Sterownik Programowalny noPWM z solarforce.eu

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
Widzior
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 21 wrz 2015, 14:57
Lokalizacja: Bydgoszcz

Sterownik Programowalny noPWM z solarforce.eu

Post autor: Widzior »

Witam,
od dłuższego czasu męczyłem temat latarek, bo chciałem mieć jedną dobrą i uniwersalną, ale nie bardzo pasowało mi PWM na większości trybów. Czekałem, aż ktoś wpadnie na pomysł, żeby każdy kolejny tryb załączał kolejnego AMC'ka, oczywiście na tyle, na ile się da to osiągnąć z Attiny. Według mnie najlepsza, najsprawniejsza opcja. I chyba nie ma za dużo takich ludzi, którzy koniecznie potrzebują tryby możliwe tylko do uzyskania poprzez PWM. Czekanie nic nie dało, a że w międzyczasie pojawiły się drivery sterowane 2+6 AMC (taki półśrodek moich wymagań), no to w końcu niedawno kupiłem Convoya na A25. A tu za kilka dni pojawia się to - www.solarforce.eu/instrukcja-obslugi-st ... nf-24.html Uśmiałem się, bo to tak zawsze u mnie jest haha Czy ktoś może testował już ten driver? Oprócz moon'ów tylko tryb 50% (4xAMC) jest sterowany z PWM, reszta bez PWM, więc wychodzi na to, że źródła są kontrolowane następująco: 1 + 2 + 5 AMC. Nie rozumiem tylko, dlaczego moony są sterowane z 2AMC, a nie z 1AMC. No i ta klikologia, 5klik wolny, a zmiana trybów na 9klik, aż się prosi o zmianę. Może to jeszcze dopracują.

P.S. Ucina mi pełny link, jest zakaz umieszczania, czy coś przeoczyłem?

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony środa 04 lis 2015, 13:02 przez Widzior, łącznie zmieniany 1 raz.
Lepsze jest wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Ale na forum takie drivery są od dawna już. Prawdopodobnie mój był 1wszym >1.5A mającym możliwość wysterowania 1-7AMCków oddzielnie. Od ok marca zrobiłem też małą serię, gdzie 1-15AMCków może być sterowana oddzielnie (finalnie pracuje 13xAMC w trojledowcach). PWM oczywiście jest tylko na 1AMCku. Tego z sf_eu nie testowałem ale swoje testuję praktycznie codziennie.
Widzior pisze:coś przeoczyłem?
kropkę na końcu > http://solarforce.eu/instrukcja-obslugi ... nf-24.html
Awatar użytkownika
Widzior
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 21 wrz 2015, 14:57
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Widzior »

A widzisz, już poprawiłem, dzięki. A co do driverów, to skupiłem się na kilku (Bociana, grega) i widać nie dotarłem do tych bardziej niszowych :wink: Moja wina.
Lepsze jest wrogiem dobrego.
jkndgplq
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 10:57
Lokalizacja: Ładne

Post autor: jkndgplq »

Jestem nowym użytkownikiem tego forum więc na początek witam wszystkich :)
Od razu przechodzę do cytatu i pytania.
Widzior pisze:Witam,
od dłuższego czasu męczyłem temat latarek, bo chciałem mieć jedną dobrą i uniwersalną, ale nie bardzo pasowało mi PWM na większości trybów. Czekałem, aż ktoś wpadnie na pomysł, żeby każdy kolejny tryb załączał kolejnego AMC'ka, oczywiście na tyle, na ile się da to osiągnąć z Attiny. Według mnie najlepsza, najsprawniejsza opcja
Czy sterownik, który zwiększa jasność świecenia diody przez załączenie kolejnego AMC'ka bez użycia PWM posiada większą sprawność od sterownika używającego do tego celu PWM-a?
Pytam bo zauważyłem, że niektóre sterowniki posiadają tzw. tryb wysokiej sprawności.
Awatar użytkownika
Ebola
Posty: 973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2012, 22:39

Post autor: Ebola »

jkndgplq pisze: Czy sterownik, który zwiększa jasność świecenia diody przez załączenie kolejnego AMC'ka bez użycia PWM posiada większą sprawność od sterownika używającego do tego celu PWM-a?
Pytam bo zauważyłem, że niektóre sterowniki posiadają tzw. tryb wysokiej sprawności.
Tak, ponieważ sprawność diody maleje wraz ze wzrostem prądu.
Pomijam kwestie sprawności samego drivera, ponieważ w tego typu konstrukcjach sprawność rośnie wraz ze spadkiem napięcia zasilania.
Awatar użytkownika
Widzior
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek 21 wrz 2015, 14:57
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Widzior »

jkndgplq, widzę, że tak jak ja na początku źle zrozumiałeś światełkowe pojęcie "tryb wysokiej sprawności". Otóż tutaj zasadniczo chodzi nie o sprawność drivera, ale diody. W driverach PWM, gdy używane są wszystkie źródła prądowe od 0-100% mocy, to w każdym trybie, nawet tym niskim, przez diodę leci chwilowo (impulsowo) max prąd drivera, jedynie wypełnienie przebiegu jest odpowiednio mniejsze. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo wtedy w każdym trybie pracy parametry diody są takie, jak dla trybu max, czyli najgorsze - wysokie Vf diody, niska sprawność lm/W, szybka utrata stabilizacji. Przykład: tryby sterowane z 2xAMC dadzą ci stabilizację do ok. 3,2V, a sterowane z 8xAMC tylko do 3,6-3,7V. I bez różnicy, czy są to tryby z PWM czy bez, bo to zależy tylko od ilości aktualnie pracujących AMC'ków.
Co do sprawności drivera, to ogólnie jest tak, jak napisał ebola - sprawność jest największa w momencie, gdy zaraz driver utraci stabilizację, czyli teoretycznie przy napięciu baterii równej Vf diody + spadki napięcia na AMC'kach. Tutaj zasada działania jest jak przy zwykłym stabilizatorze liniowym, więc tak naprawdę używanie np. trybu 2xAMC na naładowanej baterii 4,2V powoduje dość duże straty mocy, wydzielone w postaci ciepła przez AMC'ki.
Lepsze jest wrogiem dobrego.
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

Widzior jak jesteś ciekaw jak działa ten sterownik to znalazłem coś takiego : filmik 1, filmik 2 i filmik 3


Pozdrawiam
jkndgplq
Posty: 51
Rejestracja: czwartek 07 sty 2016, 10:57
Lokalizacja: Ładne

Post autor: jkndgplq »

Jak jest cena sterownika programowalnego noPWM?

Kod: Zaznacz cały

Sterownik Programowalny noPWM  (w ofercie od 10.10.2015r.)

Sterownik Konfigurowalny, Grupowy

Sterownik Programowalny
cwancisz
Posty: 173
Rejestracja: piątek 08 lis 2013, 15:05
Lokalizacja: Świdnik

Post autor: cwancisz »

jkndgplq pisze:Jak jest cena sterownika programowalnego noPWM?

Kod: Zaznacz cały

Sterownik Programowalny noPWM  (w ofercie od 10.10.2015r.)

Sterownik Konfigurowalny, Grupowy

Sterownik Programowalny
Zawsze można napisać email z pytaniem :)
patysio
Posty: 1
Rejestracja: środa 13 sty 2016, 09:37
Lokalizacja: z netu

Post autor: patysio »

Witam wszystkich:). Fajnie było trafić na takie forum w sieci:).

Przeglądając tematy trafiłem na ten w którym mogę się wypowiedzieć:). Kupiłem niedawno latarkę z tym sterownikiem i przyznam że na początku bałem się trochę mnogości funkcji, ale obawy okazały się bezpodstawne. Wszystko działa tam płynnie bez zacięć dokładnie jak w tych filmikach przytoczonych przez jednego z kolegów.

Do kolegi Widzior'a, bardzo dobrze że 5 klik jest wolny i nie wsadzili tam zmiany tej grupy trybów, za często przez pomyłkę można by ją zmienić przy takim małym odstępie od funkcji których używasz praktycznie za każdym razem kiedy uruchomisz latarkę.


Pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ