 22 gru 2011, 10:19
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Post autor: serav »

Nigdy nie mogłem znaleźć zdjęć jak ta lampka wygląda na rowerze ( a wygląd jest również ważny) więc zrobiłem własne:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Na ostatnim zdjęciu lampka świeci na 5% mocy.
krzysiek33
Posty: 215
Rejestracja: środa 19 sty 2011, 22:30
Lokalizacja: łódź

Post autor: krzysiek33 »

Dobrze , że Cię namówiłem i mówiąc z wrodzoną skromnością -troszkę pomogłem :). Ładny rowerek serav.
serav
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 22 gru 2011, 10:19
Lokalizacja: Łomża
Kontakt:

Post autor: serav »

krzysiek33 pisze:Dobrze , że Cię namówiłem i mówiąc z wrodzoną skromnością -troszkę pomogłem :). Ładny rowerek serav.
To prawda, Twoje polecenie zadecydowało :)
germinal
Posty: 1
Rejestracja: piątek 13 sty 2012, 23:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: germinal »

serav pisze:
krzysiek33 pisze:Dobrze , że Cię namówiłem i mówiąc z wrodzoną skromnością -troszkę pomogłem :). Ładny rowerek serav.
To prawda, Twoje polecenie zadecydowało :)
Witam po raz pierwszy na forum.

A mnie przekonały zdjęcia na Twoim blogu.
eeo
Posty: 56
Rejestracja: środa 23 mar 2011, 12:55
Lokalizacja: Poznań

Post autor: eeo »

maba pisze:Niektórzy jako EDC traktują plecak/torbę
Jeśli ktoś ma takie "poglądy", to powinien to zaznaczyć mówiąc o "idealnym EDC" - bo ktoś niedoświadczony może się bardzo zdziwić gabarytami i ciężarem polecanej latarki.
Z doświadczenia wiem, że człowiekowi z czasem przechodzi fascynacja mocą, a coraz bardziej docenia funkcjonalność. Dla mnie np. EDC to coś takiego, co da się nosić w kieszeni ciasnych dzinsów, kieszeni koszuli i można utrzymać w palcach jednej ręki razem z kluczami od domu, samochodu.
farras
Posty: 5
Rejestracja: piątek 09 mar 2012, 16:39
Lokalizacja: kraków

Post autor: farras »

Jaki reflektor jest przy tym światełku SMO czy OP?Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
micra
Posty: 16
Rejestracja: czwartek 08 gru 2011, 06:20
Lokalizacja: Lublin

Post autor: micra »

Witam,

jestem świeżym nabywcą tej latarki - swoje pierwsze wrażenia dałem w innym wątku.

Powtórzę w skrócie:
* mam 15-50-100, T5, OP, z pamięcią trybu (za radą Grega) - obecnie zamawiałbym 15-40-100 lub 10-40-100
* przy 15% jestem w stanie jechać wszędzie bez większych oporów - dotychczas jeździłem z dwoma Sigmami 2,4W (Sigma Cube Light) i 15% to więcej niż 2-3 Sigmy - może nawet 4, ale każda Sigma to 5xAA no i masa i miejsce na kierownicy
* tak, jestem w stanie jechać wszędzie na 15% - jestem świadomy tego co mówię - oczywiście nie dotyczy to szybkich zjazdów (które nie występują tam gdzie jeżdżę) - wtedy wystarczy 40-50%, 100% jest dopełnieniem
* przejeżdżając przez drogę - z jednego lasu do drugiego - miałem wtedy 50 lub 100 - samochód wyraźnie zwolnił - zwykle nie mają oporów przed grzaniem w tym miejscu 100km/h (mimo znaku 60km/h), czyli robi wrażenie - nie tylko na mnie

Na ścieżce poza miastem (w mieście też, wszędzie gdzie mam kontakt z kimś z przeciwnego kierunku) redukcja do 15 to obowiązek - wydaje mi się, że 15 to jest nadal za dużo - mniej niż samochody, ale wiem z autopsji jak się czuje człowiek gdy jedzie rowerem lub biegnie i samochód świeci po oczach - tu jest pewnie tak samo.

Ciekawi mnie jak się zachowuje latarka przy wielokrotnym rozkręcaniu/skręcaniu - gwint na początku wydaje się pewny i stabilny.

Nie wiem dlaczego wcześniej nie zauważyłem zdjęć autora tego wątku, czyli fw190, bo one oddają dokładnie odczucia z latarką na kierownicy roweru. Ilość światła do moich Sigm jest powalająca, nawet na 15%. Porównanie do świateł samochodu lepiej oddaje to, czego można oczekiwać od tego maleństwa.

W domu stawiając latarkę tak, by świeciła na sufit (biały), daje możliwość czytania (15%!), natomiast kierowanie światła na ścianę (kolorową) nie daje już takiego wrażenia. Najlepiej jednak porównywać latarkę z czymś innym - światła samochodu są dobrym odniesieniem.

Początkowo bałem się, że często (co godzinę) będę zmuszony do zmiany akumulatorka, ale 100% nie jest tym, co jest mi potrzebne, nawet w lesie - mogę jechać w trybie 50%, a w 15% jest ciągle możliwa (choć wolniejsza) jazda, więc obawy pryskają. Plusem wyższych trybów jest lepsze doświetlenie całego kręgu światła - nie wiem jak to określacie. W 15% widać to szczególnie - centrum jest mocne, boki słabsze - w 50% znacznie lepiej - w 100% bardzo dobrze - wtedy jadąc przez gąszcz widać wszystkie gałązki na wysokości głowy i po bokach.

[ Dodano: 27 Kwiecień 2012, 08:32 ]
Aha, jedyny "prztyczek" dotyczy uchwytu, ale tak to jest z "akcesoriami" - zawsze kosztują za dużo - technologia wykonania i cena nie idą w parze, zakładam, że jednak będzie trzymał dobrze. Zresztą podobnie jest w uchwytach Garmina - za kawałek plastiku płaci się kilkadziesiąt złotych - tylko dlatego, że nikt inny nie produkuje podobnych kawałków plastiku.

Tu co prawda inni mogą produkować coś podobnego (mam Led Lensera), ale cena 20 zł to powinno być maksimum. Ciekawi mnie jakie są uchwyty tańsze - jak z ich jakością.
UMP - mapa dla wszystkich
http://mapa.ump.waw.pl
ODPOWIEDZ