Ladowarka Li-Ion Made In Swiatelka

Czyli wszystko co potrzebne prawdziwemu DIY'owi;) Porady, pytania i opisy używanego przez nas sprzętu.
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Ladowarka Li-Ion Made In Swiatelka

Post autor: Bulba »

Mam takie male marzenie :)
Czy pojawi sie kiedykolwiek ladowarka, ktora bedzie dzielem naszych kolegow z forum ?
Czytajac Wasze posty widze ogromna wiedze, talent i potencjal, ktory mozna wykozystac rowaniez na tym polu.
Tak, wiem, za 40 papierow mozna u chinskiego czlowieka kupic praktycznie komputer do ladowania ogniw wszelkiej masci z wszystkimi mozliwymi wodotryskami.
Ale mi chodzi o cos troszeczke innego. Relatywnie tania ale pewna, bezpieczna i dokaldna ladowarnia do lijonkow. Chce wiedziec ze sie nie sfajczy pod wlasnym ciezarem, chce moc wyjsc do sklepu pozostawiajac ogniwo w ladowarce i po powrocie zastac dwie zielone diody a nie cztery sekcje strazy pozarnej pod blokiem. (pomijam kwestie samych ogniw) Chce wiedziec ze ladowarka byla owocem wiedzy Polaka, jego sprawnych rak i jego ukochanej stacji lutowniczej. Idealem byloby, gdyby elektronika pasowala do istniejacego body WF lub DSD. Podnosila nadmiernie rozladowane ogniwka (w granicach rozsadku oczywiscie).
Miala do wyboru ze dwa prady ladowania np 200 i 500mA. Chcialbym moc z czystym sumieniem odradzic koledze kupno chinszczyzny i przekonac go, ze za doplata np 20-30PLN bedzie mial sprzet polski, pewny i wogole lepszy. Ale sie rozmarzylem ;)
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 52
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 19:03
Lokalizacja: Plock

Post autor: arthx »

rozwiazanie juz takie istnieje :

Obrazek

nawet jest mozliwosc wyboru wlasnie prady 200 lub 500mA
Zasilanie ok 5V pradu stalego (nawet z USB mozna zasilic)
ten schemat stanowi jeden kanal - mozna sobie zbudowac tyle kanalow (niezaleznych) ile potrzeba.
http://ww1.microchip.com/downloads/en/D ... 21984e.pdf
http://www.microchip.com/wwwproducts/De ... e=en024903

a cena ukladu - ok 0.60$

Edit: podstawowe wlasciwosci :
Features
• Linear Charge Management Controller:
- Integrated Pass Transistor
- Integrated Current Sense
- Reverse Discharge Protection
• High Accuracy Preset Voltage Regulation: + 0.75%
• Four Voltage Regulation Options:
- 4.20V, 4.35V, 4.40V, 4.50V
• Programmable Charge Current: 15 mA to 500 mA
• Selectable Preconditioning:
- 10%, 20%, 40%, or Disable
• Selectable End-of-Charge Control:
- 5%, 7.5%, 10%, or 20%
• Charge Status Output
- Tri-State Output - MCP73831
- Open-Drain Output - MCP73832
• Automatic Power-Down
• Thermal Regulation
Ostatnio zmieniony piątek 05 lut 2010, 21:11 przez arthx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Popularne ladowarki nokii maja 5,7V 800mA. Bedzie po "cienkich kosztach" :)
Ale czy w/w schemat spelni te zalozenia ?
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

Witam,
Ja ładuję 18650 samodzielnie wykonaną ładowarką, na scalaku od MAXIM'a. Jest zaprojektowana do zasilania z USB, możliwość wyboru prądu ładowania (100mA/500mA) i końcowego napięcia (4,1/4,2V). Oprócz samego scalaka dochodzą jedynie dwa kondensatory chyba i ew. dioda wskazująca stan ładowania. Teraz nie pamiętam jaki to dokładnie był układ, ja skoczę na piętro do dopiszę.
Bulba, jakbyś chciał to może mam gdzieś jeszcze sampla :wink:

Aha dodam, że płytka na tyle prosta, że wykonałem metodą wydrapywania miedzi nożem :mrgreen:

EDIT:
Ok tak to wygląda, tylko nie śmiać się, było robione jakiś czas temu "na szybko", ale spełnia swoje zadanie :grin: a i jest pewien błąd, te goldpiny są w złym miejscu :razz:
Obrazek
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5039
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Mozna zbudowac ladowarke na stabilizatorze napiecia LM317 (ustawic 4,2V) i dodac uklad ograniczenia pradowego - w necie jest wiele aplikacji z ktorych mozna skorzystac
kuss115
Posty: 32
Rejestracja: sobota 08 mar 2008, 22:40

Post autor: kuss115 »

ElSor pisze:Mozna zbudowac ladowarke na stabilizatorze napiecia LM317 (ustawic 4,2V) i dodac uklad ograniczenia pradowego - w necie jest wiele aplikacji z ktorych mozna skorzystac
Ja właśnie zbudowałem ładowarkę w oparciu o LM317. Póki co pracuje bez zarzutu ok. 0,5 roku. 1-wszy LM317 służy jako ograniczenie prądowe (0,5A lub 1A- do wyboru), 2-gi w szeregu do stabilizacji napięcia 4,15V (takie akurat sobie ustawiłem).
Dodatkowo zaimplementowałem układ z wzmaczniczem operacyjnym UA741, który zapala LEDa informującego o naładowaniu, gry prąd ładowania spadnie do (jeśli dobrze pamiętam) ~20mA (OA bada napięcie na rezystorze ograniczającym prąd).

Ładowarka może nie wygląda idealnie, ale spełnia zadanie :)
Cała obudowa powstała z płytki PCB. Dodam jeszcze, że w środku jest mały wiatraczek wspomagający przepływ powietrza wewnątrz obudowy.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
arthx
Posty: 52
Rejestracja: piątek 15 sty 2010, 19:03
Lokalizacja: Plock

Post autor: arthx »

ale mi sie wydaje ze ukladzik ladowarki na MCP73831 wydaje sie byc prostszy
Awatar użytkownika
swietlik
Posty: 489
Rejestracja: sobota 22 lis 2008, 22:39
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: swietlik »

ElSor pisze:Mozna zbudowac ladowarke na stabilizatorze napiecia LM317 (ustawic 4,2V) i dodac uklad ograniczenia pradowego - w necie jest wiele aplikacji z ktorych mozna skorzystac
a jak się zasili stabilizator napięcia z starej ładowarki do Nokii (transformatorowej) to i ograniczenia prądu nie trzeba budować - wydajność prądowa takiego źródła jest akurat taka, jak trzeba no i koszt groszowy.
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

dedykowane układy do li-ion kiedyś zebrałem pokrótce tu:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... dedykowane
i nadal trzymam jakieś uszkodzone Trustfire-ładowarki by kiedyś wsadzić tam uczciwą elektronikę. Tylko kiedy to nastąpi-nie wiem.... :|
freebike
Posty: 263
Rejestracja: czwartek 18 wrz 2008, 11:58
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: freebike »

znalazłem na allegro taką ładowarkę. Warto się tym zainteresować? Zapowiada się ciekawie ale chciałbym sprawdzić co znawcy na to :)
http://www.allegro.pl/item897236284_lad ... _cell.html
... i wszystko jasne ;)
Awatar użytkownika
Bulba
Posty: 331
Rejestracja: środa 06 sie 2008, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bulba »

Ooo.. sklepik zaraz obok mnie :)
Nie wiem jak teraz, ale kiedys mieli chore ceny
My definition is High Definition.
Bledy w pisowni sa celowe, zamierzone i chronione prawami autorskimi.
Uzywanie podobnych bledow jest zakazane i bezprawne ®
ODPOWIEDZ